سومین نشست استانداران هم‌مرز ایران و اقلیم در کرمانشاه یا کردستان برگزار می شود

در پایان دومین نشست استانداران هم‌مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور استانداران آذربایجان‌غربی، کرمانشاه و کردستان، جمعی از مدیران ارشد اقتصادی این سه استان، مقرر شد سومین نشست استانداران دو طرف، در سال آینده در یکی از استان های کرمانشاه یا کردستان برگزار شود.

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در پایان دومین نشست استانداران هم مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان، از توافق برای بازگشایی مرز جدید کیله شین - سیدکان خبر داده و افزود: در این نشست مقرر شد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مسئولین اقلیم کردستان عراق با بغداد هماهنگی های لازم در راستای ایجاد مرز کیله شین - سیدکان و رسمی شدن مرز کیله سردشت انجام دهند.

وی همچنین با تاکید بر رفع مشکلات ترانزیتی از جمله حمل یکسره کالا و بار، خاطرنشان کرد: در این نشست با توجه به عضویت عراق در  کنوانسیون بین المللی ترانزیتی " TIR " درخواست اجرایی شدن این معاهدات در مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران مطرح گردید.

استاندار آذربایجان غربی به هماهنگی جهت ساماندهی مرزهای مشترک فی مابین نیز اشاره کرده و افزود: با توجه به توسعه و ارتقای زیرساخت های جاده ای منتهی به مرز تمرچین از جمله محمدیار به نقده، نقده به پیرانشهر و پیرانشهر به تمرچین، انتظار می رود تا اقلیم کردستان عراق نیز برای سرعت بخشی به توسعه مسیر ترانزیتی حاج عمران به اربیل اهتمام ورزد.

معتمدیان گفت: ضرورت همسان سازی داده ها و اطلاعات پلیس طرفین جهت تسریع در ورود و خروج مسافران و نیز ارتقای همکاری های فی مابین در حوزه های خدمات بهداشتی و درمانی مورد توافق قرار گرفت.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به هماهنگی های انجام شده برای توسعه و ایجاد درهای واحد مرزی برای تسهیل در ترانزیت ، صادرات و واردات و ... گفت: در این راستا هیئت مشترکی از آذربایجان غربی و اقلیم کردستان عراق، مطالعات و بررسی های لازم جهت افزایش تعداد درهای واحد مرزی (از ۴ در موجود به ۱۰ در) را برای جانمایی و عملیاتی شدن این طرح انجام خواهند داد.

او با اشاره به بررسی اسناد همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در توافقات دوره های قبل، گفت: توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با اقلیم کردستان عراق به عنوان یکی از رویکردهای جدی دولت مردمی، به نتایج مطلوب دست یافته است.

امکان تردد یکسره زائرین اربعین حسینی از اربیل به کربلا و نجف

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تجارب مشترک دو ساله با اقلیم کردستان عراق در میزبانی از زائرین اربعین حسینی تصریح کرد: اهتمام دو طرف در میزبانی شایسته از زائرین اربعین حسینی نقطه ثقل این رویداد بزرگ فرهنگی است‌.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به اهمیت ارتقای زیرساخت‌ها جهت پذیرایی شایسته از زائران اربعین حسینی در حوزه های حمل و نقل، امنیت و رفع مشکل تردد یکسره از اربیل تا کربلا و نجف، افزود: ایجاد پارکینگ در شهرهای کربلا و نجف و فراهم سازی وسایل نقلیه لازم جهت تسهیل برگشت زائرین اربعین حسینی به مرزهای تمرچین و باشماق می تواند در تسهیل فرایند جابجایی زائرین بسیار موثر واقع شود که به دستور نخست وزیر و رئیس اقلیم کردستان عراق مقرر شد  هماهنگی های لازم با بغداد صورت گیرد .

وی همچنین با اشاره به تردد اتباع خارجی از مرز تمرچین به قصد عتبات عالیات، اظهار داشت: در نشست امروز توافقاتی در راستای تسهیل تردد اتباع خارجی حوزه قفقاز و ترکیه به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی از طریق مرز تمرچین، صورت گرفت.

دومین نشست استانداران هم‌مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور استانداران آذربایجان‌ غربی، کرمانشاه و کردستان، جمعی از مدیران ارشد اقتصادی این سه استان، جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیران وزارت امور خارجه و سرکنسول های جمهوری اسلامی ایران در شهرهای اربیل و سلیمانیه، به میزبانی شهر اربیل عراق در روزهای ۱۶ و ۱۷ خرداد ماه سال ۱۴۰۳ برگزار شد.

در پایان این نشست مقرر شد سومین نشست استانداران هم مرز جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان، در سال آینده در یکی از استان های کرمانشاه یا کردستان برگزار شود.

کد خبر 2771421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha