ضرورت توجه وزیر کار به مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته

سرویس ایلام - امروز دو تن از نمایندگان استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه های پیشنهادی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بر ضرورت توجه وزیر کار به مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، بهزاد علیزاده در نشست علنی امروز گفت: مخالفان وزیر پیشنهادی به موضوع خاصی در خصوص برنامه های وی اشاره نکردند در واقع به انتظاراتی که از وزیر آینده دارند پرداختند. بخشی از مشکلات مطرح شده به دولت گذشته برمی گردد و آقای عبدالملکی در این زمینه نمی تواند پاسخگو باشد.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از آقای رئیسی باید به خاطر توجه به عناصر تجربه وجوانی در کابینه خود تشکر کرد، ادامه داد: اعضای کابینه دارای روحیه جهادی، انقلابی، فساد ستیز و تخصصی هستند. در درون مجلس و خارج از آن نسبت به اعضای کابینه انتقاداتی وجود دارد اما کابینه از وزن لازم برای اداره کشور برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بزرگ ترین، مهم ترین و پیچیده ترین وزارتخانه های دولت است و چالش های بزرگی دارد که با برنامه می توان آن ها را برطرف کرد، گفت: وزارت تعاون ترکیبی از سه وزارتخانه است و اگر این مجموعه ها هماهنگ عمل کنند وزارتخانه به خوبی اداره می شود و در حوزه اشتغال و معیشت می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت تعاون علاوه بر انجام وظایف ذاتی خود بخش بزرگی از اقتصاد و اشتغال کشور را در اختیار دارد، تصریح کرد: با توجه به اهمیت وزارتخانه مذکور فردی باید مسئولیت آن را بپذیرد که برنامه محور، متخصص، سختکوش و پاک دست باشد. عبدالملکی علاوه بر این ویژگی ها به عنوان یکی از جوان ترین اعضای کابینه در حوزه اقتصاد مقاومتی صاحب نظر است و نگاه مثبتی به ظرفیت های فراوان داخلی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور به ویژه در حوزه ایجاد اشتغال دارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام با تاکید بر اینکه آقای عبدالملکی دارای سوابقی از جمله مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر شورای اقتصادی صدا و سیما، عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر کشور و معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) است، عنوان کرد: به گواه صاحب نظران به واسطه تعامل محور بودن آقای عبدالملکی موجب تحول در مجموعه هایی که در آن ها فعالیت کرده است شده است.

علیزاده ادامه داد: برخی از چالش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامل نامناسب بودن فضای کسب وکار، تداوم افزایش نرخ بیکاری، عدم تناسب نرخ دستمزد و تورم، معوقات حقوق کارگران در واحدهای تولیدی و صنعتی، همگرایی دولت، بخش کارگری و کارفرمایی، غیرفعال بودن 40 درصد تعاونی ها، عدم تحقق سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد کشور که اکنون کمتر از 5 درصد است، اتکای همه جانبه سازمان بهزیستی به بودجه های دولتی و غفلت از سرمایه غیردولتی، بی عدالتی درمانی، تبعیض در ارائه خدمات درمانی در بیمه شدگان صندوق های مختلف، افزایش بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی و عدم شفافیت در شرکت ها و صندوق های زیرمجموعه می شود.

وی افزود: خوشبختانه آقای عبدالملکی با توجه به اشراف بر حوزه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی راهکارهای علمی و عملی برای رفع چالش های این وزارتخانه ارائه کرده که بخشی از آن شامل بهبود فضای کسب وکار، حمایت همه جانبه از طرح های بخش خصوصی و تعاونی، توسعه کارآفرینی و مشاغل نوین و دانش بنیان، توسعه اشتغال در فضای مجازی، اصلاح قانون کار با مشارکت ذینفعان، حمایت از تشکل های کارگری به منظور کاهش مداخلات دولت، بازنگری قانون تعاون براساس قواعد تعاونی ها و شرایط بنگاه های اقتصادی، اجرای کامل نظام طبقه بندی مشاغل، توانمندسازی خدمت گیرندگان بهزیستی و عبور از رویکرد صدقه محور، تخصص گرایی و شایسته سالاری در انتصاب مدیران صندوق ها و شرکت ها، شفافیت کامل و گزارش دهی می شود.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: طبیعتا موافقان آقای عبدالملکی و کسانی که به وی رأی اعتماد می دهند توقعاتی از جمله دقت در انتصابات مدیران و اعضای صندوق ها، هولدینگ ها و شرکت ها دارند تا به حیات خلوت تبدیل نشود. همچنین خواستار نظارت کافی بر صندوق ها و توجه بر دخل و خرج ها آن ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: توجه به استان ها و مناطق کمتر توسعه یافته پیرامونی و مرزی و عمل به برنامه های ارائه شده و ارائه گزارش های فصلی از جمله خواسته های نمایندگان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

علی اکبر بسطامی دیگر نماینده استان ایلام بود که در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رهبر معظم انقلاب در آغاز مجلس یازدهم و اجلاسیه دوم فرمودند این مجلس باید 3 کار مهم یعنی توجه به اشتغال، معیشت و اقشار آسیب‌پذیر را در دستور کار قرار دهد؛ امروزه 4 معضل از 8 معضل بزرگ کشور در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی که بزرگترین آن معضل آن بیکاری، صندوق‌های بازنشستگی و اقشار آسیب‌پذیر هستند و تمامی آنها در وزارتخانه مربوطه تجمع یافته‌اند و برای رفع این مشکلات نیاز به نیروی جوان انقلابی داریم که مصداق بارز آن عبدالملکی است.

وی افزود: این جوان انقلابی برگرفته از مکتب امامین انقلاب، با عملکرد بسیار مثبت در حوزه اشتغال، کارآفرینی و صندوق‌های بازنشستگی است و هر جایی که مسئولیت داشته توأم با توفیق بوده است.

وی ادامه داد: ایشان به دلیل بهره‌مندی از تحصیلات آکادمیک در حوزه اقتصاد، مدیریت و تجارب ارزنده زبانزد خاص و عام در داخل کشور و کشورهای همسایه است و از الگوی مدیریت ایشان در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود؛ امروز با تدبیر رئیس جمهور و شناختی که از این جوان انقلابی دارم، ایشان را تأیید می‌کنم تا بتواند به معضلات حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی پایان دهد.

بسطامی یادآور شد: عبدالملکی در دوران خدمت در کمیته امداد الگویی را به جهان ارائه کرد که سازمان کار بین‌الملل توفیقات ایشان را به همه ارزانی داشت تا از این الگو استفاده شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه عبدالملکی توانست با نیم درصد اعتبارات کشور، 30 درصد اشتغال را ایجاد کند، گفت: در طول 4 سال بیش از 693 هزار شغل ایجاد کرد و ید طولایی در صندوق‌های بازنشستگی و اقتصادی، امور اجتماعی و خدمتگزاری محرومان دارد و جای جای این کشور با قدوم عبدالملکی آشنا است و کلبه‌های محقر محرومان با قدم‌های ایشان روشن شده است؛ جوانی که پرورش یافته مکتب امام است و در اشتغال موفق بوده به همین دلیل رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار به ایشان به عنوان عضو هیأت امنای کمیته امداد اعتماد کردند.

وی ادامه داد: شب و روز عبدالملکی در کنار مردم و محرومان سپری شد و اشراف کامل به وزارتخانه کار داشته و تجربیات گران سنگ او در عرصه‌های مختلف می‌تواند مشکلات وزارتخانه را حل کند.

کد خبر 15721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha