تالاب بین المللی «کانی برازان» مهاباد یخ بست

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: در پی برودت دمای هوا طی یک هفته گذشته تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان یخ زده و این عامل سبب حرکت پرندگان مهاجر به سواحل جنوبی دریاچه ارومیه شده است.

فاروق سخنور در این خصوص به خبرنگار کردپرس گفت: سرمای شدید و بارش برف طی روزهای اخیر باعث یخ‌بستن کل مساحت تالاب «کانی برازان» مهاباد و آب محدوده آن شده است.

او ادامه داد: این روند منجر به مهاجرت پرندگان به سواحل جنوبی دریاچه ارومیه شده چرا که این سواحل به دلیل شوری آب یخ نمی زنند و احتمال دارد با آب شدن یخ تالاب کانی برازان دوباره جمعیت پرندگان به تالاب بازگردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اضافه کرد: بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر در این تالاب به ترتیب مربوط به خوتکاها و اردک های سرسبز و نوک ‌پهن است که با مهیا شدن شرایط اسکان و تغذیه وارد این تالاب بین‌المللی شده‌ بودند.

او با اشاره به حضور چندین بال لک لک در رودخانه مهاباد نیز تاکید کرد: طبق بخشنامه موجود سازمان محیط زیست کشور غذا رسانی به پرندگان مهاجری که وارد محیط های شهری می شوند ممنوع است و این مورد می تواند باعث بیماری و یا حتی مرگ پرندگان شود.

سخنور با بیان اینکه در حال حاضر دیگر تالاب‌ های این شهرستان از جمله تالاب "یوسف‌کند" و "گروس" میزبان پرندگان هستند و گفت:شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت‌طلب در شکار گونه‌های با ارزش جانوری در این شرایط مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست و محیط‌بانان این اداره اطلاع دهند.

تالاب بین المللی «کانی برازان» مهاباد، به عنوان یکی از تالاب های اقماری دریاچه ارومیه و نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان غربی از تالاب های زیبا و مهم این استان به شمار می رود که با مساحت هزار و ۵۰ هکتار در جنوب دریاچه ارومیه و ۳۰ کیلومتری مهاباد واقع شده و به عنوان بیست و چهارمین تالاب کشور در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است و در نزد پرنده نگرها به بهشت پرندگان مشهور است.

این تالاب که از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران نیز معرفی شده است، به عنوان با ارزش ترین زیستگاه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور محسوب می شود.

تالاب بین‌المللی کانی‌برازان مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

بر اساس آخرین بررسی ها و مشاهدات میدانی تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است.

کد خبر 26270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha