زمینه خواهرخواندگی ایلام با مناطق کرد فیلی عراق فراهم شود

سرویس ایلام - دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی کشور در دیدار با امام جمعه ایلام گفت: با توجه به مصوبه فرهنگی شورای امنیت ملی برای خواهرخواندگی شهرهایی با اشتراکات متعدد، باید زمینه های خواهرخواندگی ایلام با مناطق کرد فیلی عراق به عنوان یک منطقه فرهنگی فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، سیدمجید امامی افزود: باید در دانشگاه های استان شرایط برای جلب دانشجویان عراقی بویژه دانشجویان کرد فیلی عراق فراهم شود.

وی با اشاره به ظرفیت های غنی استان ایلام برای توسعه مراودات تجاری غیر نفتی مانند صنایع دستی با عراق بخصوص مناطق کرد فیلی، اضافه کرد: رایزنی های لازم با رییس سازمان توسعه تجارت ایران انجام می گیرد.

دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی کشور ادامه داد: ایلام یکی از پایین ترین میزان مشارکت ها در نماز جماعت را در کشور دارد که با برگزاری نمازهای جماعت در بوستان ها میزان مشارکت ها بیشتر می شود.

امامی یادآور شد: تقویت میراث های فرهنگی و خرده فرهنگ ها موجب کاهش ناهنجاری های اجتماعی و ایجاد نشاط در بین خانواده ها می شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در این جلسه، عنوان کرد: ارتباط بین کردهای فیلی ایلام و عراق با وجود قرابت فرهنگی، اعتقادی، گویش زبانی، به عنوان یک ظرفیت مهم و راهبردی اندک است و باید تقویت شود.

حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار اظهار داشت: باید با اجرای برنامه های فرهنگی مشترک، اکراد فیلی عراق را به سمت استان ایلام و کشور ایران سوق دهیم.

کد خبر 36926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha