شناسایی ۲۱ هزار و ۳۳۹ نفر بیسواد در ایلام

سرویس ایلام - معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام گفت: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ و مراجعه خانه‌ به‌ خانه، ۲۱ هزار و ۳۳۹ نفر بی سواد در سطح استان شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، بهروز حیدری گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال میانگین باسوادی کشور ۹۴/۷ درصد که استان ایلام با ۹۴/۵ درصد نزدیک به میانگین کشوری است.

بهروز حیدری افزود: در این گروه سنی ۲۱۳۳۹ نفر بیسواد اعلام شده که معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان با برنامه ریزی و فعالیتهای جهادی در صدد پوشش تحصیلی جامعه هدف است.

معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان ادامه داد: شهرستان ایلام با ۹۶/۸۷ درصد و شهرستان سیروان با ۹۰/۰۱ درصد به ترتیب بالاترین و کمترین نرخ باسوادی در این سرشماری دارند.

حیدری درباره رویکردها و سیاست های این معاونت در سال ۱۴۰۱ گفت: استفاده از فضای مازاد و نوبت مخالف مدارس، مردمی سازی سواد آموزی بر اساس سند تحول دولت عدالت محور، تفاهم نامه همکاری با دستگاههای اجرایی و نهادهای حمایتی، گفتمان سازی و جهاد تبیین است.

وی درخصوص رویکردها ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت رسانه های خبری و تصویری استان در زمینه تبلیغ و ترویج برنامه های سوادآموزی، پالایش اطلاعات اسمی بیسوادان از طریق طرف قرارداد جهت سرانجام بخشی فعالیت ها، اجرای طرح آموزش بیسوادان و کم سوادان با نیازهای ویژه با همکاری بهزیستی و اداره آموزش و پرورش استثنایی استان، نظارت دوره ای از کلاس های سوادآموزی استان و ارزیابی کیفی فعالیت ها همچنین نظارت مستمر و هدفمند از واحدهای اداری سواد آموزی شهرستان ها و مناطق بر اساس دستورالعمل ارزیابی نهضت استان از جمله این رویکردها و سیاست های معاونت سوادآموزی در سال جاری است.

حیدری درباره چالش ها و مشکلات سوادآموزی گفت: عدم شناخت جامعه به ویژه نخبگان و مسئولین از روند فعالیت های سوادآموزی، ورود ضعیف موسسات برای ایفای نقش در حوزه سوادآموزی، نبود تقاضای اجتماعی، مشارکت پایین دستگاه‌های اجرایی در پشتیبانی و اجرای برنامه هاست.

وی یادآور شد: پراکندگی مخاطبان و سخت تر شدن کار شناسایی و جذب آنان، مسدود نشدن مقوله مبادی ورودی بیسوادی، رجعت به بی سوادی و در دسترس نبودن اطلاعات اسمی بیسوادان از جمله چالش‌ها و مشکلات پیشروی سوادآموزی است.

حیدری معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان در پایان خاطرنشان کرد: دوره های سوادآموزی، تحکیم و انتقال برای بیسوادان و کم سوادان در نظر گرفته شده که فرد بیسواد پس از اخذ مدرک دوره انتقال می تواند در دوره متوسطه اول ادامه تحصیل دهد.

کد خبر 36876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha