20 تن سیانور رود فرات را آلوده کرد: کانون های وکلا خواستار توقف فعالیت معدن طلا شدند

سرویس ترکیه - در پی آلودگی رودخانه فرات به 20 تن محلول سیانور، 75 کانون وکلا خواستار تعطیلی معدن طلای منطقه شدند.

به گزارش کردپرس، در پی انفجار خط لوله حمل سیانور به معدن طلا در منطقه ارزنجان ایلیچ در دیاربکر، و آلوده شدن رودخانه فرات و حوضه سد کبان، 75 کانون وکلا در ترکیه با صدور بیانیه ای خواستار توقف فعالیت معدن طلا در این منطقه شدند.

در بیانیه مورد نظر آمده است: پس از انفجار در خط لوله حمل سیانور به معدن طلا متعلق به یک شرکت بین المللی، در ساعت 2:45 روز سه شنبه 21 ژوئن، حدود 20 تن محلول سیانور رودخانه فرات و حوضه سد کبان را آلوده کرده است. این موضوع باعث ایجاد نگرانی عمومی شده است.

کانون های وکلا با بیان این که منطقه در معرض خطر زمین لرزه نیست، انفجار در خط لوله سیانور را ناشی از عدم کنترل این پروژه دانستند. آنها ادامه فعالیت 24 ساعته معدن طلا در منطقه را دعوت از بلاهای جدید به منطقه اعلام کردند.

کانون های وکلا در این بیانیه، اتفاق مذکور را با حادثه چرنوبیل مقایسه کردند و اعلام کردند که با احتمال نشست این سیانور به سدهای منطقه، نه تنها منطقه ایلیچ بلکه کل منطقه جنوب شرقی آناتولی (کردستان ترکیه) و خاورمیانه در معرض تهدید مستقیم قرار دارند و کشاورزی در دست کم 20 استان تحت تآثیر این فاجعه قرار خواهد گرفت.

کانون های وکلای ترکیه در پایان با بیان این که این کشور به همه شهروندان همچنین به نسل های بعدی تعلق دارد، اعلام کردند که اجازه نخواهند داد تا چهار گوشه کشور برای سودجویی حکومت در معرض نابودی قرار گیرد.

نام کانون های وکلای آدانا، دیاربکر، آگری، آنکارا، ختای، قونیه، کیلیس، ماردین، موش، سیرت، وان، و درسیم در میان 75 کانون وکلای امضا کننده این بیانیه به چشم می خورد.

لازم به ذکر است که برای جداسازی طلا از سنگ معدن به محلول سیانور نیاز است.

کد خبر 34801

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha