استانهای مرزی کشور و تأخیر در توسعه یافتگی / ضرورت اختصاص بودجه های جهشی برای استانهای محروم

سرویس ایلام - نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان مجلس که به استان ایلام سفر کرده بود به کردپرس گفت:نه فقط استان های کردنشین بلکه اغلب استانهای مرزی کشور با تأخیر در توسعه یافتگی روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس شیوا قاسمی پور در خصوص این سفر گفت: سفر به ایلام در قالب سلسله سفرهای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به استان‌های مختلف کشور با اولویت استان های محروم در راستای عمل به وظایف نظارتی نمایندگان انجام می‌شود و تصمیم گرفته شده که در مجلس یازدهم این کار صورت بگیرد.

او گفت: تلاش می‌شود در این سفرها با کمک نماینده استان در مجلس و مسئولین مشکلات آن استان خصوصاً در حوزه زنان رصد شود و در پایتخت جهت جذب اعتبارات لازم برای حل آنها تلاش لازم صورت بگیرد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم عنوان کرد: ایلام یک استان پر از ظرفیت است و مردم آن روی یک گنج نشسته اند و مهمترین چیزی که این استان دارد آدمهای خوب، فداکار، شجاع و غیوری است که دارد اما متاسفانه روی این ظرفیت‌ها به شایستگی کار نشده است.

نماینده مردم سروآباد و مریوان در خصوص توسعه نیافتگی استان های کردنشین عنوان کرد: نه فقط استان های کردنشین بلکه اغلب ۱۶ استان مرزنشین کشور از حیث توسعه یافتگی با تأخیر روبرو هستند و اگر ما فعالیتمان را با یک هم افزایی بر این استان ها متمرکز کنیم می‌توانیم به توسعه آنها کمک کنیم.

قاسمی پور ضمن اشاره به ظرفیت مرز در استان های کردنشین عنوان کرد: در استفاده از ظرفیت مناطق آزاد تجاری تازه تصویب شده که در استان های کردنشین نیز داریم باید تمام تلاشمان را روی شناسایی ضعف های مناطق آزادی که از گذشته داشته‌ایم قرار بدهیم تا در مناطق آزاد جدید این ضعف‌ها را از بین ببریم راه اشتباه گذشته را ادامه ندهیم.

او گفت: باید ظرفیت بزرگ ایلام را به واسطه ذخایر انرژی، تردد میلیونی زائران عتبات عالیات و فرصت مرز مهران که به عنوان منطقه آزاد تجاری نیز اخیراً مصوب شده، ببینیم و با راهکارهای درست و اجرای درست قوانین به تغییر شرایط مردم این استان کمک کنیم.

قاسمی پور تاکید کرد: استانهای محروم با بودجه هایی که هر سال مصوب می شود توسعه پیدا نمی کنند بلکه باید بودجه هایی جهشی به سمت این استان‌ها بیاوریم و علاوه بر آن باید بر ظرفیت‌های این استان‌ها مانند استان ایلام که در حوزه های مختلفی چون نفت و گاز، مرز، گردشگری، کشاورزی و غیره ظرفیت دارد متمرکز شده و آن ظرفیت ها را به نفع مردم توسعه دهیم.

کد خبر 34564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha