ایران را در شرایط تحریم تنها نمی گذاریم/ بهانه های واهی دولت عراق برای بازگشایی بازاراچه های مرزی

سرویس کردستان- نماینده تجار اقلیم کردستان عراق گفت: در شرایط تحریم به ایران کمک می کنیم و تنهایش نمی گذاریم.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، رئیس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان اقلیم کردستان عراق در سفر به استان کردستان اظهار داشت: وجود علایق تاریخی بین ملت های ایران و عراق و ورود عراق به مراحل توسعه یافتگی بعد از رهایی از فتنه داعش، زمینه های متنوعی برای گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور فراهم کرده که نباید اجازه دهیم به هدر رود.

مصطفی عبدالرحمان عبدالله افزود: اتاقهای بازرگانی نقش بزرگی در این راستا بر عهده داشته و نباید کوتای کنند.

او در پاسخ به انتقادات تجار ایرانی درباره افزایش بی رویه عوارض گمرکی، کرایه حمل و هزینه کنترل کیفی محصولات و بالا بودن زمان انتظار ترخیص توضیح داد: تمام انتقادات بازرگانان و فعالان اقتصادی کردستان ایران را قبول دارم و ما حاضر به هر نوع همکاری برای پایان دادن به این مشکلات هستیم.

رئیس اتحادیه تجار اقلیم کردستان در ادامه با یادآوری خدمات ایران به ملت عراق گفت: ما هیچگاه خدمات ایران به ملت عراق به ویژه کُردهای این کشور را فراموش نمی کنیم و امروز خود را موظف میدانیم تا در این شرایط تحریم به ایران کمک کنیم و تنهایشان نخواهیم گذاشت.

او خاطرنشان کرد: یکی از راه های ارتقاء همکاری فعال کرد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج در اقلیم کردستان است.

بهانه های دولت عراق برای بازگشایی بازارچه های مرزی

فاروق کیخسروی، از تجار فعال در کردستان هم در این دیدار خواستار تحول در رویکرد دولت و فعالان اقتصادی اقلیم کردستان شد و گفت: تا کنون روابط ما در سطح صادرات و واردات معمولی و عادی بوده اما امروز که توطئه اقتصادی آمریکا علیه ایران در قالب تحریم گسترش یافته، بسیاری از موارد از جمله تامین مواد اولیه، قطعات ماشین آلات صنعتی و انتقال ارز حاصل از صادرات به صورت مستقیم برای ایران مقدور نیست که اقلیم کردستان می تواند به صورت غیر مستقیم این امور را انجام دهد.

او خطاب به نماینده تجار اقلیم کردستان گفت: سالهاست که ایران آمادگی خود برای فعال کردن مرز سیرانبند و سیف سقز را اعلام کرده اما دولت مرکزی عراق به بهانه های مختلف از این امر سرباز می زند، بنابراین شما به عنوان فعالان اقتصادی و مدیران تشکیلات صنفی میتوانید بر دولت فشار آورید تا این ظرفیتهابیش از این تعطیل نماند.

کد خبر 111763

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha