کنعانی: نمی‌توانم تایید کنم از طریق ترکیه به آمریکا پیام داده‌ایم/ ثاثیر هر گونه بی ثباتی در قفقاز جنوبی بر کل امنیت منطقه

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید: نمی تواند این را تایید کند که جمهوری اسلامی ایران از طریق ترکیه به آمریکا پیامی داده باشد.

به گزارش کرد پرس، ناصر کنعانی، در نشست رسانه ای هفتگی خود در مواجه با سئوالی در باره اینکه ایران از طریق ترکیه به آمریکا پیام داده است، گفت که «نمی‌توانم تایید کنم که ما از طریق ترکیه اقدام به ارسال پیام کرده‌ایم.»

او با بیان اینکه آمریکا در سه هفته اخیر پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک به ایران ارسال کرد، گفت: دولت آمریکا در این سه هفته اخیر با توجه به پیچیدگی‌های تحولات و عزم جدی ایران برای پاسخ قطعی به متجاوز، پیام‌های متعددی را از کانال‌های مختلف دیپلماتیک ارسال کرده  و پاسخ‌های لازم را از مسیر کانال‌ها دریافت کرده است .

کنعانی تاکید کرد: مهمترین کانال ارسال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا در طی دو هفته گذشته ، سفارت سوئیس در تهران  به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است، البته دولت آمریکا از کانال‌های دیگر دیپلماتیک نیز  غافل نشده است و پیام‌هایی را ارسال کرده است  و پاسخ های دیپلماتیک هم از طریق آن کانال‌ها  به آنها منتقل شده است.

امنیت در قفقاز جنوبی بر روی امنیت در کل منطقه اثرگذار است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری در مورد موضوع قفقاز جنوبی و برخی دخالت‌های کشورهای فرامنطقه‌ای در این حوزه  هم گفت: امنیت در قفقاز جنوبی بر روی امنیت در کل منطقه اثرگذار است و هرگونه بی ثباتی و ناامنی در این منطقه بر کلیت امنیت در منطقه اثرگذار است.

وی با بیان این که همواره گفته‌ایم حضور نظامی خارجی در منطقه کمکی به ثبات و امنیت و تامین منافع ملت‌های منطقه نخواهد کرد، تصریح کرد:  هر رویکردی که ناظر بر تقویت نظامی‌گری در قفقاز جنوبی باشد باعث پیچیده‌تر شدن شرایط امنیتی در منطقه و آسیب زدن به روند صلح سازی در منطقه خواهد بود و چنین چیزی را ایران نمی‌پذیرد.

کنعانی افزود: کشورهای منطقه مایل به شکل‌گیری سازوکارهایی نیستند که به پیچیدگی شرایط در منطقه منجر شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت غیرصلح‌آمیز و پشتیبانی نظامی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در مسیر روسیه و منطقه غرب آسیا گفت: چنین چیزی را قطعا تایید نمی‌کنم.

او با تاکید  بر اینکه ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و به دنبال تقویت صلح و ثبات در منطقه است، گفت: عملیات انجام شده از سوی ایران از مشروعیت بین‌المللی برخوردار بود و مقدمات سیاسی، حقوقی و بین‌المللی لازم را در این زمینه انجام داده بود.

آمریکا با کمک به رژیم صهیونیستی بر روی طرف بازنده شرط‌بندی کرده است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در ارائه بسته کمک مالی به رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایت‌های خود علیه مردم فلسطین خاطرنشان کرد: این مصوبات مایه تاسف است و در واقع ارائه کمک‌های هنگفت نظامی و مالی از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی چیزی جز ارائه پاداش از سوی آمریکا به یک رژیم جنایتکار که هفت ماه متوالی است اقدام به جنایت جنگی کرده، نیست.

او با بیان اینکه دولت آمریکا اعتبار ملت خود را در کنار رژیمی قرار داده است که در این ایام هیچ پیروزی به جز کشتار و انجام جنایت به دست نیاورده است، اظهارکرد : آمریکا بر روی  طرف بازنده شرط بندی کرده است و این گونه اقدامات کمکی به طرف بازنده نمی‌کند.

استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد گفت‌وگوهای انجام شده در مورد لغو تحریم‌ها در جریان سفر وزیر خارجه به نیویورک گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای بی‌اثر کردن و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان استفاده کرده و از چارچوب‌های دیپلماتیک که تامین کننده منافع ملی ایران است کناره‌گیری نکرده است.

 طرفی که در برجام زیر میز دیپلماسی زد آمریکا بود

کنعانی با بیان اینکه طرفی که زیر میز دیپلماسی زد آمریکا بود نه ایران، افزود:  شرکای آمریکا در حوزه برجام نیز نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این مدت در مسیر بی‌اثرسازی تحریم‌ها حرکت کرده و در این زمینه نیز توفیق‌های زیادی داشته است، گفت: از طرف دیگر ما تلاش کرده‌ایم که از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده کنیم و طبیعتاً در نشست‌های بین‌المللی و دیدارها با  طرف‌هایی که در موضوع برجام می‌توانند ایفای نقش کنند یا اساساً نقش تعریف شده‌ای در این زمینه دارند این موضوع مطرح می‌شود .

کنعانی گفت: سازمان ملل و دیدارهایی که در جریان آن انجام می‌شود همواره فرصتی است که موضوع رفع تحریم‌ها نیز در آن مطرح شود.

اقدام ایذایی در اصفهان یک اقدام بی‌ارزش از نظر نظامی بود

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در مورد حوادث اصفهان و اتفاق رخ داده در بامداد جمعه بین ایران و آمریکا پیامی منتقل شده است، گفت: آنچه که انجام شد حتی اسمش را نمی‌توانیم عملیات بگذاریم یک اقدام ایذایی بود که ما مشابه آن را نیز پیش از این مشاهده کرده بودیم.

  وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و هیچ طرف دیگری مسئولیت این موضوع را قبول نکرده‌اند، ادامه داد: در این زمینه سیستم دفاعی ایران به صورت حرفه‌ای عمل کرد و طرف اقدام کننده به هیچ سطحی از اهداف خود دست پیدا نکرد و یک اقدام بی‌ارزش از نظر نظامی بود.کنعانی در پاسخ به اصرار  سوال خبرنگار پرسش کننده گفت: این موضوع ارزش پیگیری در این سطح را نداشت.

سوئیس، مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ  به سوالی در رابطه با برخی اظهار نظرها مبنی بر این که در پی عملیات وعده صادق برای انتقال پیام ایران به آمریکا سفیر سوئیس به سپاه احضار شده نه وزارت خارجه و آیا شما این خبر را تایید می‌کنید و اگر تایید می‌کنید آیا این به معنای ضعیف شدن جایگاه دستگاه دیپلماسی نیست، خاطرنشان کرد: اظهار نظر ایشان را مقامات ذی‌ربط تکذیب کردند.

وی ادامه داد: کشور سوئیس مهمترین کانال‌ انتقال پیام‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا بوده و ارتباطات مستمری بین دستگاه دیپلماسی با سفیر سوئیس در ایران  وجود دارد.

کنعانی تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی در این زمینه به صورت حرفه‌ای و در چارچوب دیپلماتیک عمل کرده و می‌کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری  درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر این که مقام‌های دولت بایدن با خواهش و تمنا از کشورهای دیگر می‌خواستند که  ایران به اسرائیل جواب ندهد و رییس سیا شخصا وارد عمل شده و از مقام‌های اطلاعاتی اروپا، ترکیه و منطقه خواسته بود ایران کاری انجام ندهد، گفت: در حوزه رسانه‌ها مطالب مختلف و گمانه‌زنی‌های متعددی مطرح می‌شود که نیازمند پاسخ و موضع‌گیری رسمی نیست. اگر اظهارنظر رسمی از سوی مقامات دولتی صورت بگیرد، اظهارنظر می‌کنم.

وی  با بیان این که ما ملتزم به قوانین و مقررات و سازوکارهای بین‌المللی هستیم، افزود: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و سایر خطوط هواپیمایی ایران در چارچوب قوانین و مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی صرفا در راستای انتقال مسافران و محموله‌های تجاری در مسیرهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تحت قوانین حاکمیتی اتحادیه اروپا و دیگر سازوکارهای شناخته شده بین‌المللی فعالیت می‌کنند.

کنعانی گفت: در هیچ کدام از مسیرهای ادعایی که احیانا در برخی از  رسانه‌ها که دارای سابقه ضدیت و جوسازی علیه ایران هستند، مطرح شده است، چنین فعالیت‌هایی صورت نمی‌گیرد و ایران ملتزم به قوانین و مقررات بین‌المللی در حوزه هوانوردی است و اینگونه ادعاها را رد می‌کنیم.

تحریم جدید علیه ایران پاداش به یک رژیم متجاوز خواهد بود

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نشست امروز وزیران خارجه اتحادیه اروپا و مباحث مطرح شده درباره تحریم احتمالی ایران از سوی این اتحادیه در پی نشست امروز گفت: درباره برخی از نشست ها و انجام تحرکات و اظهارنظر ها به منظور اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران باید بگویم‌ اگر چنین اقداماتی را انجام دهند پاداش به یک رژیم متجاوز است و اقدام غیرقانونی علیه دولتی است که صرفا در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی برای ایجاد بازدارندگی در مقابل یک رژیم متجاوز و ناقض مقرارت بین‌المللی عمل کرده است.

کنعانی خاطر نشان کرد: جای تاسف است که  اتحادیه اروپا علیه رژیمی که هفت ماه مرتکب جنایت جنگی شده و بیش از ۳۴ هزار شهروند فلسطینی را قتل عام کرده و مراکز بیمارستانی را مورد حمله جنایتکارانه قرار داده و بیماران و مجروحان و کادر درمانی را در محوطه بیمارستان اعدام و از محوطه بیمارستان به عنوان قبرستان‌های دفن دسته جمعی استفاده کرده و طبل رسوایی آن نواخته شده است، اقدامی را در دیوان بین‌المللی دادگستری انجام‌ نمی‌دهد، اما صحبت از اقدام تحریمی علیه دولتی می‌کند که جز در چارچوب قوانین بین‌المللی اقدامی نکرده است.

 تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا غیرقانونی است

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا  چنین اقدامی را انجام دهد غیرقانونی و در تاریخ اتحادیه اروپا به عنوان اقدام شرم آور محسوب می‌شود و اگر کشوری هم خود را پایبند به رعایت این تحریم‌ها کند، در تاریخ یک شرمندگی را برای خود به ثبت خواهد رساند که از تحریمی حمایت و تبعیت کرده که هیچ مبنای قانونی و مشروع از منظر بین‌المللی ندارد و بلکه پاداش برای رژیم جنایتکار صهیونیستی است.

وی  در پاسخ به سؤالی درباره کریدور زنگزور و اظهارات انتقاداتی اخیر  اردوغان در مورد نگاه ایران به این کریدور گفت: ما چنین اظهارنظری از جایی دریافت نکردیم.

وی ادامه داد:  در خصوص تحولات قفقاز جنوبی و کریدورهای حمل و نقل و ترانزیت، ایران موضع روشنی دارد و بارها در سطوح مختلف و با ادبیات روشن مطرح شده است  و تحولی در موضع ایران در این خصوص رخ نداده است.

 خبر توقیف قطار تجاری افغانستان در ایران صحت ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر توقیف قطار تجاری افغانستان در ایران که راهی ترکیه بوده است، اظهار کرد: شرکت راه آهن به عنوان مرجع مسئول و ذیربط چنین خبری را تکذیب کرده است و از اساس این موضوع صحت ندارد.

با اردن رایزنی و گفت‌وگوی  مستمر داریم

 کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با رایزنی‌های حضوری و تلفنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و اردن و اینکه آیا تهران در این گفت‌وگوها در مورد اقدام اردن در رهگیری برخی از پهپادها و و موشک‌های ایران با طرف اردنی صحبت کرده است؟ گفت: با اردن به عنوان یکی از کشورهای مهم عربی و اسلامی که در مجاورت سرزمین‌های فلسطینی و کرانه باختری رود اردن قرار دارد  و در ارتباط با مسأله فلسطین  دارای نقش است، رایزنی و گفت‌وگوی  مستمر داریم. مواضع مشترکی دو کشور ایران و اردن در ارتباط با جنایات جاری رژیم صهیونیستی در نوار غزه دارند و هر دو کشور بر ضرورت توقف فوری حملات نظامی این رژیم تاکید دارند.

وی ادامه داد: از ابتدای بحران غزه ، مذاکرات و مشورت‌های دوجانبه مختلفی را در سطح وزیران امور خارجه دو کشور داشته‌ایم . گفت‌وگوهای تلفنی و همچنین دیدارهای حضوری به ویژه در حاشیه نشست‌های بین‌المللی از جمله در ژنو و نیویورک بین وزیران امور خارجه دو کشور انجام شده است.

کنعانی افزود: این اتفاق نظر در گفت‌وگوها بود که وضعیت جاری باید با تلاش‌های مشترک به سرعت مدیریت شود و تلاش برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه از موضوعات فوری و درجه اول مورد گفت‌وگو و توافق بین دو وزیر خارجه بود.

وی در ادامه پاسخ به سوال طرح شده افزود: ما خود را درگیر مسائل حاشیه‌ای نمی‌کنیم. ایران اعلام کرد برای مسأله فلسطین اهمیت درجه اول قائل است و کشورهای عربی و اسلامی و سازمان همکاری اسلامی وظیفه درجه اولی دارند که برای توقف جنایات جنگی این رژیم اقدام جمعی انجام دهند. در همین چارچوب تاکید بر این موضوع داریم که  با ایجاد یک موضع واحد در بین کشورهای اسلامی به یک راهکار برای تنبیه متجاوز و متوقف کردن جنایت رژیم صهیونیستی دست پیدا کنیم. با کشورهای دوست ، همسو و اسلامی مشورت کرده و می‌کنیم و  اردن هم از جمله این کشورها است.

کنعانی ادامه داد: رژیم صهیونیستی مایل است که با دامن زدن به فضای وحشت، بی ثباتی و ناامنی و اختلاف افکنی بین کشورهای اسلامی و منطقه،  برای خود فضای تنفسی ایجاد کند. این رژیم نه تهدیدی فقط برای ایران بلکه برای کل کشورهای اسلامی و جهان است. ایران در طراحی شوم این رژیم برای دامن زدن به اختلافات بین کشورهای عربی و اسلامی بازی نخواهد کرد و  ما موضوعات اختلافی خود را با این کشورها  در چارچوب مذاکرات دو جانبه و دوستانه  مورد گفت‌وگو قرار می‌دهیم.

جمهوری اسلامی ایران در عملیات وعده صادق به اهدافی که لازم بود، رسید

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به سؤالی درباره عملیات وعده صادق گفت: جمهوری اسلامی ایران در این عملیات به اهدافی که لازم بود، دست پیدا کند، دست پیدا کرده است.

کنعانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی از مقامات  آمریکایی‌، ایران و روسیه را به عنوان محور شرارت در عرصه بین‌المللی معرفی کرده‌اند، گفت: دنیا در هفت ماه اخیر دید چه کسانی در محور شرارت قرار دارند. محور شر و اینکه چه کسی در رأس محور شر قرار دارد، روشن است.

اگر رژیم صهیونیستی خطایی مرتکب شود پاسخ  بعدی ایران محکم‌تر و قاطع‌تر خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا احتمال درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل با توجه به تحولات اخیر  وجود دارد؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: من موضوع درگیری بین ایران و اسرائیل را به این معنا که شما اشاره کردید نمی‌توانم تایید کنم. ایران به یک اقدام غیرقانونی، تجاوزکارانه و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی رژیم صهیونیستی علیه مقر دیپلماتیک خود در سوریه  یک پاسخ مشروع، قانونی و بازدارنده داد و بلافاصله بعد از عملیات اعلام کرد که از نظر ایران این عملیات پایان یافته است ولی اگر رژیم صهیونیستی خطایی مرتکب شود پاسخ  بعدی ایران محکم‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.

در حوزه سیستم کارت شتاب بانکی بین ایران و روسیه پیشرفت‌های خوبی ایجاد شده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک درباره آخرین وضعیت کارت شتاب بانکی بین ایران و روسیه گفت: در حال حاضر در جریان جزئیات جدید این موضوع نیستم ولی می‌دانم که در حوزه سیستم کارت شتاب بانکی بین دو کشور پیشرفت‌های خوبی ایجاد شده است و توافق و اراده مشترک بین مقامات  دو کشور در این زمینه وجود دارد.

سیاست تحریم‌ها شکست خورده است

کنعانی درباره بسته تحریمی جدید آمریکا علیه ایران که چند شب پیش در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد نیز اظهار کرد:  دولت آمریکا و نهادهای قانونی این کشور به تحریم‌ها عادت کرده‌اند و به قول ما ایرانی‌ها ترک عادت موجب مرض است؛ خدا ان‌شاءالله شفا عنایت کند.

وی ادامه داد: در خصوص این اقدامات تحریمی باید به این موضوع اشاره کرد در عمل اثبات شده سیاست تحریم‌ها شکست خورده است البته تحریم‌ها اذیت و آزارهایی برای ملت ما  دارد ولی برای تحریم کننده هیچ منفعتی نخواهد داشت و  آنها دست به اقدامی می‌زنند که از قبل تجربه کردند و نتایج آن را دیده‌اند.

کنعانی افزود: آنهایی که در مقطعی  از اعمال تحریم‌های فلج کننده  علیه ایران صحبت می‌کردند، اکنون از پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های مختلف انگشت به دهان مانده‌اند.

نهادهای قانونگذاری آمریکا از تجارب گذشته درس بگیرند

وی تاکید کرد: توصیه ما به نهادهای قانونگذاری آمریکا این است که از تجارب گذشته درس بگیرند و برای خود هزینه ایجاد نکنند.

 این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی تصریح کرد: موضوع سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی ایران و دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد و بارها مواضع ایران در این خصوص اعلام و تغییری در این دکترین رخ نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری تاکید کرد:  رژیم غاصب صهیونسیتی، رژیمی تمامیت‌خواه است و هیچ حقی برای مردم فلسطین جز نسل‌کشی و انجام جنایت جنگی قائل نیست.

مسئله فلسطین جز با پایان اشغالگری حل نمی‌شود

وی ادامه داد: نگاه ایران در ارتباط با موضوع فلسطین در سطح مجامع بین‌المللی با یک فراگیری مواجه شده است  و اینکه مسئله فلسطین جز با پایان اشغالگری حل نمی‌شود.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها تصریح کرد:  از نظر ما مسیر دیپلماسی همچنان باز است طرف‌های برجام می‌توانند از این طریق به روند مطلوبی در مذاکرات دست پیدا کنند.

عملیات ایذایی در اصفهان هیچگونه خسارتی نداشته است

سخنگوی وزارت خارجه  همچنین در پاسخ به این سوال که طبق برخی از اخبار در جریان حوادث اصفهان بخشی از سامانه پدافند هوایی آن منطقه آسیب دیده است، تصریح کرد: من در جایگاهی نیستم که در این زمینه اظهار نظر کنم. مقامات ذیربط اعلام کرده‌اند که این عملیات ایذایی هیچگونه خسارتی نداشته است و سامانه دفاعی ایران به وظیفه خود عمل کرده است.

تشکیل ائتلاف‌های وهم، کمکی به استقرار صلح و ثبات در منطقه نمی‌کند

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر ایجاد ائتلاف علیه ایران در منطقه نیز گفت: کسانی که می‌خواهند ائتلاف شکل دهند، باید به این موضوع توجه کنند که در طول سالیان گذشته تشکیل چنین ائتلاف‌هایی به نتیجه نرسیده است و تشکیل چنین ائتلاف‌های وهمی، کمکی به استقرار صلح و ثبات  در منطقه نمی‌کند و در واقع محملی برای پیگیری اهداف نامشروع کشورهای فرامنطقه در منطقه است؛ این در حالی است که کشورهای منطقه خودشان می‌توانند امنیت‌شان را تامین کنند.

سفر رییسی به پاکستان و سریلانکا در چارچوب سیاست همسایگی ایران و گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای دوست و همسو است

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی در مورد سفر رئیس‌جمهور به دو کشور پاکستان و سریلانکا اظهار کرد: امروز صبح  سفر بسیار مهمی را رئیس‌جمهور به پاکستان و در ادامه آن به سریلانکا آغاز کردند. سفر به این دو کشور در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از سوی روسای جمهور دو کشور انجام می‌شود و در مسیر استمرار برداشتن گام‌های موثر دولت ایران برای تحقق هر چه بیشتر هدفگذاری‌های انجام شده در چارچوب سیاست همسایگی ایران و گسترش مناسبات و همکاری‌ها با کشورهای دوست و همسو در سطح منطقه است.

کنعانی با بیان این که پاکستان و سریلانکا در اولویت‌های سیاست خارجی ایران جایگاه مهمی را دارند، گفت: پاکستان از کشورهای بسیار مهم و اثرگذار در حوزه همسایگی ایران است. دو کشور دارای پیوندهای عمیق و ریشه دار فرهنگی، تاریخی، تمدنی، دینی و مذهبی هستند. روابط سیاسی دو کشور  قوی و ریشه دار است  و انتظار هست که  روابط اقتصادی و تجاری هم پای روابط سیاسی گسترش یابد، این انتظار وجود دارد که تحرک و شتاب بیشتری در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت، همکاری‌های مرزی و گسترش بازارچه‌های مرزی داده شود. با توجه به اهمیت رویکرد اقتصادی دولت سیزدهم، هدفگذاری ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور به سقف ۱۰ میلیارد دلار یکی از اولویت‌هایی است که در این سفر محل اهتمام و توجه دو کشور است.

همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم از جمله اولویت‌های مهم مورد بحث در سفر رییس‌جمهور به پاکستان خواهد بود

وی ادامه داد: همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم از جمله اولویت‌های مهمی است که در این سفر محل گفت‌وگو بین روسای دو کشور و هیأت همراه خواهد بود و گمان می‌کنیم این سفر با نتایجی که به ثبت خواهد رساند شتاب جدیدی در روند تقویت همکاری‌های دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان ایجاد خواهد کرد.

کنعانی درباره سفر رئیس‌جمهور به سریلانکا نیز گفت: همکاری‌های ما در حوزه سیاسی نزدیک است و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی و همکاری در حوزه خدمات فنی و مهندسی و اجرای پروژه‌های اقتصادی و صنعتی از جمله دیگر حوزه های همکاری‌های دو کشور است.

وی  گفت: در این سفر علاوه بر حضور رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح رسمی چند پروژه که توسط شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در سریلانکا  انجام شده است ، مذاکرات مقامات عالی رتبه دو کشور نیز انجام خواهد شد.

با اعزام زائران به عمره مفرده شاهد ثمربخش شدن تلاش‌های مشترک بودیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره آغاز  اعزام عمره گزاران ایران به عربستان از روز دوشنبه گفت: در پی تلاش‌های انجام شده از جهات ذیربط از جمله  دستگاه دیپلماسی، بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی کشوری ، شاهد ثمربخش شدن این تلاش‌های مشترک بودیم و از امروز شاهد آغاز اولین پروازهای ایران به مقصد سرزمین وحی برای انتقال حجاج و عمره گزاران ایرانی بودیم.

وی ادامه داد: جزو اولین توافقات مرحله از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و پادشاهی عربستان سعودی برگزاری زیارت‌های عمره مفرده شهروندان ایرانی بود. به دلیل وقفه طولانی مدت چندین ساله در انجام این سفرها  در از سرگیری سازوکارهای اجرایی، طرفین با برخی نارسایی‌ها در حوزه‌های  اجرایی و تکنیکی مواجه بودند و در مرحله‌ای هم که توافق شده بود به دلیل اینکه آن روند دچار برخی اشکالات و نارسایی بود در مقطعی دچار وقفه شدیم.

وی ادامه داد: در سایه مذاکرات مستمر و گفت‌وگوهای دوجانبه در سطوح طرف‌های ذیربط و وزیران امور خارجه  دو کشور، این موانع برطرف شد و  از امروز شاهد آغاز عملیات انتقال حجاج ایرانی به سرزمین وحی برای انجام عمره مفرده هستیم.

 وعده صادق اقدام مشروع و بازدارنده در مقابل یک رژیم متجاوز بود

کنعانی در پاسخ به سوال دیگری با تاکید بر این که عملیات وعده صادق اقدام مشروع و بازدارنده در مقابل یک رژیم متجاوز بود، تاکید کرد: ایران این عملیات را در چارچوب حفظ صلح و امنیت منطقه‌ای انجام داد و به هیچ وجه به دنبال دامن زدن به بحران و جنگ در منطقه نیست.

وی گفت: همان‌طور که پیش از این گفتیم از نظر ما این  عملیات پایان یافته است و ایران به دنبال ایجاد ثبات و آرامش در منطقه است و اگر اقدام متجاوزانه دیگری علیه ایران از هر مبدایی صورت بگیرد یا هر کسی در این ارتباط کمکی به این رژیم کند، ایران پاسخ قاطع و قوی‌تر خواهد داد.

کد خبر 2769634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha