بازگشایی مرز هلاله شمالی ایلام به گسترش مبادلات دو کشور ایران و عراق می انجامد

سرویس ایلام - استاندار دیاله عراق در دیدار با استاندار ایلام و هیئت همراه در استان دیاله عراق در خصوص بازگشایی مرز هلاله شمالی و گسترش همکاریهای دو جانبه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، مثنی علی مهدی در این دیدار بازگشایی مرزهلاله شمالی را زمینه ساز گسترش روابط و مبادلات فرهنگی و تجاری بین دو استان ایلام و دیاله و دو کشور عنوان کرد و گفت: ارتباطات دو استان فقط موضوع تجارت نیست بلکه پس از گسترش تجارت بین دو استان در سایر حوزه نیز همکاری خواهیم داشت.

وی افزود: با کمک استاندار ایلام سعی بر بازکردن مرز دیاله با استان ایلام خواهیم داشت و با توافق طرفین این مهم به انجام خواهد رسید.

مثنی علی مهدی گفت: مرزهای مندلی و سومار در گذشته به دلایل امنیتی بسته شد و استانداران سابق نمی پذیرفتند که این مرز باز شود ولی با ارتباطاتی که ایجاد کردیم توانستیم مرز را باز کنیم و روابط تجاری و معیشت مرزنشینان خیلی بهتر از گذشته شد.

استاندار دیاله عراق در ادامه گفت: ما می توانیم با فعالیت های کوچکی ارتباطات را شروع کنیم و با فعالیت های بیشتر مرز هلاله شمالی را فعال تر کنیم.

وی تصریح کرد: برای تبادلات تجاری محدود مشکلی نداریم و آن چه که به جمهوری اسلامی خدمت کند ما بر آن تأکید داریم.

مثنی علی مهدی اضافه کرد: آمادگی داریم که نیازهایی که جمهوری اسلامی حتی در زمان تحریم به آنها نیاز دارد را تأمین کنیم و اگر چنانچه این مرز باز شود ما این مرز را به دیگر مرزهای خود با ایران ترجیح می دهیم.

وی با بیان اینکه مبادلات کوچک تجاری زمینه ساز تقویت همکاری ها و مناسبات بین دو استان است، افزود: هر اندازه مراودات افزایش یابد و در آینده بتوانیم ارتباطات خود را بیشتر کنیم باید این دیدارها دو طرفه نیز افزایش یابد.

استاندار دیاله عراق گفت: در صورت گسترش روابط بین دو استان در آینده می توانیم در خصوص آب هم همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی یادآور شد: آمادگی داریم که در هر زمینه ای که نیاز باشد به استان ایلام کمک کنیم و حتی در خصوص زیارت اتباع ایرانی هم همکاری داشته باشیم.

مثنی علی مهدی اضافه کرد: با ارتباطات گستردگی که با ایران برقرار شد توانستیم مرز زیارتی دیاله را باز کنیم و هزاران نفر از زائران تردد داشته باشند و ما به این موضوع بعنوان یک وظیفه نگاه می کنیم و الان آمادگی داریم بخشی از زائران اربعین را از طریق مرز مندلی انتقال دهیم.

وی با اشاره به کمک ایران در مقابله با داعش در کشور عراق گفت: ما هیچگاه تعامل و همکاری جمهوری اسلامی را در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با داعش فراموش نخواهیم کرد و قدردان این کمک ها هستیم.

کد خبر 29977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha