قلعه کنجان‌چم ایلام به بخش خصوصی واگذار شد

سرویس ایلام - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام از واگذاری قلعه کنجانچم در شهرستان مهران به بخش خصوص خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، عبدالمالک شنبه‌زاده توضیح داد: بر اساس ماده ۲۷ مبنی بر واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی برای بهره‌برداری گردشگری، با پیگیری‌های انجام شده، قلعه تاریخی کنجان‌چم واقع در شهرستان مهران به بخش خصوصی واگذار شد.

او گفت: این قلعه دارای ظرفیتی بسیار بالا برای تبدیل شدن به یک مکان گردشگری است و با سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری تاریخی فرهنگی می‌توان بخشی از نیازهای شهرستان مهران در حوزه اقتصاد و اشتغال را مرتفع کند.

وی با بیان اینکه با واگذاری این اماکن تاریخی به بخش خصوصی نگهداری، مرمت و احیای این ابنیه با سهولت بیشتری انجام می‌شود، گفت: بخش خصوصی با حفظ فضای تاریخی و اصلی بنا، از این اماکن به عنوان محل‌های گردشگری و اقامتی کوتاه مدت برای افراد و گروه‌های گردشگر استفاده می‌کند.

شنبه‌زاده با بیان اینکه بناهای تاریخی از طریق مزایده عمومی به شرکت‌هایی که شرایط لازم را دارند از طریق قرارداد بلند مدت ۱۵ تا ۲۰ ساله واگذار می‌شوند، خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها با نصب تأسیسات و تجهیزات رفاهی و اقامتی هم از فضاهای تاریخی نگهداری و حراست می‌کنند و نیز با پذیرش گردشگران به کسب درآمد برای خود می‌پردازند.

به گزارش کردپرس، قلعه‌ی کنجان‌چم که در 15 کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده‌ی «ایلام - مهران» در مسیر راه کربلا قرار گرفته در سال 1326 هجری قمری به دستور غلامرضاخان ابوقداره، آخرین والی ایلام برای فصل زمستان ساخته شده و اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه دارد.

کد خبر 19493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha