کنعانی: توافق امنیتی میان ایران و عراق تا حدود قابل توجهی اجرا شده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: توافق امنیتی میان ایران و عراق تا حدود قابل توجهی اجرا شده است.

به گزارش کرد پرس، ناصر کنعانی در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره توافقنامه امنیتی ایران و عراق و آخرین روند اجرای این توافقنامه گفت: توافق امضا شده تا حدود قابل توجهی اجرا شده است و همان طور که در جلسات پیشین گفته‌ام کمیته مشترکی جهت نظارت بر اجرای این توافقنامه شکل گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت اجرای این توافقنامه تأکید دارد و دولت عراق نیز خود را در این زمینه متعهد اعلام کرده است و ما انتظار داریم که مقامات دولت عراق در جهت اجرای این توافقنامه گام های خود را بردارند.

وی در آغاز این نشست اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در روز جمعه ۱۱ اسفندماه گفت: این انتخابات در فضایی امن، سالم و پر نشاط و با حضور هوشمندانه و با بصیرت مردم ایران برگزار شد.

برای همکاری مجدانه، سازنده، مکمل و هم‌افزا با مجلس جدید آماده‌ایم

کنعانی گفت: در اینجا بار دیگر آمادگی دستگاه دیپلماسی را برای همکاری مجدانه، سازنده، مکمل و هم‌افزا با دوره جدید مجلس شورای اسلامی در راستای تحقق اهداف و آرمان‌های  ملی و مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم‌.

دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی فردا در جده برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: فردا دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده در ارتباط با تحولات اخیر فلسطین و جنایت های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تکلیف کشورهای اسلامی در اجلاس فردا روشن است. آنها باید یک تصمیم جدی برای ایجاد بازدارندگی از ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، پایان دادن به جنگ و فراهم کردن زمینه برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم فلسطین بگیرند و مانع از تحقق هدف شوم صهیونیست‌ها برای کوچاندن مردم غزه شوند.

ادعا درباره ساخت پایگاه ایران در دریای سرخ با کمک سودان، بی‌اساس و با اهداف سیاسی است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد ادعاهای مطرح شده از سوی  برخی از رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه ایران به دنبال ساخت پایگاهی در دریای سرخ با کمک سودان است، گرچه وزیر امور خارجه سودان شب گذشته این خبر را تکذیب کرد؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: آفتاب آمد، دلیل آفتاب و همانطور که شما  گفتید وزیر امور خارجه سودان این موضوع را تکذیب کرده است.

وی ادامه داد: ادعایی که مطرح شده همانطور که وزیر خارجه سودان اشاره کردند یک ادعای بی‌اساس و با اهداف سیاسی است.

همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای رسانه‌های غربی در مورد همکاری‌های دفاعی ایران با روسیه در طول جنگ اوکراین و اینکه در حال حاضر همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه چگونه است گفت: ما بارها در این ارتباط مواضع و دیدگاه‌های خودمان را مطرح کرده‌ایم ، روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف و مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و همچنین مبتنی بر منافع و مصالح مشترک دو کشور است.

کنعانی ادامه داد: این همکاری‌ها مسبوق به قبل از  وقوع جنگ در اوکراین است و همکاری‌های دو کشور در همین چارچوب ادامه پیدا می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این همکاری علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست و مواضع ایران در مورد جنگ اوکراین مشخص است.

وی افزود: ما بارها اعلام کرده‌ایم که جنگ را راه حل نمی‌دانیم و از راهکار سیاسی حمایت می‌کنیم  و در همین ارتباط بارها آمادگی ایران را برای میانجیگری جهت حل این بحران اعلام کرده‌ایم.

کنعانی افزود: مطرح کردن این اتهامات را با انگیزه‌های سیاسی و تلاش برای انحراف اذهان از نقش جنگ‌افزاران در ادامه این جنگ می‌دانیم، جنگ افروزانی که میلیاردها دلار تسلیحات خود را برای یک طرف این جنگ ارسال می‌کنند  و باعث افزایش جنگ‌افروزی می‌شوند.

ایران از هیچ جنگی در منطقه حمایت نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد:  ایران از هیچ جنگی در منطقه حمایت نمی‌کند و همواره طرف سازنده در مناقشات منطقه‌ای بوده است.

روابط ایران و ارمنستان سازنده و مبتنی بر منافع مشترک است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه براساس برخی از اخبار منتشر شده توافقنامه امنیتی بین ایران و ارمنستان به امضا رسیده است، گفت: من از انعقاد چنین توافقنامه امنیتی اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید روابط ایران و ارمنستان سازنده و مبتنی بر منافع مشترک و در چارچوب امنیت منطقه‌ای و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: ماه مبارک رمضان ماهی است که می‌تواند کشورهای مسلمان را در حمایت از کشور فلسطین متحدتر کند و پیام محکمی را به رژیم صهیونیستی و حامیانش در کشتار مردم غزه ارسال کند.

وی گفت: امیدارم هر چه زودتر شاهد توقف این جنگ وحشیانه از سوی رژیم صهیونیستی و حامیانش باشیم.

جهانیان پیام خودسوزی افسر نظامی آمریکایی را دریافت کردند

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره خودسوزی  افسر نظامی آمریکایی درباره مخالفت با سیاست‌های آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ علیه مردم غزه گفت: جهانیان پیام این اقدام را دریافت کردند. پیام این نظامی آمریکایی و سایر نظامیان آمریکایی که در حمایت از این فرد یونیفرم خود را در آتش سوزاندند و همچنین راهپیمایی گسترده مردم آمریکا در آخر هفته در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی، حمایت از مردم فلسطین و مخالفت با جنگ‌طلبی آمریکا را شنیدند.

وی با بیان اینکه جهانیان همه خواهان این هستند که آمریکا حمایت‌های خود را از رژیم صهیونیستی متوقف کند، ادامه داد: بعید است که این صدای بلند را که همه افکار عمومی در دنیا شنید دولتمردان آمریکایی نشنیده باشند و آن ها اگر ارزشی برای افکار عمومی خود قائل هستند باید حمایت‌های خود را از رژیم صهیونیستی در کشتار مردم غزه متوقف کنند.

کنعانی ادامه داد: امیدواریم که مقامات آمریکایی صدای ملت‌های جهان و صدای خواسته‌های مردم خود را برای توقف جنگ و حمایت از صهیونیست‌ها بشنوند که قطعا شنیده‌اند و در راستای احترام به این خواسته و ارزش قائل شدن به خواسته مردم کشورشان این حمایت‌ها را متوقف کنند.

با هر گونه تغییر ژئوپلیتیکی که موجب تغییر مرزهای بین‌المللی در منطقه شود مخالفیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی اظهارنظرهای منتشر شده درباره کریدور زنگزور گفت: موضع ایران در این ارتباط بارها اعلام شده است. تغییری در این موضع ایجاد نشده و نخواهد شد.

وی افزود: ما با هر گونه تغییر ژئوپلیتیکی که موجب تغییر مرزهای بین‌المللی در منطقه شود مخالفیم و مواضع خود را بارها در این زمینه اعلام کرده‌ایم.

رفت و آمد دولت‌ها در آمریکا تغییری در تعهد این کشور نسبت به برجام ایجاد نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر برجام گفت: انتخابات آمریکا یک موضوع داخلی و مربوط به سیاست داخلی آمریکا است و آنچه که برای ما مهم است رفتار آمریکا نسبت به ایران است.

وی خاطر نشان کرد: تغییر روسای جمهور و دولت‌های آمریکا امری مربوط به داخل این کشور و حقوق مردم آمریکاست و انتظاری که ما از مقامات آمریکایی داریم این است که در امور داخلی ایران دخالت نکنند و در تعامل با ایران با احترام برخورد کنند.

کنعانی گفت: اکنون در مورد انتخابات آمریکا دیدگاه خاصی نداریم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: رفت و آمد دولت‌ها در آمریکا تغییری در تعهد این کشور نسبت به برجام و اجرای این موافقتنامه ایجاد نمی‌کند. آمریکایی‌ها یک جانبه از برجام خارج شدند و مسئولیت این موضوع متوجه آن‌ها است.

کانال‌های دیپلماتیک میان ایران و آمریکا با واسطه فعال است

وی با بیان اینکه هدف از مذاکرات در راستای اجرای کامل برجام لغو تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه علیه ایران و برخورداری کامل ایران از حقوق تعریف شده خود در برجام است، گفت: کانال‌های دیپلماتیک میان طرف‌های مذاکره کننده از جمله ایران و آمریکا با واسطه فعال است. چارچوب‌های دیپلماتیک در این زمینه وجود دارد و تغییراتی ایجاد نشده است. ما پایبند به میز مذاکره بوده و هستیم و در صورت حسن نیت طرف‌های مقابل امکان جمع‌بندی مذاکرات و بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها به برجام همچنان وجود دارد.

موضع ما درباره حقآبه از هیرمند کاملا روشن است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع حقآبه ایران و آخرین پیگیری‌ها در این زمینه با توجه به اظهارات اخیر برخی از مقامات وزارت نیرو مبنی بر اینکه هیچ آبی از طرف افغانستان وارد ایران نشده است، تأکید کرد: موضع ما درباره حقآبه کاملا روشن است. حقآبه ایران از هیرمند طبق معاهده ۱۳۵۱ یک حقآبه اثبات شده و قانونی است.

وی تأکید کرد: مقامات دولت سرپرستی افغانستان به صورت مکرر اعلام کرده‌اند که پایبند به این معاهده و حقآبه هستند. آن‌چه که ما از مقامات دولت سرپرستی افغانستان انتظار داریم این است که فرای این اظهار نظرها و جلوتر از این اظهارنظرها به آنچه که می‌گویند عمل کنند و براساس آب موجود و محاسبات حقوقی که انجام می‌شود حقآبه ایران را مشخص و تعیین کنند و در جهت اجرای آن عمل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای آمریکا در ارتباط با ماهواره ای که به تازگی از سوی ایران پرتاب شده و همچنین اظهار نظرهای مقامات این کشور در مورد همکاری‌های فضایی ایران و روسیه تصریح کرد: همکاری‌های دفاعی و فضایی ایران و روسیه مبتنی بر قوانین و مقررات بین‌المللی و منافع مشترک است و کسی نمی‌تواند در ارتباط با این گونه همکاری‌ها تشکیک‌های بی پایه و اساس ایجاد کند. این حق کشورهاست که در چارچوب مقررات و قوانین بین المللی با یکدیگر همکاری کنند. ما ادعاهای مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی را قاطعانه رد و بی اساس می دانیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با این موضوع براساس حقوق شناخته شده خود عمل می‌کند و مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و مبتنی بر منافع و مصالح مشترک همکاری‌های دوجانبه خود را در این زمینه ادامه می دهد.

کنعانی در ارتباط با فایل منتشر شده مرتبط با گفتوگوی نظامیان آلمانی در ارتباط با جنگ اوکراین و حمله به کریمه و همچنین اظهار نظر مکرون مبنی بر ارسال نیروهای نظامی از سوی ناتو به اوکراین برای مقابله با روسیه اظهار کرد: نقش آمریکا و طرف‌های اروپایی در جنگ افروزی با اوکراین کاملا مشخص است و اگر آن‌ها مبتنی بر منافع بین‌المللی و تعهدات بین‌المللی عمل می کردند جنگ اوکراین رخ نمی داد. عملکرد این دولت های مدعی در طول بحران اوکراین این گونه بوده که آن ها به جای اینکه به دنبال راه حل برای حل این بحران باشند همواره سوخت روی شعله‌های این جنگ ریخته‌اند و آماری که مقامات رسمی نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند به اندازه کافی گویای این موضوع هست که چه کسانی در تداوم جنگ در اوکراین نقش آفرین بودند. طبق گزارش منتشر شده، ایالات متحده از سپتامبر سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ در طول یک سال حدود ۸۰ میلیارد دلار از فروش تسلیحات درآمد داشته که حدود ۵۰ میلیارد دلار را به متحدان اروپایی خود فروخته است و در طول این مدت صنعت نظامی آمریکا حدود ۱۷.۵ درصد رشد داشته که معادل ۲۰ سال رشد بوده است و این آمار خود به خوبی بیانگر این است که چه کسانی در این جنگ دخیل هستند و بر آتش آن سوخت می‌ریزند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد به شهادت رسیدن یک نیروی مستشاری ایران در روز جمعه ۱۱ اسفندماه در حملات صهیونیست‌ها به سوریه تصریح کرد: نیروهای مستشاری ایران در چارچوب دعوت دولت رسمی سوریه و در چارچوب مأموریت محول شده در راستای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارند و اقدام مکرر رژیم صهیونیستی در مورد هدف قرار دادن نیروهای مبارزه کننده با تروریسم و نیروهای مستشاری ایران دلیل دیگری از حمایت تمام عیار رژیم صهیونیستی از جریان های تروریستی در منطقه است.

وی تأکید کرد: همان طور که ایران بارها اعلام کرده است هیچ کدام از جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه اهداف، منافع و نیروهای ایران بی پاسخ نمانده و نمی ماند.

اظهارات مقامات آمریکا درباره انتخابات ایران مصداقی از دخالت‌های نابجای این کشور در امور داخلی کشورها است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات مقامات آمریکایی در مورد انتخاباتی که روز جمعه در ایران برگزار شد، تصریح کرد: این اظهارات مصداق دیگری از دخالت های نابجای این کشور در امور داخلی کشورها از جمله ایران است.

آمریکا در جایگاه موضع‌گیری در مورد انتخابات ایران نیست

وی تأکید کرد: رژیم آمریکا در جایگاهی نیست و از وجاهتی برخوردار نیست که بخواهد در مورد انتخابات ایران موضع گیری کند و در این زمینه دخالت کند.

کنعانی تأکید کرد: اگر آمریکا نگران دموکراسی و آرای ملت هاست ابتدا فکری برای کشور خود و سلامت انتخابات در آمریکا کند. ما می بینیم که در هر دوره ای که انتخابات در آمریکا برگزار می شود چه ماجراهای عجیب و غریبی در انتخابات ایجاد می شود و کار به محاکم قضایی کشیده می شود. آن ها بهتر است بروند مسائل داخلی انتخابات خود را حل کنند.

ثبات در افغانستان به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و در مرزهای مشترک کمک می‌کند

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان با توجه به سفر اخیر هیأتی از این کشور به تهران گفت: همکاری‌های ما با دولت سرپرستی افغانستان در این حوزه ها در راستای کمک به ثبات، توسعه و امنیت در افغانستان و مردم این کشور است و این‌ها اصول راهگشایی در مناسبات ما با دولت سرپرستی افغانستان است. ما معتقدیم ثبات در افغانستان و کمک به تأمین امنیت در این کشور به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و در مرزهای مشترک کمک می‌کند.

کنعانی همچنین با اشاره به پیوندهای عقیق فرهنگی، تمدنی و ... مردم افغانستان گفت: بهبود شرایط در افغانستان و رونق اقتصادی در افغانستان برای ما مهم است و کمک به مردم افغانستان و ایجاد ثبات در این کشور را در راستای منافع مشترک و امنیت در منطقه می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما در مناسبات دوجانبه با دولت سرپرستی افغانستان از حقوق شناخته شده ایران صرف نظر نمی‌کنیم از جمله موضوع حقآبه که جزو مطالبات ما است و همواره در گفت‌وگو با مقامات افغانستان این موضوع به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه بوده است.

کد خبر 2767765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha