۱۳ هزار دانش‌آموز کرمانشاهی آموزش‌های مهارتی می‌بینند

سرویس کرمانشاه _ معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان با اشاره به ابلاغ دستورالعمل«طرح مهارت‌آموزی در دوره اول متوسطه» از سوی وزارت آموزش و پرورش، گفت: ۱۲ هزار و ۸۷۵ نفر از دانش‌آموزان متوسطه اول استان کرمانشاه در راستای اجرای این طرح آموزش مهارتی می‌بینند.

به گزارش کردپرس، ماشاءالله پروین با اعلام این خبر گفت: این طرح در قالب هر دانش‌آموز یک مهارت یا ایران مهارت اجرا می‌شود و در نظر داریم امسال ۱۰۰ درصد دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم مناطق هشتگانه آموزش و پرورش استان در این طرح شرکت داده شوند.

وی افزود: طرح مهارت‌آموزی برای دانش‌آموزان متوسط اول در ۲ سطح “پایه” با ۲۰ ساعت آموزش حرفه‌ای با ۶۰ ساعت آموزش اجرا می‌شود که هدف اصلی آن نیز یاد دادن حداقل یک مهارت به دانش‌آموزان در دوران تحصیل است.

پروین بیان کرد: برای اجرای طرح ایران مهارت یا هر دانش‌آموز یک مهارت آموزش و پرورش تاکنون ۲۲۰ دبیر و مربی در سطح استان آموزش دیده‌اند.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان در این طرح بیشتر با مهارت‌های فنی حرفه‌ای در رشته‌های مختلفی مانند، شغل‌های رایانه‌ای، برق، برق خودرو، طراحی دوخت، گلیم بافی و دوزندگی، هنرهای آوایی و نمایشی، سفال و دیگر مهارت‌ها آشنا می‌شوند.

پروین با بیان این‌که در سال تحصیلی گذشته ۶ هزار دانش‌آموز در چهار پایگاه (منطقه) آموزش و پرورش کرمانشاه طرح‌های مهارت آموزی را گذرانده‌اند،گفت: امسال این ظرفیت به بیش از ۲ برابر یعنی به ۱۲ هزار و ۸۷۵ نفر افزایش یافته است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان در بخش دیگری از سخنان خود مهم‌ترین اهداف اجرای طرح مهارت‌آموزی در مدارس متوسطه اول را توسعه و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان برای کسب کار،کشف استعدادهای دانش‌آموزان و آشنایی والدین با توانایی‌های آنان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش عنوان کرد.

پروین در ادامه یکی از معضل‌های بیکاری استان را عدم کسب مهارت‌‌آموزی جوانان و تمایل خانواده‌ها به سوق دادن دانش‌آموزان به رشته‌های نظری اعلام کرد و یکی از اهداف مهم دیگر این طرح را هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار‌دانش ایجاد توازن بین رشته‌های تحصیلی در مدارس استان ذکر نمود.

وی همچنین از مهم‌ترین اهداف طرح هر دانش‌آموز یک مهارت در کرمانشاه را تقویت فرهنگ کار عنوان کرد که مورد تاکید همه مسئولان استان است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با استقبال از اجرایی شدن همه جوانب و بخش‌های طرح مهارت‌آموزی در مدارس استان، گفت: اما در اجرای آن با چالش‌هایی مانند کمبود اعتبارات و تجهیزات برای مجهز کردن کارگاه‌ها و مدارس روبرو هستیم که باید به آن توجه جدی شود.

پروین همچنین اظهار کرد: در اجرای طرح مهارت‌آموزی در سطح مدارس باید دیگر دستگاه‌های اجرایی مانند سازمان فنی و حرفه‌ای، فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی صدا وسیما به کمک آموزش و پرورش بیایند و در بحث آموزش و تجهیزات، امکانات و اعتبارات کمک کنند.

وی با بیان این‌که هنوز برآوردی از هزینه اجرای این طرح در استان نشده است بیان کرد: بخشی از اعتبارات این طرح از اعتبارات ملی است و بخشی نیز از اعتبارات استانی تامین خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان در پایان ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح، دانش‌آموزان با دیدی باز در پایه نهم به انتخاب رشته بپردازند و توازن بین رشته‌های تحصیلی در استان برقرار شود.

کد خبر 38813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha