حماس: مذاکرات برای تمدید آتش‌بس در غزه در جریان است

سرویس ایران- محمد نزال عضو دفتر سیاسی جنبش حماس از ادامه مذاکرات برای تمدید آتش بس در غزه خبر داد.

به گزارش کرد پرس به نقل از ایرنا ، محمد نزال عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد مذاکرات برای ادامه آتش بس بین این گروه مقاوم با رژیم اشغالگر صهیونیستی ادامه دارد.

این در حالی است که رسانه های صهیونیستی گزارش دادند با وجود اینکه تنها چند ساعت به پایان آتش بس باقی مانده است، هنوز هیچ توافقی درباره تمدید آن به دست نیامده است.

پیش بینی مقامات صهیونیست بر آن است که جنبش حماس حداقل ۱۵۰ افسر، سرباز و نیروی پلیس و دستگاه اطلاعاتی رژیم اشغالگر را در اسارت خود دارد.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز به نقل از مقامات رژیم صهیونیستی گزارش داد، جنبش حماس امروز برای اثبات حسن نیت نسبت به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، دو اسیر دو تابعیتی صهیونیست را که دارای تابعیت روسیه نیز می باشند آزاد خواهد کرد.

در تحولی مرتبط، کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی به نقل از یک مقام رژیم اشغالگر نوشت: هیچ گونه پیشنهادی درباره آزادی کلیه اسرای «اسرائیلی» در مقابل کلیه اسرای فلسطینی دریافت نکرده ایم.

روزنامه لبنانی الاخبار نیز در ارتباط با تلاش ها برای آزادی اسرای صهیونیست و همچنین تلاش حماس برای دریافت امتیاز از این رژیم در یادداشتی نوشت: با اتمام مرحله پنجم تبادل اسرا، موفقیت گردان‌های عزالدین القسام در استفاده از اهرم اسرا و قرار دادن آن در میان پرونده‌های سنگین بر دوش بنیامین نتانیاهو و کابینه جنگی‌اش کاملا مشخص شد؛ چراکه وی از همان روز نخست آغاز عملیات طوفان الاقصی تلاش کرد پرونده تبادل اسرا را در راستای ادامه جنگ در غزه به حاشیه بکشاند اما به دلایل مختلف ازجمله فشارهای شدید خانواده‌های اسرا موفق نشد.

برپایه این گزارش، در حالی که نتانیاهو اهداف اصلی را برای تجاوز به غزه ازجمله «ریشه کن کردن حماس»، کنترل نوار غزه و آزاد کردن اسرای صهیونیست تعیین کرده بود، اما گردان‌های القسام توانست برنامه‌های وی را از طریق عملکرد نظامی خود و عملکرد رسانه‌ای و نشان دادن برخورد مناسب با اسرای صهیونیست از این طریق خنثی کند و این مساله منجر به یک جنگ روانی شد که ساکنان سرزمین‌های اشغالی را تحت تاثیر قرار داد.

طبق نوشته الاخبار، اسرائیل متوجه شده است که در پرونده اسرا هیچ گزینه ساده و آسانی پیش رویش وجود ندارد به ویژه اینکه یک تمایل بین‌المللی برای ادامه آتش بس و تلاش برای تبدیل آن به یک آتش بس فراگیر و پایدار وجود دارد اما چنین هدفی تنها پس از بسته شدن پرونده یک معامله جامع محقق خواهد شد که طی آن در ازای آزادی تمامی اسرای نظامی و غیرنظامی صهیونیست، بیش از ۵ هزار اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند.

جنگ ترکیبی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) علیه رژیم صهیونیستی با نام عملیات طوفان الاقصی از هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) آغاز و جمعه گذشته (سوم آذر) با توافق آتش بس موقت، متوقف شد.

روز دوشنبه به دنبال پایان آتش ‌بس موقت چهار روزه میان رژیم صهیونیستی و حماس، قطر به عنوان یکی از کشورهای میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شد؛ توافقی که زمان آن امروز به پایان می رسد.

کد خبر 2763816

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha