کلید توسعه را باید در مدارس و دانشگاه ها جستجو کرد

سرویس کرمانشاه _ جلیل بالایی گفت: کلید توسعه و پیشرفت پاوه را به جای ادارات، باید در بدنه مدارس‌‌، دانشگاه و مراکز آموزشی جستجو کرد.

به گزارش کردپرس؛ سرپرست فرمانداری پاوه در جلسه شورای آموزش و پرورش با مدیران آموزشگاه ها و مدارس این شهرستان گفت: نظام آموزش و پرورش ما همچون سایر ادارات دارای نگاه از بالا به پایین است اما با پتانسیل های موجود نیز می توان انتظارات جامعه ی آینده را تا حد مطلوبی بر طرف کرد .

وی در ادامه ضمن طرح یک سئوال راهبردی در خصوص توانایی های نظام کنونی آموزش و پرورش گفت: چرا با وجود پیشرفت های کنونی در بخش امکانات سخت افزاری و بخش های مختلف ساختاری مانند افزایش آمار مدارس جدید، تعداد مربیان و دانش آموزان، هنوز خواست های جامعه برآورده نگردیده است. آیا چشم انداز نداشته ایم، آیا هدف های مان دقیق نبوده است اینها سئوالاتی است که به ذهن کارشناسان متبادر می شود.

رئیس شورای آموزش و پرورش پاوه در ادامه دلیل عدم پاسخگویی آموزش و پرورش به خواست جامعه را نگاه نقطه ای و متمرکز دانست و افزود: تمرکز ضد توسعه و نگاه پروژه ای و نقطه ای به امور آفت و مانع رسیدن به توسعه است.

وی نداشتن چشم انداز و هدفگذاری دقیق را مزید علت دانست و گفت: سراب ها و رودخانه را با طرح های بدون چشم انداز دچار اختلال نموده ایم و ریتم طبیعت و زندگی خود را به هم ریخته ایم و این به خاطر عدم توجه به چشم انداز و آینده نگری و نداشتن دید توسعه محور است.

بالایی ادامه داد: نتیجه نگاه نقطه ای و متمرکز چیزی جز منفعت طلبی نیست و در نگاه متمرکز منفعت طلبانه، عده ی بسیار محدودی نفع خواهند برد و سایر جامعه از این نوع نگاه بهره ای نخواهند برد اما در نگاه و اندیشه توسعه محور اکثریت جامعه بهره رو خواهند بود و این نوع نگاه تکثر گراست.

سرپرست فرمانداری پاوه در جلسه شورای آموزش و پرورش با مدیران و مربیان مدارس پاوه مهمترین مولفه برای تبدیل شدن یک جامعه تمرکزگرا به یک جامعه ی توسعه گرا را تغییر نگاه ها و ذهن های تک تک افراد جامعه دانست و افزود: این مهم فقط با آموزش ممکن است و هیچ ابزار دیگری جز آموزش برای تغییر نگرش و روش ها نداریم. خیلی ها تکرار یک موضوع را مثلا ً در یک بازه ی زمانی پنجاه سال را دلیلی بر درستی آن کار می دانند این در حالی است که امکان دارد ما پنجاه سال راه را اشتباه رفته باشیم، باید جسارت کرد و اشتباهات را پذیرفت نباید بر تکرار اشتباهات اصرا ورزید.

کد خبر 17775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha