معاون اول رئیس جمهور: اعتبار آبخیزداری و آبیاری قطره ای در دولت دیده شده است

سرویس آذربایجان غربی- معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت مکانیزه کردن آبیاری و اصلاح الگوی کشت در کل کشور تأکید کرد و گفت: اعتبارات لازم برای طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و آبیاری قطره ای در دولت دیده شده است.

به گزارش کردپرس، محمد مخبر در جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیهتصریح کرد: دولت مصمم به اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه بوده و به لحاظ سلامت و محیط زیست و سایر ابعاد این نعمت خدادادی و سرمایه ملی، این دریاچه باید حفظ شود.

او با تاکید بر اینکه از مهمترین انگیزه ها و اهداف سفر به آذربایجان غربی، تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در این استان و بررسی روند پیشرفت احیای این دریاچه بود، خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه یک سرمایه بزرگ ملی است که اگر به برنامه های احیای آن توجه نشود به کل کشور آسیب می رسد.

مخبر همچنین انتقال دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با پیگیری های رئیس جمهور به آذربایجان غربی را از مهمترین و موثرترین اقدامات برای تکمیل طرح های سخت افزاری احیای این دریاچه برشمرده و افزود: با بهره برداری از طرح های مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه و سایر اقدامات سخت افزاری، نتیجه این تصمیم مهم دولت در خصوص کارگروه ملی نجات دریاچه مشهود است.

معاون اول رئیس جمهور  بر پیگیری جدی مصوبات جلسات قبلی کارگروه نیز تاکید کرده و اظهار کرد: علاوه بر اقدامات ایجابی انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه، باید در پیگیری اقدامات و مصوبات آتی، حقوق مردم نیز رعایت شود تا معیشت کشاورزان و مردم منطقه به هیچ عنوان آسیب نبیند و این کارگروه در تصمیم گیری های خود در خصوص چاه های غیرمجاز و اصلاح الگوی کشت، توجه اساسی به معیشت مردم و رضایت آنها داشته باشد.

مخبر همچنین بر ضرورت مکانیزه کردن آبیاری و اصلاح الگوی کشت در کل کشور تأکید کرده و گفت: اعتبارات لازم برای طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و آبیاری قطره ای در دولت دیده شده است.

او در پایان از استاندار آذربایجان غربی خواست که کانونی برای پیگیری مصوبات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تشکیل شود.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینکه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم به شدت فعال و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شده، گفت: اقدامات سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه به مراحل انتهایی خود رسیده و رهاسازی آب نیز مطابق برنامه برای دریاچه و تالاب ها پیش می رود.

علی اکبر محرابیان با اشاره به اینکه اقدامات سخت افزاری باید متناسب با اقدامات نرم افزاری باشد، ادامه داد: دولت پس از تکمیل سخت افزارهای مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه در دو سال گذشته، اصلاح الگوی کشت، جلوگیری از توسعه کشت و کارهای غیرمجاز، جلوگیری از برداشت از چاه های غیرمجاز و مدرن کردن آبیاری کشاورزان را در دستور کار قرار خواهد داد.

در این جلسه مقرر شد با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی برای رفع تصرف از اراضی ملی و جلوگیری از تغییر کاربری، اقدامات و پیگیری های لازم به عمل آید و وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد درخصوص تدوین و ارائه الگوی کشت کم مصرف در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

در راستای تامین حقابه دریاچه ارومیه نیز در خصوص تامین اعتبار عملیات اجرایی پروژه‌ های مختلف، افزایش بهره‌وری مصرف آب و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، تامین معیشت پایدار کشاورزان و تکمیل شبکه های اصلی و فرعی پایاب سدهای حوضه در سال جاری بحث، بررسی و تصمیم گیری شد.

همچنین در این جلسه سایر اقدامات و برنامه های آتی کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از جمله تنظیم برنامه حوضه آبریز در ابتدای سال آبی با ۸۰ درصد خشکسالی، اصلاح این برنامه در اسفندماه با توجه به ظرفیت بارش، برنامه ریزی عبور از تنش آبی شرب، تشکیل کارگروه پایش استان، انسداد کلیه سردهنه ها در فصل غیرزراعی با هدف رساندن روان آب ها به دریاچه، برنامه نصب ۵۰۴۲ کنتور هوشمند در سال جاری، برنامه ریزی برای انسداد بیش از ۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز، لایروبی رودخانه ها و مسیل ها به طول ۱۱۱ کیلومتر در سال گذشته، کنترل مصرف آب و برق تمامی چاههای مجاز برق دار و آزادسازی تصرفات بستر از مصارف کشاورزی تشریح شد.

کد خبر 2757834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha