آغاز طرح مطالعاتی تأمین آب شرب شهر پاوه از سد داریان

سرویس کرمانشاه _ سرپرست فرمانداری پاوه از تصویب و آغاز طرح مطالعاتی تأمین آب شرب پاوه از سد داریان خبر داد و گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و مشکلات پیش رو امور آب موظف شد طرح مطالعه امکان سنجی و فاز ۱ تامین آب شرب شهر پاوه از سد داریان را به قید فوریت پیگیری و انجام دهد.

به گزارش کردپرس؛ جلیل بالایی در این گفتگو به بازدید میدانی استاندار کرمانشاه و برگزاری نشست پیگیری مصوبات با حضور استاندار کرمانشاه، معاون عمرانی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیران کل آبفا، آب منطقه ای، محیط زیست، منابع طبیعی و کارشناسان اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه ضرورت مطالعه و بررسی تامین آب شرب شهر پاوه از سد داریان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: مشکلات ناشی از خشکسالی‌های اخیر، کاهش بارش ها، جنس خاک و توپوگرافی منطقه امکان آلودگی منابع آب را افزایش داده و چشمه های هانی کوان که در خط القعر پاوه رود در معرض تهدید آلایندگی های متعدد می باشد و برهمین اساس ضرورت دارد برای پیشگیری در سنوات آینده موضوع انتقال آب از سد داریان در اولویت قرار گیرد.

سرپرست فرمانداری پاوه تأکید کرد: حفاظت فیزیکی و بهداشتی از چشمه هانی کوان در دستور کار قرار گرفت و در خصوص تشدید مراقبت ها در کنترل کیفیت آب بصورت شبانه روزی در چشمه، مخازن و خط انتقال و ایجاد اطمینان کامل به مردم برای تزریق آب سالم به شبکه توزیع تصمیم گیری شد.

بالایی با اشاره به اینکه اجرای برخی پروژه ها از جمله تصفیه خانه های فاضلاب روستاهای مسیر و یا انحراف مسیر پاوه رود پرهزینه و زمانبر می باشد؛ گفت: آغاز مطالعه امکان سنجی و فاز یک طرح تامین آب شرب شهر پاوه و روستاهای مسیر از سد داریان ضرورت دارد.

وی با اشاره به مصوبات نشست پیگیری مشکلات آب شرب پاوه با حضور استاندار؛ گفت: تسریع در پروژه جمع آوری و هدایت فاضلاب روستای دشه و حمایت از مشارکت مردم در انتقال آب هانی کوان به باغات و شرب روستای دشه از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

بالایی گفت: پس از تشریح مشکلات آب شرب پاوه با تأکید استاندار مقرر شد امور آب طرح مطالعه امکان سنجی و فاز ۱ تامین آب شرب شهر پاوه از سد داریان را به قید فوریت و بصورت ترک تشریفات انجام دهد و تشدید مراقبت بهداشتی از سلامت آب و تاکید بر اقدامات کوتاه مدت برای کاهش آسیب ها توسط امور آب و آبفا انجام شود.

سرپرست فرمانداری پاوه همچنین از پیگیری صورت گرفته برای اخذ ردیف اعتباری به منظور اجرای طرح تامین آب پاوه از سد داریان و یا امکان استفاده از ردیف اعتباری طرح گرمسیری اشاره کرد و گفت: با تلاش نماینده اورامانات و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی این موضوع نیز پیگیری می شود و با توجه به پایان مطالعه طرح تامین آب نروی و وزلی از خط نودشه پیگیری لازم در شروع عملیات اجرایی از اعتبارات محرومیت زدایی بعمل می آید.

بالایی تأکید کرد: آبفا نیز موظف شده بر اساس مصوبات این جلسه ظرف مدت یکماه و پس از شروع لوله گذاری نسبت به تامین لوله گالوانیزه و پمپ آب طرح باغات و شرب دشه اقدام نماید.

سرپرست فرمانداری پاوه تصریح کرد: امور آب و آبفا ماموریت دارند با تشدید اقدامات خود کیفیت و سلامت آب را تضمین و آب سالم در شبکه تزریق و توزیع خواهد شد.

بالایی گفت: شروع طرح مطالعاتی تامین آب شرب شهر پاوه از سد داریان بر اساس چشم انداز و در یک برنامه بلند مدت می باشد که ضرورت نگاه به آینده و توجه به توسعه و محدودیت های منابع آب در شهرستان محسوب می شود.

کد خبر 23876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha