باید به سمت توزیع سرزمینی و عدالت منطقه‌ای گام‌ برداریم

سرویس کرمانشاه _ وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تمامی سطوح مدیریتی به خصوص مدیران شهرستان ها باید کمک کنند به سمت منطقه گرایی و توزیع سرزمینی و عدالت منطقه ای در کشور حرکت کنیم.

به گزارش کردپرس؛ احسان خاندوزی در نشست شورای اداری شهرستان سنقر و کلیایی گفت: باید از سال هایی که اقتصاد به صورت کاملا متمرکز از پایتخت و با توجه‌ به درآمد های نفتی اداره می‌شد به سمت اینکه اقتصاد ما مبتنی بر موتور های رشد منطقه ای پیش برود حرکت کنیم.

وی بیان کرد: یعنی مناطق و استان ها آنقدر توانمند شوند و امکانات و فرصت های تصمیم گیری و اختیارات لازم را داشته باشند که بتوانند اکثر نیاز های منطقه ای و محلی خود را در استان ها رفع رجوع کنند.

خاندوزی ادامه داد: این گذر از الگوی قبل به سمت الگو جدیدی که باعث میشود نگاه مناطق دیگر به دست پایتخت نباشد و به سمت مدلی حرکت کنیم که مشارکت وسیع تر از توده های مردم و ظرفیت‌های مدیریتی استانی و محلی به کار گرفته شود قطعا سختی هایی دارد اما این امید را می‌دهد که سال های اینده شاهد توازن و هم گرایی بیشتری در مناطق مختلف کشور باشیم.

وزیر دولت سیزدهم اظهار کرد: این ایده که مد نظر آیت الله رئیسی بوده و هم اکنون در دستگاه ها دنبال میشود نیازمند این است که تمامی سطوح مدیریتی به خصوص مدیران شهرستان ها کمک کنند برای اینکه حرکت به سمت منطقه گرایی و توزیع سرزمینی و عدالت منطقه ای رو در کشور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: هر اختیاری که لازم است تفویض شود به استان ها که بتوانند ضمن ایجاد درآمد غنی پایدار در سطح مناطق، استفاده از سرمایه های راکد که در استان ها و شهر ها میتواند درآمد ایجاد کند و متاسفانه به عنوان سرمایه راکد غیر مولد باقی مانده است موثر و مفید باشد.

خاندوزی افزود: ما از طریق مولد سازی اراضی می‌توانیم بخش هایی از زمین ها یا درصدی از تغییر کاربری در اختیار بخش های اقتصادی و تجاری قرار دهیم و ضمن کسب درآمد، پروژه شهرستان را بتوانیم به پیش ببریم.

وی گفت: تزریق اعتبار قطره چکانی به پروژه ها باعث وجود چنین وضعی در کشور میشود که چند ده هزار پروژه نیمه تمام 30 درصدی و 50 درصدی روی دست دولت میگذارد که از اولویت های دولت سیزدهم از ابتدای شروع فعالیت تکمیل پروژه های زخمی و نیمه تمام می‌باشد.

مقام عالی وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: تلاش می‌کنیم در سطح هیئت دولت ضمن افزایش منابع در استان ها وافزایش اختیارات سرمایه های راکد استان ها و شهرستان ها را مولد کنیم.

وی در ادامه به پروژه ها و مسائل مطرح شده مسئولین شهرستان اشاره کرد و افزود: در ارتباط با پیشنهادات مسئولین شهرستان ما سرفصل تبصره ١٨ بودجه ١۴٠١ در وزارت امور اقتصادی و دارایی داریم که کمک خواهیم کرد ماه های آینده اتفاقات خوبی در سطح منطقه رخ دهد.

کد خبر 35509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha