تضعیف منابع اقتصادی، استراتژی تازه ترکیه برای کنترل کردهای سوریه

دو محقق حوزه مسائل کردی در سوریه معتقدند ترکیه به دنبال تضعیف شدید منابع اقتصادی کردهای سوریه به جای عملیات زمینی در این منطقه است.

ترکیه در یک سال اخیر روی حمله به منابع آبی، گازی، نفتی و کشاورزی کردهای سوریه متمرکز شده و در حملات هوایی یک سال گذشته بسیاری از ایستگاه های پمپاژ آب، برق، میدان های گازی و منابع حیاتی را منهدم کرده است.
آنا ریبری و ایزا شیشکو، این اقدام تازه ترکیه را استراتژی جدید آنکارا برای تضعیف هرچه بیشتر اداره خودگردان کردی در سوریه می دانند و هشدار دادند ترکیه بیشتر به دنبال محاصره اقتصادی و نابودی منابع سوختی و غذایی به عنوان راهکار تازه ای برای تحت تاثیر قرار دادن اداره خودگردان کردی در سوریه است.
آنها معتقدند که ترکیه دیگر به دنبال اشغال نظامی این مناطق نیست بلکه با محاصره اقتصادی و هدف قرار دادن زیرساخت ها که هزینه آن کمتر از اشغال نظامی است، به دنبال ضربه زدن به منطقه تحت کنترل کردهای سوریه است.
البته این دو محقق مسائل کردی معتقدند یکی از دلایلی که ترکیه به جای عملات نظامی زمینی به بمباران هدفمند به منابع اقتصادی روی آورده است، مخالفت شدید روسیه و آمریکا با عملیات زمینی است.
آنا ریبری و لیزا شیشکو همچنین بر این باورند اقلیم کردستان عراق نیز تحت فشار ترکیه، در محاصره اقتصادی کردهای سوریه تاثیر دارد، زیرا گذرگاه های خود را بر روی کردهای سوریه بسته است.
آنها یکی از دلایل تمرکز شدید ترکیه بر حملات هدفمند به منابع کردها را عدم بازتاب جدی تحولات این منطقه و حملات هوایی ترکیه در رسانه های جهانی داسته اند زیرا به گفته آنها، تحولات مناطق تحت کنترل کردهای سوریه مانند سابق نزد رسانه های جهان اهمیت ندارد.

کد خبر 2765486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha