انتقادات آمریکا در خصوص S-400 بی اهمیت است

سرویس ترکیه - عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) بعد از جلسه هیئت وزیران با حضور در کنفرانس خبری در اظهاراتی با بی فکری و حدنشناسی خواندن انتقادات اخیر آمریکا علیه ترکیه در خصوص خرید سامانه دفاع موشکی S-400 گفت: اظهارات آمریکایی ها علیه ترکیه در خصوص S-400 بی اهمیت است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) بعد از جلسه هیئت وزیران با حضور در کنفرانس خبری در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر پیرامون مسئله سامانه دفاع موشکی S-400 روسی گفت: نیاز ترکیه به یک سیستم دفاع هوایی همزمان با آغاز جنگ سوریه به بالاترین حد خود رسید. تلاش هایی برای خریداری پاتریوت صورت گرفت ولی این مسئله محقق نشد. به درخواست های ترکیه در این خصوص جواب مثبت داده نشد. زمانی که مرزهای هوایی ترکیه به عنوان یک متفق ناتو مورد تهدید قرار گرفت کشورهای عضو ناتو برای رفع آن تهدیدات باید اقدامات لازم را صورت می دادند و از ترکیه حمایت می کردند. ولی زمانی که این مسئله صورت نگرفت ترکیه برای تأمین امنیت مرزهای خود دست به کار شد.

وی در ادامه اظهارات خود با تأکید بر این که دستیابی به سامانه دفاع هوایی یکی از مهم ترین نیازهای ترکیه است، خاطرنشان کرد: کسانی که پاتریوت را به ما نفروختند اکنون در خصوص خرید S-400 توسط ما اظهارات اشتباهی ایراد می کنند. S-400 ها در حدی هستند که می توانند نیازهای ترکیه را تأمین کنند. اظهاراتی که در این خصوص علیه ترکیه صورت می گیرد هیچ اهمیتی ندارد. ترکیه در وضعیتی نیست که بی فکری ها و حدنشناسی های برخی را مهم ارزیابی کند.

سخنگوی آک پارتی با اشاره به فروش سامانه دفاع موشکی S-300 به 23 کشور جهان خاطرنشان کرد: نشان دادن واکنش تنها علیه ترکیه نشانگر دو رویی در سیاست های خارجی است. چرا وجود S-300 در یونان عادی تلقی می شود. یونان، بلغارستان و اسلواکی نیز از کشورهای عضو ناتو هستند.

کد خبرنگار: 30102

کد خبر 107029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha