ترکیه، ایران و عراق در فهرست بالاترین میزان مهاجرت غیر قانونی

سرویس ترکیه- سازمان بین‌المللی مهاجرت روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد: در سال 2023 مرگ یا مفقود شدن 8 هزار و 542 نفر در حین مهاجرت غیرقانونی ثبت شده که این میزان بالاترین رقم در یک دهه گذشته محسوب می‌شود

 به گزارش کردپرس،  این سازمان، سال 2023 را مرگبارترین سال برای مهاجران خواند. بنا بر برخی از گزارش ها پس از شهروندان افغانستانی، شهروندان ایران، ترکیه و عراق در صدر جدول مهاجران غیر قانونی اروپا هستند.

بر اساس گزارش رسانه ها،  سازمان بین‌المللی مهاجرت در گزارش خود با اشاره به افزایش 20 درصدی مرگ پناهجویان در سال 2023 در مقایسه با سال 2022 اعلام کرد که بیش از یک سوم از مرگ‌ و میرها در زمان «تلاش برای مهاجرت» در طول یک دهه گذشته مربوط به افرادی است که از کشورهای «درگیر منازعات» در حال پناه بردن به کشوری امن‌تر بوده‌اند و در این مدت بیش از 63 هزار مرگ و ناپدید شدن افراد مهاجر ثبت شده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت همچنین در گزارشی موسوم به «یک دهه مستندسازی مرگ‌ پناهجویان» با تاکید بر خطراتی که متوجه افرادی است که تلاش می‌کنند بدون داشتن مسیر امن از مناطق جنگی فرار کنند اعلام کرد: «پیکر بیش از دو سوم مهاجرانی که مرگشان تایید شده است، همچنان پیدا نشده و این موضوع خانواده‌ها و جوامع را با فقدان مبهم و دردناک عزیزانشان مواجه کرده است.»

این گزارش نشان می‌دهد که نزدیک به 60 درصد از مرگ‌های ثبت شده در طول مهاجرتهای غیرقانونی به غرق شدن مرتبط است و همین امر نشان‌دهنده نیاز فوری به تقویت ظرفیت‌های جستجو و نجات، تسهیل مسیرهای مهاجرتِ ایمن و قانونمند و اقدامات مناسب برای جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر است.

ترکیه، ایران و عراق در فهرست بالاترین میزان مهاجرت غیر قانونی

دولت بریتانیا چند ماه پیش با انتشار گزارشی اعلام کرد افغانستانی ها در صدر پناهجویانی قرار دارند که در سال 2023 به‌طور غیرقانونی از کانال مانش وارد بریتانیا شده اند و پس از آن، ایرانی‌ها، شهروندان ترکیه، اریتره‌ای‌ها و عراقی‌ها قرار دارند.

بنا بر این گزارش ایرانیان در طول پنج سال گذشته، بیشترین فراوانی در بین پناهجویان غیرقانونی برای ورود به بریتانیا را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بنا بر اعلام سازمان آمار ترکیه در طول سه سال یک میلیون و 38 هزار نفر از شهروندان این کشور، دست به مهاجرت زده اند. بر اساس این داده ها، 286 هزار جوان بین 20 تا 29 سال در سال های 2019، 2020 و 2021 به دنبال آینده خود در خارج از ترکیه، خاک این کشور را ترک کرده اند.

ترکیه، ایران و عراق در فهرست بالاترین میزان مهاجرت غیر قانونی

نکته جالب در گزارش سازمان آمار ترکیه این است که شهروندان خارجی که پیشتر برای زندگی به ترکیه مهاجرت کرده بودند نیز در سال های اخیر از این کشور به جای دیگری کوچ می کنند. در بین اتباع خارجی مهاجر از ترکیه، اتباع عراقی با 21.8 درصد رتبه نخست را به خود اختصاص می دهند. پس از عراق، اتباع افغانستان با 6.7 درصد، ایران با 5.6 ​​درصد، سوریه با 5.2 درصد و ترکمنستان با 4.9 درصد قرار دارند.

به نظر می رسد، کاهش ارزش لیر ترکیه به علاوه افزایش سرسام آور هزینه های زندگی در این کشور، یکی از موضوعاتی است که بر روی افزایش آمار مهاجرت از ترکیه چه در میان شهروندان این کشور و چه در میان خارجی ها تاثیر گذاشته است. علاوه بر این موج شدید خارجی ستیزی که در سال های اخیر در ترکیه شکل گرفته است، باعث شده تا بسیاری از شهروندان خارجی به فکر ترک این کشور بیافتند.

کد خبر 2768658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha