شبهای کرمانشاه / رامین پی بردی

سرویس کرمانشاه _ هر آنچه زیبایی در شهر کرمانشاه هست در شب این زیبایی ها چندین برابر می شود. چراغهای روشن در گوشه وکنار خیابانها و میادین و دیگر گذرگاهها به گونه ای رهگذران را به میهمانی می طلبند. اقتصاد و گردشگری در شب پدیده ایست که در بسیاری از شهرهای پیشرو در صنعت گردشگری فعال و پر رونق بوده و مخاطبین خاص خود را دارد ... . تازه ترین یادداشت رامین پی بردی از فعالان شناخته شده حوزه گردشگری کرمانشاه و از برنامه ریزان رویدادهای جشن شکرگزاری انار در منطقه اورامان و رویداد کرمانشاه و کردستان 2020 پیرامون اقتصاد و گردشگری در شب را می توانید در ادامه مطالعه کنید:

خبرگزاری کردپرس _ شهر کرمانشاه علیرغم بسیاری از بی توجهی ها و نابخردی ها که به عمد یا سهو چهره زیبایش را رنجور و غمبار نموده است ولی باز هم به پشتوانه مردمان اصیل ، تاریخ و فرهنگ گرانسنگش از زیباترین شهرهای ایران به شمار آمده و حرفها برای گفتن دارد. بزرگان این دیار در وصف کرمانشاه سخن ها گفته اند که هر یک به جای خود نیکوست و اما در این مجال با یادی از بزرگمرد عارف و هنرمند این شهر حضرت آیت الله سید مرتضی نجومی که رحمت خدا بر او باد مطلبی را که با عنوان کرمانشاه در کتاب فیض قلم آورده اند به اختصار نقل می کنیم:
دلت به وصل گل ای بلبل صبا خوش باد که در چمن همه گلبانگ عاشقانه توست
نمی دانم شیفتگی و شیدایی مرا به شهر عزیزم تا چه پایه می دانید، شهر مظلوم، شهر خضوع و خشوع؛ کرمانشاه.
به راستی چرا ما در پویه تاریخ، مظلوم و ناشناخته مانده ایم. من نمی دانم در خاک این شهر چه رازی نهفته است که مردمانی بدین گونه خاضع و متواضع دارد. چه مردمانی کریم و بزرگ منش که به راستی شرح و قضایای بزرگواری و انسانیت آنها خود کتابی مفصل می طلبد. این همه بزرگان داشته است و از تواضع و فروتنی در تاریخ و ضبط حال خود و شرح حال بزرگان خود هم بی نهایت متواضع بوده است. بسا بزرگانی که به عمد حتی ترجمان حال خودشان را اجازه ندادند تا در تاریخ ثبت شود و از سر تواضع می گفتند که ما را چه قابلیت است.
مرحوم آیت الله سید شهاب الدین نجفی مرعشی که گستره معلومات و بزرگی فضل ایشان معهود اهل تحقیق است، چند سالی را در کرمانشاه در محضر آیت الله مرحوم حاج شیخ حسن علامی تلمذ نموده است. پس از زمان تحصیل ، در نامه به یکی از بزرگان نجف چنین می نگارد: من (مرعشی نجفی)در کرمانشاه به شخصیتی برخوردم که به جرات در هیچکدام از مراکز علمی و حوزه های دینی تا این تاریخ چنین بزرگ مرد محقق و نابغه ای عجیب در فکر و تحقیق ندیده ام . همشهریان عزیز و محترم آگاهند، پدرم رحمه الله از خوشنویسان به نام و به راستی که نیریزی عصر بود. چه قطعه های شیرینی و چه مشق هایی. گهگاه از درج نام خود درذیل آثارشان خودداری می نمود. در پاسخ به اصرار دوستان که چرا این قطعات زیبای خوشنویسی را به نام خودتان امضا نمی کنید، می فرمودند: خط مرا چه قابلیت است. و همچنین است شرح حال بزرگان و علما. (فیض قلم ص 370)
آری منش کرمانشاهیان از دیر باز تاکنون این گونه بوده است که باعث گردیده کمتر در بین اهالی جهان شناخته شوند . ولی امروز برای تقویت اقتصاد شهر بیش از پیش نیاز به معرفی داشته هایمان داریم چرا که در اثر این معرفی است که بیشتر شناخته شده وبه مقصدی برای سفر گردشگران تبدیل خواهیم شد.
چند صباحی است که همت گروه های مردمی برآن شده که با ثبت برندهای جهانی، کرمانشاه را در سطح شهرهای گردشگردوست دنیا قرار داده و به مقصدی پایدار برای اقامت گردشگران داخلی و خارجی مبدل نمایند . اتفاقی که بایستی زودتر از اینها روی میداد ومسئولین و نخبگان شهری و روستایی از آن غفلت نموده بودند. باری خرسندیم که در این محدوده از عمر شاهد این شکوفایی و بالندگی هستیم و می کوشیم که این نهال نوپا را تا حد توان یاری نموده تا از ثمرات ارزشمندش اهالی ارجمند شهر بهره ها ببرند.
به نظر بنده هر آنچه زیبایی در شهر کرمانشاه هست در شب این زیبایی چندین برابر می شود و انگار شبهای کرمانشاه مهیای میزبانی اقتصادی متمایز از روز است که عمدتا مبتنی بر خرید اغذیه وخوراکی هاست و چراغهای روشن در گوشه وکنار خیابانها و میادین ودیگر گذرگاهها به گونه ای رهگذران را به میهمانی می طلبند. اقتصاد و گردشگری در شب پدیده ایست که در بسیاری از شهرهای پیشرو در صنعت گردشگری فعال و پر رونق بوده و مخاطبین خاص خود را دارد و همپای اقتصاد روز توانمندی داشته و فرصت کسب و کار برای علاقمندان فراهم می نماید.
اگر گردانندگان شهری از آگاهی لازم برخوردار بوده و توان پذیرش افکار نو را داشتند می توان ایده هایی را برای شکوفایی بیشتر اقتصاد در شب با آنان در میان نهاد تا رونق دیگری در حوزه کسب و کارهای شهری بنا نهیم.
اساسا متولیان شهرهای خلاق بایستی توانایی راه اندازی شبکه خلاقان شهری را داشته باشند تا بتوانند از ثمر اندیشه و افکار مولد آنان زمینه های خلق ثروت را برا ی اهالی شهر فراهم نمایند موضوعی که در دیار ما به فراموشی کامل سپرده شده و کوچکترین تحرکی در این زمینه ملاحظه نمی شود.
در شهرهای موفق و خلاق دنیا سعی بر راه اندازی شبکه خلاقان شهریست تا با همراهی و همفکری آنان زمینه های تولید ثروت را برپایه سرمایه های فرهنگی و نوآوری در شهر افزایش داده و به منابع ثابت درآمدی تبدیل نمایند اما در شهر ما جایی برای اینگونه افراد وجود ندارد و بیشتر اوقات صرف امور تکراری و غیر مولد می شود .
از زمانیکه کرمانشاه به عنوان شهر خلاق غذا معرفی شده هیچ اتفاق ویژه و چشم گیری در خور و شان این موفقیت برای معرفی ظرفیت های غذا و خوراکیهای کرمانشاه صورت نگرفته است حداقل این بود که رویدادی با محوریت یکی از غذا ها و خوراکیهای کرمانشاه برگزار می کردند.
به نظر می رسد که با همکاری اداره میراث فرهنگی ، حوزه گردشگری شهرداری ، اتحادیه رستوران داران و هتل داران و تعدادی از افراد نوآور و خلاق می توان نسبت به پایه گذاری رویدادی خوب و اجتماع محور در این زمینه اقدام نمود. آگاهان صنعت گردشگری به خوبی می دانند که موتور محرکه صنعت گردشگری رویداد است و هر چقدر در شهری رویداد گردشگری بیشتر باشد به همان میزان هم بر تعداد گردشگران افزوده و هم به صورت مستقیم و غیر مستقیم درآمد شهر افزایش خواهد یافت .
در واقع رویداد بهانه ایست برای جذب گردشگران و طبیعی است که هر چقدر در شهر تنوع بیشتر باشد امکان اقامت گردشگران در شهر طولانی تر شده و این همان تاکتیکی است که شهرهای خلاق دنیا برای انتفاع مطلوب از آن بهره ها می برند. کرمانشاه متعلق به همه است و همه برای موفقیت آن بایستی تلاش نمایند ولی چه خوب بود که اهالی شورای شهر و شهرداری و استانداری و دیگر ادارات و نهادهای ذیربط پیشقدم شده و به سمت رویداد سازی برای خلق درآمدی نو از ره آورد گردشگری روی می آوردند تا هم اقتصاد شهر را تقویت می نمودند و هم اشتغال شهر را.
دگران کاشتند و ما خوردیم
ما بکاریم و دیگران بخورند

کد خبر 24574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha