انبوه زباله های دریاچه سد مهاباد تصفیه خانه جدید را از کار انداخت

سرویس آذربايجان غربى- رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان مهاباد با اشاره به وضعیت نامطلوب دریاچه سد مهاباد گفت: دریاچه به محلی برای انباشت زباله ها تبدیل شده و این موضوع سیستم جدید تصفیه خانه مهاباد را هم تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، محمد معروفی در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: دو ماه قبل ظرفیت تولید آب از تصفیه خانه ۱۰۳۰ لیتر در ثانیه بود و ۷۵۰ لیتر در ثانیه، از برج آبگیر برداشت شد و به دلیل کاهش سطح آب، مجبور شدیم از عمق پایین تری آب برداشت کنیم.

او ادامه داد: متاسفانه در عمق دریاچه با انبوه زباله ها، نایلون، لاستیک، پتوی کهنه و ... روبه‌رو شدیم و امکان برداشت آب میسر نبود، این وضعیت برج آبگیر تصفیه خانه را خاموش کرد.

معرفی اضافه کرد: با خاموش شدن برج آبگیر، جهت تامین آب شرب شهری از سیستم تصفیه خانه قدیمی استفاده کردیم و به همین دلیل ۴ روز با مشکل تغییر رنگ و کدورت آب رو به رو شدیم و ناچارا در سرمای زیر صفر درجه غواصان آتش‌نشانی مهاباد مجبور شدند به نظافت و پاکسازی دریاچه سد اقدام کنند.

رییس آبفای شهرستان مهاباد تاکید کرد: باید با دکه هایی که در حاشیه سد مهاباد شکل گرفته‌اند به صورت قانونی برخورد شود ما مخالف اشتغالزایی نیستیم، اما وضعیت موجود سبب شده تا دریاچه سد مهاباد با مشکل آشغال های معلق روبه‌رو شود. انواع زباله ها وارد دریاچه شده و قطعاً این وضعیت به مدیریتی قاطع جهت پاکسازی و حفظ سلامت آب شرب نیاز دارد.

او با اشاره به اینکه حساسیت بیشتری باید در این زمینه شکل بگیرد گفت: در حال حاضر ۳۰ میلیون مترمکعب فضای دریاچه، فضای مرده محسوب می‌شود و در ٣ متری آن اکسیژن وجود ندارد، توجه کنید که اگر تصفیه خانه جدید مهاباد با سیستم BOT نبود، مدیریت آب شرب شهرستان با مشکل روبرو می شد و راه اندازی این سیستم خدمت بزرگی بود که به سرانجام رسید.

معروفی تصریح کرد: در حال حاضر ۹۵ درصد تامین آب از تصفیه خانه جدید انجام می گیرد و آب مهاباد از لحاظ میکروبی و شیمیایی بهترین آب در سطح کشور است.

او با تاکید بر مخالفت با فعالیت‌های آبزی پروری در سد مهاباد گفت: سد مهاباد منبع آب شرب شهرستان به شمار می‌رود و قرار است از این محل ۱۴۱ روستای شهرستان نیز از محل تصفیه خانه قدیمی آب برداشت کنند لذا باید حساسیت‌های لازم در این حوزه جهت تأمین سلامت آب شرب شهرستان برقرار شود.

به گزارش کردپرس، حاشیه سد مهاباد این روزها به سطح آشغالی عظیم تبدیل شده است و انبوه پسماندهای به جای مانده منظره زشتی از این جاذبه گردشگردی ساخته است. در این وضعیت زباله ها به دریاچه سد راه یافته و مشکلات فراوانی برای سیستم جدید تصفیه خانه مهاباد هم شکل داده اند.

فرماندار ویژه شهرستان مهاباد در آخرین جلسه شورای حفاظت منابع آب با اشاره به اینکه دکه های حاشیه سد مهاباد بدون مجوز و غیرقانونی بوده، دستور داد دستگاه های متولی باید طبق مفاد قانون نسبت به جمع آوری آنها اقدام کنند.

پیشتر، بختیار سیدنظامی، فعال مدنی در یادداشتی با نام سد مهاباد، سطل زباله جدید شهر ارگان ها و مسئولان مقصر در این وضعیت را شناسایی کرده و تکالیف و وظایف نماینده مجلس و دادستان را یادآوری کرده بود.

گفتنی است؛ بهار سال ٩٨، در ٣ مرحله نزدیک به ١٥ تن زباله توسط دوستداران محیط زیست از مخزن سد مهاباد جمع‌آوری شده بود. اوایل سال جاری نیز بیش از ٥ تُن زباله با همکاری محیط زیست و نهادهای مردمی از اطراف سد مهاباد جمع آوری شد انجام شد

کد خبر 23867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha