پیش بینی بازگشت باران‌های سیل ‌آسا به ایران/ سیلاب پدیده غالب پاییز 1402

سرویس ایران - مدل‌های جهانی هواشناسی از بازگشت بارش‌های سیل‌آسا به ایران خبر می‌دهد و طی ۱۰ روز آینده مناطقی از نوار شمالی و شمال‌غرب کشور درگیر بارندگی خواهند شد.

به گزارش کرد پرس، پیش‌بینی تجمعی بارش بر مبنای مدل‌های جهانی GFS، ECMWF در 10 روز آینده خبر از بازگشت باران‌های سیل‌آسا به ایران می‌دهد.

بر اساس این پیش‌بینی شهرستان تالش با پیش‌بینی 127 میلی‌متر بارندگی بیشترین میزان باران را به خود اختصاص می‌دهد. در این سامانه بارشی نوار شمالی کشور به همراه بخش‌هایی از شمال غرب، باران دریافت خواهند کرد.

بر اساس پیش‌بینی مرکز تحقیقات آب و هوایی دانشگاه کلمبیای ایالات متحده، از بارندگی 3 ماه آتی، ایران طی فصل پاییز پذیرای بارش فراتر از نرمال با احتمال بالای 70 درصد است. البته مناطق جنوب و جنوب شرق کشور با احتمال 50 درصد شانس رخداد بارش زیر مقدار نرمال را دارد.

در همین راستا، عباس علمداری، کارشناس مسائل اقلیمی گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های مدل‌های جهانی، ایران در سه ماه آینده بارش‌های فرانرمال دارد و افزایش دما نیز پدیده غالب خواهد بود که مجموع این دو گزاره به مفهوم رخداد بارش‌های سیل‌آسا است.

سال آبی جاری که از مهرماه سال 1401 آغاز و تا انتهای شهریور ماه ادامه دارد، سومین سال خشک پیاپی برای ایران بود و 22 استان از 31 استان کشور بارش کمتر از میزان نرمال را تجربه کرد.

کد خبر 2760576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha