سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 2 تیر  ::  23:44

جمع بندی نتایج نظرسنجی ها دربارۀ انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه / احوال

سرویس ترکیه – براساس جمع بندی نظرسنجی های یک ماه اخیر در خصوص نتایج احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی 24 ژوئن ترکیه، اپوزیسیون ترکیه برندۀ انتخابات خواهد بود و حزب دموکراتیک خلق ها نیز با عبور از حد نصاب به پارلمان راه خواهد یافت.

به گزارش کردپرس، نظرسنجی های مختلفی که پس از اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تا کنون انجام گرفته اند، نتایج متفاوت و گاه متناقضی به دست داده اند. برخی نظرسنجی ها از پیروزی اردوغان و حزب عدالت و توسعه (AKP) در دو انتخابات خبر می دهند و برخی دیگر شکست در هر دو انتخابات را برای وی پیش بینی می کنند. در این میان نظرسنجی هایی نیز انجام شده اند که یکی از دو انتخابات را به سود اردوغان پیش بینی کرده اند.

پایگاه خبری - تحلیلی احوال نتایج نظرسنجی های یک ماه اخیر را بررسی و برآیند آنها را ارائه کرده است که در ادامه می آید.

در انتخابات ریاست جمهوری، اگر چه رئیس جمهور فعلی برتری مشهودی بر رقبای خود دارد اما میانۀ نتایج نظرسنجی ها حاکی از آن است که وی 50 درصد آرا را که برای پیروزی در دور نخست لازم است، کسب نخواهد کرد. بر اساس میانۀ نظرسنجی ها، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق (CHP) و رقیب اصلی اردوغان نیز احتمالاً به 30 درصد آرا دست نخواهد یافت.

بر همین اساس مرال آکشنر نامزد حزب خوب بیش از 11 درصد و صلاح الدین دمیرتاش نامزد دربند حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) نیز حدود 10 درصد آرا را از آن خود خواهند کرد.

تجمیع نتایج نظرسنجی ها دربارۀ انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

در انتخابات پارلمانی به نظر می رسد حزب حاکم از کسب اکثریت پارلمانی عاجز خواهد بود. میانۀ نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد اردوغان و هم پیمانانش در ائتلاف جمهور مجموعاً حدود 47.7 درصد آرا را کسب خواهند کرد. این در حالی است که ائتلاف ملت، متشکل از CHP، حزب خوب، حزب سعادت و حزب دموکرات ترکیه در مجموع حدود 39.4 درصد آرا را به دست خواهند آورد و با 11.7 درصد آرای HDP اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود خواهند کرد.

به این ترتیب حزب کردی HDP که وارد هیچ ائتلافی نشده است، از حد نصاب انتخابات عبور کرده و وارد پارلمان خواهد شد.

تجمیع نتایج نظرسنجی ها دربارۀ انتخابات پارلمانی ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

دمیرتاش می گوید ممکن است HDP از حد نصاب عبور نکند

از زندان برای پست ریاست جمهوری رقابت می کنم / صلاح الدین دمیرتاش

سناریوهای محتمل انتخابات ریاست جمهوری ترکیه / هلال کاپلان

اردوغان برنده می شود، به هر وسیله ای که باشد / هنری ج. بارکی

دیاربکر برای تنبیه حزب عدالت و توسعه در صندوق های رأی آماده است / نورجان بایسل

اپوزیسیون ترکیه به پیروزی در انتخابات خوش بین است / عرب ویکلی

HDP حدنصاب را کسب می کند/ ریاست جمهوری به دور دوم کشیده خواهد شد