26 درصد کودکان ایلام فقر آهن دارند

سرویس ایلام - رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اعلام کرد: ۲۵،۹ درصد کودکان ایلام در ارزیابی صورت گرفته فقر آهن دارند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، دکتر جاسم محمدی گفت: برنامه ملی مراقبت غذا و تغذیه از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در استان های مختلف اجرا شده که نتایج بدست آمده حاکی از وضعیت هر استان در پارامترهای تعیین شده است.

وی افزود: یکی از این موارد مشخص کردن میزان فقر آهن در کودکان استان های مختلف کشور است که بررسی های صورت گرفته نشان داد استان های کرمان با ۵۳،۹ و سیستان و بلوچستان با ۵۰ درصد بیشترین میزان فقر آهن را در میان کودکان داشته اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: استان بوشهر نیز در این میان با ۱۳،۶ درصد کمترین کودکان مبتلا به فقر آهن را در میان استان های کشور دارد و آمارهای اخذ شده نشان می دهد ۲۵،۹ کودکان ایلامی با این مسئله روبرو هستند.

دکتر محمدی اضافه کرد: کمبود آهن می‌تواند روند رشد را در کودکان تحت تاثیر قرار داده و یا باعث کم‌خونی در آنها شود، آهن یک ماده معدنی است که نوزادان و کودکان برای سلامتی و رشد به آن نیاز دارند.

وی اظهار داشت: در صورت کمبود آهن، گلبول‌های قرمز کوچک و رنگ پریده شده و نمی‌توانند اکسیژن کافی را به اندام‌ها و ماهیچه‌های بدن برسانند و به این وضعیت کم‌خونی ناشی از فقر آهن گفته می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام روند رشد و افزایش وزن آهسته ، پوست رنگ‌پریده ، بی‌اشتهایی ، تحریک‌پذیری (تندخویی و بداخلاقی) را از علائم فقر آهن در کودکان برشمرد.

کد خبر 41260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha