چاقوسازی ایلام نشان جغرافیایی دریافت کرد

سرویس ایلام - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از دریافت نشان جغرافیایی چاقوسازی (بوگده) به نام شهرستان ملکشاهی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: چاقو سازی شهرستان ملکشاهی (بوگده) از محصولات شاخص این شهرستان نشان جغرافیایی دریافت کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: چاقو سازی از هنرهای بومی و قدیمی شهرستان ملکشاهی در استان ایلام به شمار می رود و قدمتی دیرینه دارد. هنر چاقوسازی یا بوگده‌سازی که تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با شمشیر و چاقو دارد، در حدود بیش از چند صد سال در شهرستان ملکشاهی به عنوان یک سلاح سرد پایه‌گذاری و بعد از آن این هنر به عنوان یک صنعت توسط مردم ملکشاهی گسترش پیدا کرد.

شریفی تصریح کرد: سابقه این صنعت در شهرستان ملکشاهی به زمان‌هایی برمی‌گردد که داشتن سلاح سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می‌رفت که با ورود سلاح گرم به‌تدریج حمل و استفاده از سلاح سرد (چاقو) منسوخ شد.

او گفت: بوگده به جهت استفاده از مواد خاص(بدنه از جنس فنر خودرو یا کنز بلبرینگ ماشین سنگین و دسته از شاخ یا استخوان حیوانات) دارای کیفیت و مقاومت بالایی است، شکل این نوع چاقو منحصر به فرد و خاص منطقه است و تمامی مراحل ساخت آن به صورت دستی و سنتی و بدون استفاده از ابزارالات صنعتی انجام می‌شود.

کد خبر 2765176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha