آب‌های تونل قطار شهری را جدی بگیرید / عبداله مرادی

سرویس کرمانشاه _ عبداله مرادی روزنامه نگار و صاحب‌نظر در مطلبی به موضوع گذر تونل قطار شهری از زیر بافت قدیمی کرمانشاه و تغییر احتمالی در مسیر آب های جاری زیر زمینی و آثار مخرب آن بر اماکن تاریخی پرداخته است.

خبرگزاری کردپرس _ عبور قطار شهری کرمانشاه از زیر خیابان مدرس با چالش‌هایی مواجه شده است. حفر تونل در این بخش از بافت قدیمی شهر کرمانشاه با توجه به اینکه لایه‌های نامعلوم زیر پوست شهر کرمانشاه به خوبی شناسایی نشده است، هندوانه سر بسته‌ای است که در برخی نقاط امکان دارد با ریزش‌های خاک فراتر از انتظار به خاطر سستی زمین اتفاق بیافتد.

البته این اتفاق جای نگرانی زیادی ندارد و با توجه به اقدامات تزریق بتون و سازه های بتونی که در داخل تونل احداث می‌شود بعید است که مشکل حادی پیش بیاورد. اما نکته نگران کننده که نیاز است مدیران شهری و استان برای آن فکر بکنند برخورد این پروژه با رگه‌های آب است. شبکه های آب شهری که در مسیر این پروژه قرار دارد مدتی است که با شکستگی مواجه شده است که موجب هدر رفت و تضعیف فشار آب در این منطقه خواهد شد که هنوز فکری برای آن نشده است.

آب‌های تونل قطار شهری را جدی بگیرید / عبداله مرادی

معضل اصلی تغییر مسیر رگه‌های آب های زیر زمینی، قنات‌ها، چشمه‌ها و حتی چاه خانه‌های قدیمی به واسطه حفر تونل است که امکان دارد آثار و بناهای با ارزش، بافت تاریخی و حتی ساختمان‌های حاشیه این پروژه را با مخاطراتی روبرو سازد.

تکیه بیگلربیگی، مسجد جامع کرمانشاه، بازار سنتی کرمانشاه حداقل آثاری هستند که می توانند در معرض تخریب یا حداقل نم زدگی قرار بگیرند.
بلایی که بر سر تکیه معاون الملک پس از احداث کانال بتونی آبشوران آمد و رگه های آب مسیر خود را تغییر دادند و سال ها است که بخشهایی از این اثر فاخر را در معرض تخریب قرار داده اند.

کد خبر 2757259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha