اوج گرفتن زمین خواری ها در کوه سیر ارومیه/ ضرب الاجل دیرهنگام دادستان به مدیران

سرویس آذربایجان غربی- پس از گذشته 7 و نیم ماه از هجوم ساخت و سازها در کوه تاریخی و گردشگری "سیر" ارومیه و تایید یک مورد زمین خواری، که در غفلت مسئولین انجام گرفته بود، امروز چهاردهم تیر ماه، دادستان ارومیه، به بازدید از محل ساخت و ساز غیرمجاز پرداخت و برای برخورد با این سازه ها به مدیران مربوطه ضرب الاجل داد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، کوه سیر ارومیه، منطقه ایی که قرار بود، بزرگترین پروژه گردشگری، یعنی طولانی ترین تله کابین خاورمیانه در آن احداث شود اما، با تاخیری 20 ساله و شکستی بزرگ همراه شد، مدتی است در غفلت چندین ساله مسئولین، در حال تبدیل شدن به محله‌ای شلوغ از نظر ساخت‌وسازها و بلندمرتبه سازی ها است.

روند ساخت و سازها در این کوه که دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری است، همچنان گسترده تر می شود و خبری هم از طرح جامع گردشگری آن نیست!

هر چند علیرغم هجوم ساخت و سازها در کوه سیر ارومیه، معاون استاندار آذربایجان غربی آذر ماه سال گذشته گفته بود: «ساخت و ساز در کوه سیر ارومیه به هیچ وجه قابل قبول نیست و تنها طرح جامع گردشگری در این مکان مطالعه و عملیاتی می‌شود». اما با گذشت چندین ماه به طور مشخص طرحی ارائه نشده و همین امر هم سبب ادامه ساخت و سازها شده است.

اقدامات دولت برای جلوگیری از تخریب کوه سیر هم در این حد بود که فرماندار ارومیه در آن زمان بیان کرد: «اداره کل میراث فرهنگی موظف است دستورالعمل چگونگی ساخت و ساز در این منطقه تدوین کند که پس از تایید بنیاد مسکن در منطقه اجرایی شود و تا تصویب و اجرایی شدن این دستورالعمل، هیچ ساخت و سازی در این منطقه انجام نخواهد شد».

اما پس از ٧ ماه از این دستور العمل دوباره ساخت سازه های غیر مجاز آغاز و این موضوع سبب ورود دادستان ارومیه به قضیه شد.

حسین مجیدی امروز دوشنبه چهاردهم تیر ماه در جریان بازدید از محل ساخت و سازهای غیر مجاز با تاکید بر ضرورت مبارزه با هرگونه تخلف در این راستا به مدیران مربوطه تذکر داد تا در انجام وظایف خود اهتمام کافی داشته باشند.

به گزارش کردپرس، کوه سیر ارومیه چسبیده به محدوده شهری منطقه بالانشین ارومیه و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. این کوه یکی از کوچک‌ترین کلیساهای جهان به نام "کلیسا مریم" و همچنین کلیسا مقدس و باستانی "مارسرگیز" را در دل خود جای داده است، کلیسایی که مربوط به دوره ساسانیان است و در سال 1354 شمسی به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اما در سال های اخیر مورد غفلت مسئولان بوده و پس از اینکه ساخت و سازها بالا گرفت، اکنون هر کدام دنبال مقصر می گردند!

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

هجوم ساخت و سازها در کوه گردشگری «سیر» ارومیه و غفلت چند ساله مسئولان

کد خبر 12866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha