اردوغان مسئول کشتار روبوسکی است و باید مجازات شود

سرویس ترکیه - KCK با انتشار بیانیه ای شخص اردوغان را مسئول کشتار روبوسکی دانست و اعلام کرد که تا زمان مجازات مسئولان کشتارها علیه مردم کرد به مبارزه خود ادامه خواهد داد.

به گزارش کردپرس، شورای اجرائی اتحادیه جوامع کردستان (KCK) با انتشار بیانیه ای یاد 33 شهروند روبوسکی را که در بمباران نیروهای هوایی ترکیه در شب 28 دسامبر 2011 کشته شدند، گرامی داشت و اعلام کرد که شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را مسئول مستقیم این کشتار می داند و مبارزه خود را تا زمانی که همه مسئولان کشتار علیه کردها در ترکیه شناسایی و محاکمه شوند ادامه خواهد داد.

در بیانیه صادر شده از سوی شورای اجرائی KCK که در روژنیوز منتشر شده، آمده است: «10 سال پیش از این هواپیماهای جنگی ترکیه 33 جوان و کودک را در روبوسکی با بمباران به شهادت رساندند. ما یاد و خاطره این جان باختگان کرد را گرامی می داریم و بر عهد خود برای ایجاد کردستانی که در آن کوه ها، دشت ها، روستاها و شهرها بمباران نمی شود تاکید می کنیم.»

KCK با بیان این که مسئولان کشتار مردم کرد در ترکیه مجارات نمی شوند، نوشت: «این که مسئولان این کشتار پس از ده سال هنوز افشاء و مجازات نشده اند نشان می دهد که رویکرد حکومت ترکیه با مردم کرد چگونه است. در ترکیه هر نوع ستمی بر کردها روا است، آنها را می کشند، به زنان تجاوز می کنند، انواع رفتارهای غیر انسانی را در حق کردها می کنند، و مجازات هم نمی شوند، این نگرش حکومت ترکیه درباره کردها است. این سیاست، در گفتمان نسل کشی کردها وجود دارد. آنها می خواهند کردها را تبدیل به ترک کنند و تا زمانی که مردم تسلیم این ایدئولوژی نشوند این وضعیت ادامه خواهد داشت.»

KCK در ادامه این بیانیه با اشاره به ماجرای کشتار روبوسکی و دستور شخص اردوغان نخست وزیر وقت برای بمباران روبوسکی، مسئولیت این کشتار را بر عهده شخص اردوغان دانسته و می نویسد که اردوغان همچنین مسئول کشتار کردها و تخریب شهرهای کردنشین ترکیه در زمان مقاومت کردستان ترکیه است.

KCK با یادآوری عدم مجازات مسئولان کشتارهای مشابه علیه کردها مانند کشتارهای درسیم، و زیلان می گوید همانگونه که اردوغان هم اکنون بدون مجازات در حال زندگی است، مسئولان کشتارهای دیگر علیه کردها نیز مجازات نمی شوند. در بیانیه KCK آمده است: «کشتار روبوسکی نیز مانند کشتار درسیم و زیلان حقیقت وجودی حکومت ترکیه را به تماشا می گذارد.»

KCK در آخر از همه نیروهای اجتماعی و دموکراسی خواه می خواهد تا در کنار بازماندگان روبوسکی بایستند و از مبارزه آنها برای افشاء و مجازات مسئولان کشتار حمایت کنند. KCK می نویسد: «اساسی ترین بخش مبارزه برای دموکراسی و آزادی محاکمه همه قاتلان است و این مبارزه باید تا زمان محاکمه و مجازات مسئولان همه این کشتارها ادامه یابد.»

کد خبر 24121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha