ثبت مجموعه درختان کهنسال دهلران و ملکشاهی در فهرست آثار ملی کشور

سرویس ایلام - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از ثبت مجموعه درختان کهنسال استان در دو شهرستان دهلران و ملکشاهی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، فرزاد شریفی با اعلام این خبر عنوان کرد: در جلسه شورای ثبت میراث طبیعی وزارت، مجموعه درختان کهنسال با نام محلی «مورت» واقع در شهرستان ملکشاهی، بخش مرکزی، روستای گنبد پیرمحمد، با نام درختان کهنسال «مورد» در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: یکی از شرایط مساعد برای رشد درختان مورد، مناطق کوهپایه ای با آب و هوای معتدل کوهستانی است که رویشگاه های درخت مورد در ایران، سرزمین های کوهپایه ای زاگرس به ویژه استان ایلام است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان ایلام خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه مجموعه درختان کهنسال ۱,۲,۳  «کنار» روستای بیشه دراز شهرستان دهلران نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

شریفی افزود: مجموعه زیبای درختان کهنسال «کنار» شناسایی شده در نزدیکی روستای بیشه دراز قرار دارند و به خاطر قرارگیری در مجاورت این روستا می توان این درختان را به اسم درختان کهنسال «کنار» سرچم بیشه دراز نامگذاری کرد.

کد خبر 2766337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha