بیانیه مشترک بنیاد های رسانه ای حامی آزادی مطبوعات بر علیه سرکوب رسانه ای حکومت اردوغان

سرویس ترکیه - 24 بنیاد رسانه ای بین المللی با صدور بیانیه ای حکومت اردوغان را به سرکوب روز افزون رسانه ها متهم کردند.

به گزارش کردپرس، سازمان های روزنامه نگاران اروپایی و روزنامه نگاران بین المللی در بیانیه مشترکی حکومت ترکیه را به تلاش برای سرکوب بیشتر رسانه متهم کردند. در این بیانیه بر لزوم صرف بودجه های خارجی برای روزنامه نگاری مستقل تاکید شد.

بر اساس گزارش دویچه وله ترکی، بنیاد واکنش سریع آزادی رسانه ها (MFRR) به اظهارات اخیر مقامات حکومت بر علیه «اخبار جعلی» رسانه ها با «بودجه های خارجی» در ترکیه واکنش نشان داد. 24 بنیاد رسانه ای که روزنامه نگاران کشورهای اتحادیه اروپا و ... را در زمینه آزادی رسانه ها در زیر چتر حمایت خود دارند، بیانیه مشترکی را بر علیه سیاست های سرکوب رسانه ای حکومت ترکیه منتشر کردند.

MFRR با بیان این که بیشتر سازمان های رسانه ای در ترکیه متعلق به شرکت های نزدیک به حکومت هستند، تاکید کرد که با تشدید فشار حکومت بر علیه رسانه ها، تامین مالی خارجی یکی از مهمترین منابع درآمد روزنامه نگاری مستقل برای سازمان های رسانه ای شده است.

در این بیانیه با اشاره به کارزاری که با اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و فخرالدین آلتون مدیر ارتباطات ریاست جمهوری، بر علیه «مدیا اسکوپ» آغاز شد، آمده است: «مقامات ترکیه بسیاری از رسانه های مهم و مستقل را به دلیل این که از خارج از کشور بودجه می گیرند، هدف قرار داده، و با کنترل بیشتر محتوای منتشر شده از رسانه ها، به طور آشکار در جهت سرکوب هر چه بیشتر رسانه ها گام بر می دارند.»

در این بیانیه از استفاده از قانون «مبارزه با اخبار جعلی برای کنترل حقیقت»، به عنوان ابزاری جدید برای سانسور نام برده شده است. این قانون به مقامات حکومتی این حق را می دهد که تصمیم بگیرند چه چیزی درست و چه چیزی نادرست است و با این کار صداهایی را که نمی پسندند خاموش کنند.

ماجرای این بودجه خارجی رسانه ها چه بود؟
اخیرا بنیاد Chrest Foundation واقع در ایالات متحده فهرستی از سازمان های رسانه ای که به آنها کمک مالی کرده، منتشر کرده است. در بین این سازمان ها نام تعدادی از سازمان های رسانه ای ترکیه مانند آژانس خبری بین النهرین، و مدیا اسکوپ نیز به چشم می خورد. روشن چاکر روزنامه نگار باسابقه و یکی از جدی ترین منتقدان حکومت صاحب رسانه مدیا اسکوپ است. او پس از این خبر مورد هجمه ای شدید از سوی مقامات حکومتی مانند اردوغان و آلتون، همچنین برخی از رونامه نگاران دیگر قرار گرفت. او در پاسخ به این موضوع گفت در جامعه ای که رسانه ها تحت فشار و سرکوب حکومت هستند، گرفتن بودجه مالی خارجی امری غیر اخلاقی نیست و برای بقای این رسانه ها حیاتی است.

کد خبر 13961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha