چهارمین دو سالانه شعر کُردی «منال» و توجه به تنوع گویش ها

سرویس ایلام - در نشست مجازی چهارمین دو سالانه شع کُردی «منال » بر توجه به تنوع گویش ها و لهجه های زبان کُردی تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، نخستین جلسه مجازی شورای سیاست‌گذاری چهارمین دو سالانه شعر کردی "منال" با حضور: عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یونس قیطانی،معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل، علی صحرایی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایوان،مرتضی حاتمی، نویسنده، روزنامه نگار و بازآفرین کتاب‌های کودک و نوجوان،محمد مرادی‌نصاری ، شاعر و مدیر نشر باشور،میثم خورانی، شاعر کودک و سعید رفیعی ، رییس انجمن شعر و ادب شهرستان ایوان با هدف بررسی چگونگی برگزاری چهارمین دوسالانه شعر کُردی "منال" برگزار شد.

با عنایت به شیوع ویروس کرونا و در راستای بهره گیری مناسب از زمان،این جلسه مجازی با مشارکت فعالانه اعضا برگزار شد و مواردی به شرح زیر تصویب شد.

در این جلسه، خودآموز برگزاری بانشاط و متفاوت چهارمین دوسالانه شعر کُردی منال در گستره زبان کردی با تکیه بر تمام قابلیت‌های این زبان و گویش ها و لهجه های آن را مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: در شرایط فعلی که مردم خانه‌نشینی پیشه کرده و دغدغه های روحی و روانی ناشی از ویروس کرونا زیاد شده است، اعلام فراخوان این جشنواره در فضای مجازی با نگاه جانبی به این پدیده می تواند فصایی با نشاط و شاداب برای خانواده‌ها به وجود بیاورد.

وی با تاکید بر مردمی بودن جشنواره تصریح کرد: پتانسیل این جشنواره به گونه ای است که امکان حضور افراد در طیف ها و اقشار مختلف را دارد و می تواند مشارکتی عمومی را رقم بزند.

خودآمور تصریح کرد: بایستی تلاش شود که جشنواره در فضای مجازی به عنوان یک فرصت به منظور پاسداشت زبان مادری و ایجاد جریان فرهنگی برای صیانت از داشته‌های زبانی برگزار شود،زیرا در شرایط فعلی و مقابله با ویروس کرونا، برگزاری جشنواره در فضای مجازی ابتکار عملی قابل تحسین است.

ایده پرداز این جشنواره تصریح کرد: جشنواره شعر منال،یکی از برنامه های تاثیرگذار این اداره کل با میزبانی استان ایلام و محوریت شهرستان ایوان است که از سال ۱۳۹۲ تاکنون به صورت دوسالانه برگزار شده و مورد استقبال مناسب و مطلوب شاعران و تلاش گران عرصه شعر و ادب کُردی کودک قرار گرفته است. خوشبختانه این جشنواره،به هویتی معتبر در شعر کُردی کودک رسیده و در این خصوص شاعران و اهالی قلم این شهرستان،تلاش های خوب و موثری داشته و دارند.

گفتنی است که یکی از سیاست های فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تمرکز زدایی از اجرای برنامه ها، جشن‌واره‌ها،سوگ‌واره های فرهنگی ، ادبی و هنری به سمت شهرستان ها با توجه به پتانسیل ها و مزیت‌های نسبی موجود در هر شهرستان و با هدایت و نظارت تیم کارشناسی اداره کل استان با بهره‌گیری از توان اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بوده که خوش‌بختانه این رویکرد موجب بروز و رشد کمی و کیفی برنامه ها و تقویت اعتماد عمومی شده و جانمایی و شناسایی قابلیت های فرهنگی و ادبی و هنری شهرستان های استان به یک فرصت تاریخی تبدیل شده است.

به زودی فراخوان چهارمین دوسالانه شعر کُردی "منال"از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،منتشر و توزیع خواهد شد.
در این هم اندیشی مجازی، آقایان: عمران خودآموز به عنوان رییس جشنواره، یونس قیطانی به عنوان جانشین، علی صحرایی ، دبیرشورای سیاستگذاری و رییس ستاد اجرایی ، میثم خورانی، دبیر جشن‌واره، مرتضی حاتمی،محمد مرادی نصاری ، سعید رفیعی و خانم اکرم‌السادات دربندی نیز به عنوان دیگر اعضای شورای سیاست گذاری چهارمین دوسالانه شعر کُردی" منال "در سال ۱۳۹۹ انتخاب شدند.

جشنواره شعر کُردی کودک در سال های ۱۳۹۲ ، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ به صورت دوسالانه توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایوان با مشارکت و استقبال کم‌نظیر شاعران و علاقه‌مندان به زبان و ادب کُردی در سطح منطقه‌ای برگزار شده است و قرار است چهارمین دوره آن در تابستان سال ۱۳۹۹ برگزار شود.

لازم به ذکر است که با حمایت این اداره کل، مجموعه آثار سه دوره برگزاری این جشنواره با عنوان"منال" در سه جلد در سال جاری توسط "میثم خورانی" گردآوری و در نشر "باشور" به مدیریت "محمد مرادی نصاری" چاپ، منتشر و توزیع شده است.

کد خبر 256857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha