در حکومت آینده مسئله کرد و عملیات برون مرزی و کشور گشایی به پایان می رسد

سرویس ترکیه - حزب زحمتکشان ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تنها راه برون رفت از بحران های روز کشور ترکیه و حل مسئله کرد را در گزینه سوم یعنی ائتلاف با HDP و دیگر احزاب چپ می داند. 

به گزارش کردپرس، ارجمند آغدنیز رئیس حزب زحمتکشان ترکیه (EMEP) با بی فایده خواندن ائتلاف ملت (ائتلاف اپوزیسیون) و بورژوا دانستن هر دو ائتلاف حاکم و اپوزیسیون ترکیه، تنها راه برون رفت این کشور از بحران های کنونی و حل مسئله کرد را در «گزینه سوم» [یعنی ائتلاف سوم بین احزاب چپ گرا] دانست.

به نوشته مزوپوتامیا، حزب زحمتکشان ترکیه با برگزاری یک نشست مطبوعاتی در استانبول، با حضور رؤسای اتحادیه نویسندگان ترکیه، کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگران انقلابی (DİSK)، و اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه (TGS) و برخی دیگر از سازمان های غیر دولتی، بیانیه ای را توسط ارجمند آغدنیز رئیس این حزب اعلام کرد.

آغدنیز، در این بیانیه با انتقاد از گفتمان تحریک آمیز حکومت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور، گفت: «اردوغان با این گفتمان نژادپرستانه و سرکوب و فشار علیه مردم، نمی تواند جلوی از دست رفتن آرای خود را بگیرد.»

او درباره ائتلاف ملت گفت: «اگرچه ائتلاف بین حزب جمهوری خواه خلق (CHP) و حزب خوب، تلاش می کند تا با تقویت سیستم پارلمانی از حکومت تک نفره گذر کند، با این حال هیچ پاسخی برای مطالبات اقتصادی و سیاسی توده های زحمتکش ترکیه و کارگران، به ویژه رفع موانع در حوزه دموکراسی و آزادی و حقوق ندارد.»

آغدنیز افزود: «از زمانی که ائتلاف های جمهور و ملت ایجاد شده اند، بررسی هایی برای ایجاد یک گزینه حقیقی در برابر این گزینه های بورژوازی حاکم و اپوزیسیون، انجام شده است.» او گفت که حزبش به تلاش برای گرد هم آوردن هنرمندان، روشنفکران و سیاسیون برای تحقق صلح ادامه می دهد. او تنها راه برون رفت کشور از بحران های اخیر را نه در گرایش به یکی از دو ائتلاف حاکم و اپوزیسیون، بلکه در گزینه سوم یعنی اتحاد دموکراسی دانست.

آغدنیز اعلام کرد که «در حکومت آینده مسئله کرد باید با روش های مسالمت آمیز و دموکراتیک بر اساس برابری کامل حقوق ملی حل شود. زبان رسمی دولتی اجباری (ترکی) باید لغو شود و به همه ملت ها حق داده شود تا از خدمات عمومی به زبان مادری خود بهره مند شوند.»

همچنین بر اساس این بیانیه در حکومت آینده «هر گونه عملیات برون مرزی باید متوقف شود، سیاست های توسعه طلبانه و کشورگشایی برای شکل دهی دوباره نقشه منطقه پایان یابد، روابط با همه کشورهای همسایه بر مبنای برابری، منافع متقابل، عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، احترام به حقوق حاکمیت و تمامیت ارضی شکل گیرد.»

حزب زحمتکشان در این بیانیه خواستار از بین رفتن حکومت تک حزبی و تک نفره، با همه نهاد های زیر مجموعه آن، همچنین استقلال قوه قضائیه از حکومت، ساماندهی مجدد نهاد حکومت با از میان برداشتن همه عناصر نژادپرست، فاشیست و کودتاچی شد.

در این بیانیه آمده است که در حکومت آینده همه نهادهای انتصابی از قبیل فرمانداری و بخشداری باید لغو شود و اختیارات اداری در مناطق و محلات به شوراهای محلی منتخب مردم واگذار شود.

گفتنی است بر اساس اعلام حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، سه شنبه 18 ژانویه قرار است نشستی با حضور 9 حزب از جمله HDP و حزب زحمتکشان برای تشکیل ائتلاف دموکراسی برگزار شود.

کد خبر 25494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha