قراردادهای شخصی اقتصاد اقلیم کردستان را با تهدید بزرگی مواجهه کرده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان_ نماینده حزب اتحاد اسلامی در مجلس نمایندگان عراق اعلام کرد: در گذشته توافقات شخصی در زمینه نفت و ارتباطات شخصی باعث ناتوانی دولت اقلیم کردستان در رفع مشکلات اقلیم شده است و اقتصاد این منطقه را با خطر بزرگی مواجه کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از «سلیمانی نیوز»:« دارا سکانانی» عضو مجلس عراق و فراکسیون حزب اتحاد اسلامی اعلام کرد متاسفانه از گذشته و حکم هر و اتفاقاتی که به اقلیم مربوط می شوند ،تجربه‌ای کسب نشده است ،از تنظیم شکایت نامه در دادگاه فرانسه و بعد از دستور دادگاه فدرال عراق در تاریخ ۲۰۲۲/۲/۱۲ درباره فروش غیرقانونی نفت اقلیم و بعد از آن دستور همین دادگاه درباره غیر قانونی بودن ارسال پول از بغداد به اقلیم کردستان و چندین موضوع دیگر ...تا کار بجایی رسید که شرکتهای بین المللی نفتی قراردادهای خود را با اقلیم کردستان لغو کردند بدون تردید همه این اتفاقات علت خاص خود را داشته‌اند.
وی این را هم گفت: علت اصلی بوجود آمدن این شرایط این است که در گذشته قراردادها شخصی منعقد شده‌اند و ارتباطات بر اساس روابط شخصی شکل گرفته اند، بجای اینکه برطبق ضوابط دولتی امضاء شوند و افراد متخصص و آگاه در این زمینه اظهار نظر کنند، به همین دلیل این امر باعث تهدیدی بزرگ برای اقتصاد اقلیم شده است.
«دارا سکانانی» این را هم گفت: دولت اقلیم باید بازنگریهای بیشتری در سیاست های خود اعمال کند و از تنظیم قراردادهای شخصی و برقراری روابط شخصی با دولت عراق و کشورهای همسایه پرهیز کند و روابط خود را براساس ضوابط تنظیم کند در غیر اینصورت شرایط خطرناکی در انتظار اقلیم کردستان است.
سخنان این نماینده درحالی است که صحبت از شکایت دادگاه پاریس و صدور رای نهایی آن برعلیه اقلیم و به نفع دولت بغداد و همچنین بدهکار بودن دولت اقلیم به مبلغ ۲۷۳ میلیون دلار به شرکت ترافگورا است. شرکت نفتی ترافگورا یکی از شرکتهای بزرگی است که از سال ۲۰۰۴تا۲۰۱۵ چندین میلیارد دلار از راه خرید نفت به دولت اقلیم پرداخت کرده است،.

کد خبر 42083

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha