ممنوع شدن کوچ سنتی عشایر در ایلام به خاطر کرونا

سرویس ایلام - مدیرکل امور عشایری استان ایلام گفت: ر راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در بین عشایر در سال جاری کوچ سنتی از این استان ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، علی سلیمی اظهار کرد: همه ساله با آغاز فصل بهار، عشایر مهمان که در مناطق گرمسیر این استان ساکن می شود به صورت سنتی به مناطق و استان های خود باز می گردند.

وی با اشاره به اینکه در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در بین عشایر در سال جاری کوچ سنتی از این استان ممنوع است، افزود: بخشنامه سازمان امور عشایری کشور مبنی بر ممنوعیت کوچ سنتی عشایر مهمان ایلام به این نهاد ابلاغ شده و این اداره کل نیز به همه عشایر مهمان در استان ایلام تاکید کرده است.

مدیرکل امور عشایری استان ایلام با اشاره به اینکه بر اساس این ابلاغیه کوچ عشایر به شیوه سنتی ممنوع بوده و باید آن‌ها به صورت ماشینی کوچ کنند، تصریح کرد: عشایر مهمان استان تقاضا داریم برگشت به استان مبدا خود را با کوچ ماشینی و بدون توقف در هیچ میان بندی انجام دهند.

سلیمی ادامه داد: این تصمیم در راستای حفظ سلامتی شهروندان و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در بین عشایرگرفته شده و عشایر مهمان باید کوچ خود را به مناطق ییلاقی با ماشین انجام دهند.

وی تاکید کرد: بر اساس بخشنامه سازمان امور عشایری، باتوجه به شیوع بیماری کرونا، عشایر مهمان تنها تا پایان فرودین ماه اجازه حضور در مناطق گرمسیری استان ایلام را دارند و پس از آن باید به استان‌های خود کوچ کنند.

سلیمی خاطرنشان کرد: به طور معمول عشایر مهمان از استان‌های کرمانشاه، همدان و لرستان که نیمه دوم سال را در مناطق گرمسیری استان ایلام سپری می‌کنند و هنگام بازگشت به استان‌های خود در پایان سال، به شیوه سنتی کوچ می‌کنند و تا رسیدن به استان‌های مبدا در میان بندها اتراق دارند.

کد خبر 256663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha