آیا قتل کردها در پاریس به تقابل ترکیه با کردها ارتباط دارد؟

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانش معتقد است حمله اخیر یک شهروند فرانسوی به مرکز فرهنگی کردها در این شهر، بیشتر به نفرت از مهاجران ارتباط دارد.

به گزارش کردپرس، حمله دو هفته پیش یک مهاجم فرانسوی به مرکز فرهنگی کردها در فرانسه که از سوی کردهای تبعه ترکیه اداره می شود، به جان باختن سه شهروند کرد منجر شد. این حادثه همچنین یادآور حمله 10 سال پیش یک شهروند ترکیه به مرکز فرهنگی کردها در همین شهر بود. در آن حمله نیز سه تن از فعالان برجسته کرد به قتل رسیدند.

کارزار همه جانبه ترکیه علیه کردها بویژه حملات بی وقفه چند سال اخیر آنکارا علیه کردها در عراق و سوریه این فرضیه را مطرح کرد که ممکن است ترکیه در سطح اروپا نیز دست به مقابله یا به وصتر واضح تر حذف فیزیکی کردها زده باشد. البته باید به این نکته اشاره کرد ترکیه به شدت با فعالیت فعالان کرد سوریه در سطح اروپا مخالف است و شاهد این مدعا سد شدن ترکیه در برابر پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به دلیل فعالیت گسترده کردهای ساکن این دو کشور در سال جاری بود.

خبرگزاری کردپرس درباره ارتباط احتمالی قتل اخیر سه فعال کرد در پاریس با کارزار ترکیه علیه کردها در عراق و سوریه، از فابریس بالانش، پژوهشگر فرانسوی مسائل خاورمیانه، کردها و سوریه در دانشگاه لیون فرانسه سوال کرد.

فابریس بالانش در واکنش به ارتباط احتمالی قتل های اخیر کردها در فرانسه با کارزار ترکیه علیه کردها به خبرگزاری کردپرس گفت: « من فکر نمی کنم میان حملات به کردها در پاریس و آنچه اردوغان، رئیس جمهور ترکیه علیه کردها در عراق و سوریه انجام می دهد ارتباطی وجود داشته باشد.»

او درباره حمله یک شهروند فرانسوی به مرکز فرهنگی احمد کایا متلعق به کردها در پاریس گفت: ممکن بود قربانیان ترک یا عرب باشند.

استاد دانشگاه لیون فرانسه تاکید کرد این شهروند فرانسوی نمی خواست کردها را هدف قرار دهد بلکه فقط به دنبال هدف قرار دادن خارجیان بود.

کد خبر 40920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha