ظریف با رئیسی دیدار کرد/ آقای رئیسی صدای عاقله نظام در بخش مهمی از تصمیمات هستند/ آغوش‌مان برای بازگشت عربستان سعودی به دامان منطقه باز است

سرویس ایران- سخنگوی وزارت امور خارجه برگزاری موفقیت آمیز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را به مقام معظم رهبری و مردم ایران تبریک گفت .

به گزارش کرد پرس ، سعید خطیب زاده در نشست خبری این هفته خود همچنین برای رییس‌جمهور منتخب آرزوی موفقیت کرد و گفت : برای ایشان بهترین آرزوها را دارم.

وی گفت: در طول ۴۸ ساعت گذشته تاکنون ۴۵ نفر از مقامات ارشد کشورهای مختلف پیام های تبریک خطاب به رییس جمهور منتخب ارسال کردند که ۲۴ نفر آنها رییس جمهور ، نخست وزیر و رییس دولت بودند. ۴ نفر آنها رییس پارلمان هستند و بقیه از شخصیت های ارشد سیاسی و ارسال این پیام ها طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

ظریف دیدار رییس‌جمهور منتخب رفت

خطیب زاده خبر داد : امروز صبح آقای ظریف به دعوت آقای رئیسی به دیدار رییس جمهور منتخب رفتند و گفت‌وگوهای خوبی در حوزه برجام و سیاست خارجی انجام شد.

نیروگاه بوشهر به دلیل نقص فنی و مرتفع کردن برخی موضوعات فنی به صورت موقت تعطیل شده است

خطیب زاده در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته خبری منتشر شد که نیروگاه هسته ای بوشهر به صورت موقت و اضطراری تعطیل شده است و آیا این به علت خاصی صورت گرفته و مشکلی در مورد این نیروگاه ایجاد شده است، گفت: خیر. قبلا نیز اعلام شده بود که به دلیل نقص فنی و مرتفع کردن برخی از موضوعات فنی این نیروگاه به صورت موقت از مدار خارج می شود و از قبل نیز به وزارت نیرو در این زمینه اطلاع رسانی شده بود.

وی ادامه داد: در نیروگاه های هسته ای این امر مرسومی است که به دلیل رسیدگی های فنی در طول سال یک الی دو بار و یا حتی بیشتر این اتفاق انجام شود و موضوع خاصی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گویی سفارت افغانستان در تهران اعلام کرده است که تعدادی از شهروندان این کشور در هنگامی که برای امور کنسولی به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کرده بودند دستگیر شده اند، گفت: از موضوعی که شما اشاره کردید اطلاع داریم. نیروها و بخش های مربوطه در حال بررسی این موضوع هستند و بعد از آنکه جزئیات آن روشن شد در مورد آن اطلاع رسانی می کنیم.

بعید نیست که دور بعدی مذاکرات دور پایانی باشد

خطیب زاده همچنین در این نشست در مورد برخی از اظهارنظرها در ارتباط با موضوع احیای برجام و زمان حصول توافق در ارتباط با آن و ارتباط آن با انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: از این گونه گمانه زنی ها طی ماه های گذشته کم نبوده است و این گزارش ها تأیید نمی شود و حتی نزدیک به واقعیت گفت‌وگوها نیست.

وی با بیان اینکه تمامی طرف ها در وین در مورد جزئیات احیای توافق برجام گفت وگو کرده‌اند و هیچ کدام این احساس را نداشته اند که وقت اضافی را در وین گذاشته اند، گفت: هیچ وقت سیاست جمهوری اسلامی ایران این نبوده و نخواهد بود که در صورت امکان رفع تحریم ها آن را به تأخیر بیاندازد.

خطیب زاده ادامه داد: این سیاست اعلامی مقام معظم رهبری بوده و هیأت مذاکره کننده نیز همین مسیر را طی کرده اند و هیچ بعید نیست که دور بعدی مذاکرات دور پایانی باشد.

شورای فنی ایکائو تصمیم گیر نیست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد حضور معاون حقوقی و بین الملل وزیر خارجه در نشست ۲۲۳ شورای ایکائو در خصوص هواپیمای اوکراینی و اینکه آیا گزارش ایران در این نشست مورد قبول این دادگاه قرار گرفت، گفت: شورای فنی ایکائو دادگاه محسوب نمی شود و تصمیم گیر نیست و موضوعات فنی در آن مطرح می شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران قبلا گزارش خود را در ارتباط با هواپیمای اوکراینی ارائه کرده و به ابهامات پاسخ داده است. در این جلسه نیز اظهاراتی از سوی نماینده کانادا مطرح شد که به این اظهارات پاسخ های دقیق و مبسوطی داده شد.

خطیب زاده ادامه داد: گزارش فنی ایران در ارتباط با این موضوع کامل بوده و در آنجا نیز مورد توجه قرار گرفت.

هیچ گاه در مورد برجام جدیدی گفت‌وگو نحواهد شد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا در ارتباط با مذاکرات ایران و وین گفت: هم ایشان و دیگر مقامات آمریکایی می دانند که جمهوری اسلامی ایران سیاست واحدی را در این چند سال داشته است. برجام به سختی مذاکره، امضا، مهروموم و کنار گذاشته شده و هیچ گاه برجام جدیدی گفت‌وگو نخواهد شد.

وی افزود: ایشان باید بداند که در برجام عینا آمده که اجرای کامل برجام اطمینان بخش از ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای ایران است و پرونده بسته می شود لذا اگر کسی می خواهد از موقعیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران مطمئن شود بهتر است اجرای کامل برجام را در دستور کار خود قرار دهد.

خطیب زاده با بیان اینکه بهترین چیزی که آمریکا می تواند به آن فکر کند ارائه تضمین های لازم برای بازگشت به برجام و عدم نقض مجدد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، گفت: اگر قرار باشد در مورد موضوعاتی صحبت شود وقتی آمریکا به برجام برگردد، لیستی هست که آمریکا باید پاسخگوی آن ها باشد.

متن تدوین شده در مذاکرات وین فاقد ابهام است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد برجام و اینکه آیا این پیش بینی وجود دارد که در دور بعدی مذاکرات توافق حاصل شود، تصریح کرد: دیپلمات ها آدم های خوش بینی هستند ولی برای قضاوت همواره زود است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا تصمیمات سیاسی از سوی تمام طرف ها گرفته می شود یا نه.

وی افزود: متن تدوین شده فاقد ابهام است و در تمامی کارگروه ها به یک متن روشنی رسیده ایم و آنچه که باقی مانده بیش از آنکه به مذاکر نیاز داشته باشد احتیاج به تصمیم سیاسی تمامی طرف ها دارد و اگر تصمیمات سیاسی گرفته شود می توانیم امیدوار باشیم که دردور پایانی گفت وگوها قرار بگیریم.

سیاست اصولی ایران رفع تمام تحریم‌هایی است که در برجام پیش‌بینی شده است

خطیب‌زاده در این نشست همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه گفته می‌شود علیرغم اینکه توافق در وین برای برداشتن تحریم های اقتصادی و تجاری صورت گرفته اما تیم مذاکره کننده ایران حصول توافق نهایی را به خروج نام افراد خاص از لیست خاص تحریمی آمریکا کرده است و آیا چنین موضوعی صحت دارد، گفت: این گزارش ها دقیق نیست. ایران رسیدن به توافق را منوط به اسم افراد نکرده است. سیاست اصولی ایران رفع تمام تحریم‌هایی است که در برجام پیش بینی شده است. ما در برجام و در گفت‌وگوهای وین نه تعهدی بیش از آنچه که در برجام نوشته شده خواهیم پذیرفت و نه به انتفاعی کمتر از آنچه که در برجام پیش بینی شده رضایت خواهیم داد.

وی ادامه داد: ما در این موضع بسیار جدی هستیم. آمریکا یک بار نشان داد که به چه میزان به حقوق بین الملل و قراردادهای بین‌المللی پایبند نیست و نشان داده که با چه رفتارهایی تلاش می کند که از کوچکترین جزئیات سوءاستفاده کند برای اینکه تعهداتش را اجرا نکند.

با نگرانی اوضاع وخیم در افغانستان را پیگیری می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اوضاع افغانستان و برخی از گزارش ها مبنی بر اینکه حرکت پناهجویان افغانی به سمت ایران افزایش یافته است با توجه به تشدید خشونت ها در این کشور، تصریح کرد: ما با نگرانی اوضاع وخیم در افغانستان را پیگیری می کنیم. در همسایگی ما تحولات گسترده ای در جریان است و ما همه را به کاهش خشونت و پایبندی به گفت‌وگوهای بین الافغانی دعوت می کنیم تا صلح در افغانستان با مشارکت تمامی اقوام و اقلیت ها در این کشور ایجاد شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: این موضع همیشگی ایران بوده است. ما معتقدیم که وجود امنیت ملی در افغانستان بخشی از امنیت ملی ایران است، بنابراین با دقت و جزئیات این تحولات را دنبال می کنیم. تاکنون در مورد این تحولات و اتفاقات رایزنی هایی بین دو کشور صورت گرفته است. سفرهایی از سوی دو طرف انجام شده است و باز هم در روزهای آتی سفرهایی انجام خواهد شد و در جریان گفت‌وگوهای اخیر آقای ظریف با مقامات افغانستان یکی از موضوعات مهم گفت‌وگوی ایشان با مقامات این کشور مسئله امنیت ملی در داخل افغانستان بوده است.

وی با بیان اینکه ایران همواره پذیرای برادران و خواهران خود از افغانستان بوده است، تصریح کرد: افغانستان باید سرزمین صلح و آرامش برای مردم این کشور باشد.

رسانه‌های صیونیستی رویه‌ای جز تخریب منتخبین ملت در تمامی دوره‌ها هیچ وظیفه دیگری نداشته‌اند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد برخی از گزارشات منتشر شده در برخی از رسانه های غربی و صهیونیستی در ارتباط با رئیس جمهور منتخب ایران و سیاست های وی تصریح کرد: رویه رسانه های صیونیستی شناخته شده است. آن ها جز تخریب منتخبین ملت در تمامی دوره ها هیچ وظیفه دیگری نداشته اند و برای آن ها تفاوت نمی کند که از سوی مردم توسط صندوق آرا چه کسی انتخاب شود. آن ها همواره این رویه را داشته اند.

آقای رئیسی صدای عاقله نظام در بخش مهمی از تصمیمات هستند

خطیب زاده با بیان اینکه آقای رئیسی سال‌ها در مسئولیت‌های مهمی در نظام جمهوری اسلامی ایران حضور داشته‌اند و در بخشی از تصمیمات نظام در شورای عالی امنیت ملی بوده‌اند و صدای عاقله نظام در بخش مهمی از تصمیمات هستند، خاطر نشان کرد: این گزارش‌ها برای مشوش کردن چهره نظام صورت می‌گیرد و همه به زودی خواهند دید سیاست‌های ایران در چه مسیری مثل همکاری‌های اصولی و تعامل ادامه خواهد یافت.

کمیته بررسی و تطبیق متن توافق وین با حضور نمایندگان دولت ، مجلس و شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تشکیل کمیته تطبیق در داخل کشور برای تطبیق متن نهایی توافق ایران با ۱+۴ با منافع ملی کشور با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف با تأیید این خبر گفت: اخبار مربوط به تشکیل کمیته مربوط به تطبیق متن نهایی توافق با منافع کشور و مردم تأیید می شود و اولین جلسه آن قبل از سفر آقای عراقچی به وین برگزار شد و بعد از اینکه آقای عراقچی به کشور برگردند جلسه بعدی آن برگزار خواهد شد.

خطیب زاده ادامه داد: این یک روال مشخص طبیعی و سازوکار در داخل ایران است. شورای عالی امنیت ملی با نظرات مقامات عالی رتبه نظام تصمیم گرفته که این کمیته فعالیت کند و بعد تصمیمات نهایی براساس گزارشات این کمیته گرفته خواهد شد. این یک کمیته بین بخشی است که نمایندگانی از مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی در آن حضور دارند.

اصل موضوع درخواست تضمین ایران از آمریکا درست است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد گزارش برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه ایران به دنبال دریافت تضمین قطعی از آمریکا در مذاکرات وین است تا به مانند دولت ترامپ از برجام خارج نشود، گفت: اصل موضوع در مورد تضمین درست است ولی اجازه بدهید که در مورد جزئیات صحبت نکنم.

وی تصریح کرد: ایالات متحده در زمان ترامپ نشان داد که تا چه حد می تواند گردن کشانه منافع کشورهای دیگر را نادیده بگیرد بنابراین باید به نوعی تضمین این موضوع دیده شود ولی اینکه کم و کیف آن چیست هر موقع که مطالب مربوط به آن روشن تر شد و پس از نهایی تر شدن خدمت شما عرض می کنم و این موضوعی است که در مورد آن گفت‌وگو در حال انجام است.

همواره آغوش‌مان برای بازگشت عربستان سعودی به دامان منطقه باز بوده است

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اظهارات اخیر آقای ظریف مبنی بر اینکه این آمادگی را داریم که همین فردا سفیر به عربستان اعزام کنیم، تصریح کرد: آنچه آقای ظریف گفته چیز جدیدی نیست. ما همواره آغوشمان برای بازگشت عربستان سعودی به دامان منطقه باز بوده است و نسبت به گفت وگوها با عربستان در مورد موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی متعهد هستیم و امیدواریم این گفت وگوها به نتیجه ملموسی برای برقراری روابط بین دو کشور و حداقل حل برخی از موضوعات بیانجامد.

کد خبر 12045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha