عملیات راهسازی تونل کبیر کوه تا دهه فجر تکمیل می شود

سرویس ایلام - مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: عملیات راهسازی تونل کبیر کوه و راههای طرفین تا دهه فجر تکمیل و امکان عبور وسایل نقلیه از این مسیر فراهم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، فرشاد دوستی در بازدید از تونل کبیرکوه اظهار داشت: طول تونل اصلی کبیرکوه چهار هزار و ۷۵۰ متر است که حفاری و کف برداری آن به پایان رسیده و هم اکنون پیمانکار مشغول عملیات لاینینگ و احداث جداول کناری هدایت آب و… آن می باشد.

وی افزود: تا کنون حدود ۴۴۰۰ متر از لاینینگ آن به انجام رسیده و طبق برنامه ریزی به عمل آمده در شرایط عادی و تأمین اعتبار پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجر عملیات لاینینگ و زیرسازی و روسازی مسیر تونل اصلی به پایان برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان خاطر نشان کرد: به لحاظ عملیات راهسازی تونل کبیر کوه و راههای طرفین تا دهه مبارک فجر تکمیل و امکان عبور وسایل نقلیه از این مسیر فراهم خواهد شد اما بهره برداری نهایی و زیر بار ترافیک رفتن تونل کبیر کوه طبق استانداردهای حمل و نقل  منوط به تکمیل روشنایی و تهویه این تونل می باشد که در این زمینه نیز به زودی مناقصه اجرای روشنایی تونل کبیر کوه برگزار خواهد شد.

دوستی در خصوص عملیات اجرایی این تونل گفت: در مسیر تونل کبیرکوه از سمت آبدانان ۱۱ کیلومتر عملیات راه سازی (۶ کیلومتر به سمت مورموری و دهلران و ۳ کیلومتر به سمت شهر آبدانان و ۲ کیلومتر رمپ و لوپ پل زیرگذر) در آخرین مراحل روسازی و آسفالت می باشد و پل زیر گذر آن نیزاحداث و تکمیل شده است.

وی در خصوص مسیر تونل کبیر کوه از سمت شهرستان دره شهر عنوان کرد: از سمت شهرستان دره شهر ۶،۵ کیلومتر راه سازی درحال انجام است که در این شش و نیم کیلومتر در مجموع  ۹ رشته تونل  وگالری(تونل مصنوعی) به طول بیش از ۲۲۰۰ متر احداث شده و تا کنون ۱۸۰۰ مترلاینینگ این تونل‌ها که بیشتر آنها به صورت سه خطه به خاطر سراشیبی و ایجاد مسیر سبقت احداث شده اند به انجام رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام خاطر نشان کرد: از سمت دره شهر نیز طبق برنامه زمانبندی درصورت تأمین اعتبارو مساعد بودن شرایط و رفع معارضین محلی پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجراین قسمت از مسیر نیز تکمیل شود.

وی افزود: تونل کبیر کوه در حال حاضر یکی از طولانی ترین تونلهای کشور می باشد (دومین تونل جاده ای کشور به لحاظ طول) که جهت حذف گردنه برفگیر و سخت گذر کبیر کوه بین شهرستانهای آبدانان و دره شهر در حال احداث است.

دوستی بیان داشت: هدف از اجرای این تونل علاوه بر تسهیل تردد بین شهرستانهای دره شهر و آبدانان در استان ایلام، ایجاد یک محور جاده ای مناسب برای ارتباط استانهای مرکزی کشور از طریق مرزهای بین المللی مهران و در آینده نزدیک مرز چیلات با کشور عراق است.

وی در پایان گفت: با بهره برداری از تونل کبیرکوه بیش از ۲۰۰ پیچ پر خطر و گردنه های سخت گذر و برفگیر حذف خواهد شد.

کد خبر 2762218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha