توقف قلع و قمع اراضی شهرداری مهاباد/خسارت میلیاردی به جا مانده مطالبه می شود

سرویس آذربایجان غربی- سخنگوی شورای شهر مهاباد از توقف اجرای حکم قلع و قمع نخستین زمین چمن شهرداری با حکم دیوان عالی کشور، خبر داد و گفت: به زودی پرونده این زمین که حکم تخریب آن، چندی پیش توسط مالکان آن اجرا شده بود، مجدداً بررسی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، تیر ماه سال جاری، چندین هکتار از املاک شهرداری مهاباد با ارزش دهها میلیارد تومان، به دلیل سهل انگاری و عملکرد ناکارآمد واحد حقوقی وقت با حکم قلع و قمع روبه رو شد.

این اراضی شامل نخستین زمین چمن مصنوعی شهرداری مهاباد و گلخانه ذخایر شهرداری و اراضی پیرامون آنها بود که در یک دعوای حقوقی از دست رفتند و رای در مهلت مقرر از سوی واحد حقوقی شهرداری وقت نیز مورد تجدید نظرخواهی واقع نشد و مالکان زمین توانستد تابستان امسال این اراضی را تخریب کنند.

آنها علاوه بر تخریب نخستین زمین چمن مصنوعی شهرداری مهاباد، بخش ذخایر گلخانه شهرداری به ارزش ٤ میلیارد تومان را نیز تخریب کردند و متاسفانه این ذخیره عظیم شهرداری هم در این جریان نابود شد.

شورای جدید شهر مهاباد ماه گذشته با این عنوان که این اراضی بیت‌المال است و نیاز به شفاف سازی بیشتر دارد، موضوع را در دیوان عالی کشور پیگیری و خواستار بررسی مجدد این پرونده شده بود.

امروز هم سخنگوی شورای شهر مهاباد در گفت وگو با خبرنگار کردپرس در خصوص آخرین وضعیت اراضی مذکور بیان کرد: نخستین زمین چمن مصنوعی مهاباد و اراضی پیرامون آن که شامل گلخانه ذخایر گل شهرداری مهاباد و محل دپوی شن و ماسه است، متاسفانه تیر ماه امسال با حکم دادگاه و توسط مالکان قلع و قمع شد، علیرغم اینکه این اتفاقات توسط دست های پنهانی انجام شد و کسانی بودند که در واحد حقوقی وقت شهرداری بودند از حقوق شهرداری در این پرونده دفاع نکردند و منجر به ایجاد خسارت به شهرداری مهاباد شدند.

چیا آذربار افزود: طی این قلع و قمع خسارتی بیش از ۱۰ میلیارد تومان به شهرداری مهاباد وارد شد، در حالی که این اراضی بیت المال محسوب می شوند و حساسیت موضوع سبب شد تا شهرداری این موضوع را با استناد به ماده ۴۷۷ و از طریق دیوان عالی کشور پیگیر کند تا با اعاده دادرسی، بتواند دوباره این مجموعه را به املاک شهرداری بازگرداند.

او اضافه کرد: در این زمینه فرماندار مهاباد و مدیر کل دادگستری آذربایجان غربی همکاری‌های لازم را با شورا و شهرداری این شهر انجام دادند تا این مجموعه از دسترس بیت‌المال خارج نشود، از سوی دیگر نماینده مهاباد نیز مستقلاً در تهران در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین اژه ایی دستور ویژه‌ای مبنی بر بررسی مجدد پرونده این زمین را دریافت کرده بودند که مجموع این اقدامات در نهایت منجر به توقف اجرای حکم قلع و قمع و بررسی مجدد پرونده شد.

آذربار ادامه داد: مساحت این زمین بیش از دو هکتار است که در سال ۶۸ توسط مالکان جهت تفکیک به شهرداری مهاباد ارجاع شد و در کمیسیون ماده ۵ آن زمان، سهم شهرداری مهاباد ۱۵ هزار متر تعیین شد و مابقی نیز جهت ساخت و ساز به مالکان تحلیل داده شد مقرر شد این سهم شهرداری مهاباد نیز به فضای سبز تبدیل شود که در این سالها این زمین به نخستین زمان چمن مصنوعی و گلخانه همچنین محل دپوی شن و ماسه تبدیل شد.

او با اشاره به اینکه طی ۳۰ سال اخیر دو بار ورثه مالکان از شهرداری مهاباد شکایت‌ کرده بود، گفت: هر بار در جریان این شکایت ها ورثه محکوم شده بود، تا اینکه در سال ۹۹ پس از انحلال شورای شهر و وضعیت بحرانی شورا و شهرداری مهاباد دوباره مالکان فرصت را غنیمت شمرده شکایت از شهرداری را در خصوص این اراضی مطرح کردند.

سخنگوی شورای شهر افزود: این بار طرح دعوای آنها با ‌عنوان رجوع به هبه در شعبه ٣ دادگاه مهاباد به اجرای حکم قلع و قمع زمین مذکور ختم شد. در حالیکه پرونده ها و اسناد شهرداری مهاباد به طور کامل بررسی نشد بود و واحد حقوقی شهرداری مهاباد هم در آن زمان به دلیل بهانه های واهی از دفاع کامل از شهرداری مهاباد خودداری کرده بود.

آذربار ادامه داد: اکنون با حکم دیوان عالی کشور حکم قلع و قمع متوقف شده و تا دوباره پرونده بررسی شود. شهرداری مهاباد هم قصد دارد در اولین اقدام پس از تعیین حکم اقدام به مطالبه خسارت کند و امیدواریم که پرونده مذکور به نتیجه برسد و زمین به بیت المال باز گردد.

گفت و گو/ تانیا شعفی

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

سخنگوی شورای شهر: شهرداری مهاباد قربانی اشتباهات عمدی واحد حقوقی ادوار شد

ضربه های واحد حقوقی ناکارآمد شهرداری مهاباد بر پیکره شهر تمامی ندارد!

نگرانی فعالان زیست محیطی مهاباد از تهدید اراضی خزانه نهال و گل شهرداری

کد خبر 18748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha