برداشت نمک در ایلام مستند می شود

سرویس ایلام - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از تولید مستند برداشت نمک که یکی از آثار ناملموس استان است، خبر داد.

به‌ گزارش خبرگزاری کردپرس، عبدالمالک شنبه‌زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: برداشت نمک و باورهای مربوط به آن (خوالین) یکی از مراسمات پرزحمت و پرمشقت و در عین حال زیبا و پر مفهومی است که در سال ۱۳۹۸ به شماره ۱۹۸۴ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: اهمیت این پرونده ثبتی به حدی جذاب بود که از طرف وزارتخانه تصویب شد که مستند این مراسم به وسیله کارگردان خوب و توانمندی به‌نام آقای سروش اوکار کارگردانی شود.

شنبه‌زاده تصریح کرد: مقدمات کار و پژوهش‌های میدانی و ثبتی که از سوی کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در اختیار این کارگردان قرار گرفت و هماهنگی‌هایی برای اجرای این مراسم انجام شده که به‌زودی کار فیلمبرداری این مراسم آغاز خواهد شد.

او ادامه داد: مراسم خوالين يا نمک لان نام معادنی از نمک در كوهستان‌های استان ايلام است. تپه‌های دور گرمسير به بركت اين سفره‌های نمكين با قدوم بهار آور مردمان اين ديار آشناست و هر ساله با آمدن بهار آدم‌ها و دام‌ها نمك‌گير اين خوان خوالين هستند.

شنبه زاده گفت: برداشت نمک از اين معادن به‌دليل سختی‌های فراوان همواره به شكل گروهی انجام می‌شود به همين دليل در هر سفر، جمعيتی از عشاير و دامداران برای برداشت نمک همديگر را همراه می‌كنند.

کد خبر 20001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha