درگذشت قدیمی ترین روزنامه نگار کرمانشاهی در سن 94 سالگی

سرویس کرمانشاه _ استاد «ایرج هندسی» شاعر، عکاس، نقاش، و قدیمی‌ترین روزنامه‌نگار کرمانشاهی امروز جمعه اول بهمن ماه درگذشت.

به گزارش ؛ ایرج هندسی در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. پدرش مهندس حسینعلی‌خان گوران بنیانگذار اولین مدرسه کرمانشاه به نام محتشمیه و اداره معارف در محله چنانی در سال ۱۲۷۸ خورشیدی بود که با روی کار آمدن فرمانفرما به جرم آزادی‌خواهی مدرسه‌اش تعطیل و متواری گردید.

پنج ساله بود که پدرش را از دست داد. دوره‌ دبیرستان را در مدرسه شاهپور گذراند و آنجا موم و نقاشی رنگ‌روغن را تعلیم می‌بیند.

از دوران جوانی شروع به روزنامه‌نگاری، کارهای هنری و نقاشی می‌کند. در اوج دوران صنعت ملی شدن نفت در هفت روزنامه‌ مهم کرمانشاه مطلب می‌نوشت و از حامیان جبهه ملی و دکتر مصدق بود. به جرم نشر اوراق جبهه ملی در سال ۱۳۳۰ دستگیر و ۳۸ روز زندانی می‌شود.

استاد هندی به عنوان معاون فرمانداری کرمانشاه و بخشدار اسلام‌آباد غرب، جوانرود، نوسود و سایر مناطق خدمت کرد و منشی مخصوص استاندار بود اما به علت درگیری که با سهراب فیروزیان که از وابستگان دربار پهلوی بود از معاونت فرمانداری عزل و به دهلران تبعید می‌ شود.

استاد هندسی آثار نقاشی‌های خود را در سال ۱۳۶۵ در تالار شهرداری کرمانشاه به نمایش عموم گذاشت، بیشتر آثار او با عشقی که به زادگاهش داشته چهره بزرگان و مشاهیر کرمانشاه می‌باشد.

وی مؤسس انجمن هنرهای تجسمی در کرمانشاه نیز بود که پس از عمری خدمت به زادگاهش سرانجام در اولین روز بهمن و در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

کد خبر 25863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha