قره ‌باغ رئیس جدید انتخاب کرد؛ ترکیه و آذربایجان محکوم کردند

سرویس ایران- منطقه ارمنی‌ نشین قره‌باغ کوهستانی امروز (شنبه) رئیس‌ جدیدی انتخاب کرد.

به گزارش  کرد پرس بر اساس خبری که العربیه، منتشر کرده است:  قانونگذاران در پارلمان قره‌باغ با ۲۲ رای موافق، «ساوئل شهرامانیان» ۴۵ ساله را به عنوان جانشین «آرابیک هاروتونیان» که هفته گذشته استعفا کرد، به عنوان رئیس دولت تحت کنترل ارمنستان در منطقه قره‌باغ انتخاب کردند.

آذربایجان این انتخابات را «یک اقدام بسیار تحریک آمیز دیگر» و «نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان» خواند.

اتحادیه اروپا هم «چارچوب قانون اساسی و قانونی» انتخابات برگزار شده در منطقه قره‌باغ را به رسمیت نشناخت.

ترکیه، متحد باکو نیز گفت: «این انتخابات نامشروع را که نقض حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان است، به رسمیت نمی‌شناسیم.»

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌المللی از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و اصول سازمان امنیت و همکاری اروپا است.

به‌رغم گفت‌وگوها بر سر یک توافقنامه صلح بلندمدت، تنش‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ماه‌های اخیر بر سر کریدور لاچین، تنها مسیر زمینی که دسترسی ارمنستان به منطقه قره‌باغ را ممکن می‌کند، افزایش یافته است. ایروان، آذربایجان را به ایجاد «بحران انسانی» در منطقه متهم کرده است. باکو به شدت ادعاهای ارمنستان را رد کرده و استفاده از جاده آغدام-خانکندی را برای حمل و نقل به منطقه پیشنهاد کرده است.

ارمنستان در مورد خطر یک درگیری جدید هشدار داده و گفته است که آذربایجان در حال جمع آوری نیرو در مرز مشترک و نزدیک قره‌باغ کوهستانی است.

وزارت خارجه آذربایجان روز جمعه ارمنستان را به نقض «توافقات قبلی و توسل به تحریکات مختلف سیاسی، نظامی و غیره» متهم کرد. با این حال ایروان گفت: «متعهد به حل و فصل همه مسائل باقی مانده با آذربایجان صرفاً از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک است».

منطقه ارمنی‌نشین آذربایجان در مرکز دو جنگ بین این دو همسایه قفقاز قرار داشته است. ۶ هفته جنگ در پاییز ۲۰۲۰ با آتش‌بسی با میانجیگری روسیه به پایان رسید و ارمنستان بخش‌هایی از مناطقی را که برای دهه‌ها تحت کنترل خود داشت، واگذار کرد. با وجود تلاش‌های میانجی‌گری اتحادیه اروپا، ایالات متحده و روسیه، دو طرف نتوانسته‌اند به یک صلح پایدار دست یابند.

کد خبر 2760583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha