«چهل یادداشت» و دو دهه با رویدادهای اجتماعی و فرهنگی استان ایلام

سرویس ایلام - کتاب« چهل یادداشت: دو دهه با رویدادهای اجتماعی و فرهنگی استان ایلام» به قلم خلیل کمربیگی با کسب مجوز از وزارت ارشاد،از سوی نشر نیشتمان به مرحله چاپ و توزیع رسیده است.

خلیل کمربیگی در خصوص این کتاب به کردپرس گفت: مجموعۀ چهل یادداشت، گزیده ای از یادداشت های من در بارۀ مسائل و آسیب های اجتماعی، فرهنگی و حوادث و رخدادهای مختلفی است که طی سال های 1378 تا 1398در استان ایلام به وقوع پیوسته است. آغاز این یادداشت ها به سال 1378 و پایان آن به 1398 ختم می شود.

این جامعه شناس ایلامی توضیح داد: در انتخاب این یادداشت ها، سعی شده مسائل، آسیب ها، رخدادها و رویداهای مربوط به استان مطمح نظر باشد و حتی المقدور از زبان رسمی و تخصصی جامعه شناسی پرهیز شود. در واقع، تلاش شده محتوای یادداشت ها، برای همۀ مخاطبان قابل فهم باشد.

او در خصوص محتوای این چهل یادداشت ادامه داد: بخشی از یادداشت ها به پدیده هایی مانند: طایفه گرایی، خودکشی، انتخابات و آسیب های آن، ریاکاری و دوزیستی، نشاط و شادی، خشونت، بومی گرایی و محلی گرایی، مهاجرت، سرقت، تکدی گری، رسانه های بومی، شمال ــ جنوب، حجاب و عفاف، نوچه پروری، کتابخوانی، ازدواج، حاشیه نشینی اشاره دارد و برخی دیگر به مسائل و آسیب های فرهنگی و اجتماعی پرداخته است. چند یادداشت نیز، به تکریم و سیرۀ بزرگان این استان که سال های متمادی به این سرزمین روشنی بخشیده اند و هر کدام به نوعی منشاء اخلاق حَسَنَه و رفتار نیکو بوده اند، اختصاص یافته است.

کمربیگی خارنشان کرد: ترتیب یادداشت ها بر اساس تاریخ انتشار صورت گرفته تا مخاطبان با سیر تاریخ حوادث و رویدادهای استان و همچنین، سیر افکار و اندیشۀ نویسنده در طول دو دهه آشنا شوند.

وی در خصوص انگیزه انتشار این کتاب به کردپرس گفت: با توجه به این که اغلب این یادداشت ها در مطبوعات محلی استان منتشر شده و اکنون دسترسی به آنها بسیار دشوار است و از سویی، سیطرۀ فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بر جریان اطلاع رسانی و مطالعه باعث شده که مطبوعات مکتوب کم کم جای خود را به فضای سایبر ببخشند، تصمیم گرفتم بیشتر آن ها را بازبینی، تنظیم و در قالب مجموعه ای منتشر کنم و امیدوارم این کتاب بتواند به سهم خود سیمای بخش مهمی از رخدادها و رویدادهای بیست ساله (1378 ــ 1398) استان را پیش رو نهد و به عنوان مجموعه ای مستند برای مطالعۀ دوستداران و علاقه مندان رشد و پیشرفت ایلام و ایلامیان و کسب تجربه با هدف تلاش برای کاهش مسائل و آسیب های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، مدیریتی و...، مؤثر باشد.

به گزارش کردپرس، کتاب چهل یادداشت خلیل کمربیگی، جامعه شناس ایلامی در 240 صفحه توسط نشر نیشتمان در حال چاپ می باشد و به زودی در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

کد خبر 4326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha