نمایش مستند سرپتی‌ها در پلتفرم فیلم نت

سرویس کرمانشاه _ مستند «سرپتی‌ها» با نگاهی تحلیلی به رویدادهای مشروطه، ساخته کیوان مهرگان برای اولین‌بار در پلتفرم فیلم‌نت به نمایش درمی‌آید.

به گزارش کردپرس و به نقل از روابط عمومی فیلم‌نت، در راستای اجرای طرح نمایش آثار کوتاه، مستند، انیمیشن و فیلم‌های بلند داستانی هنری و تجربی از فیلمسازان ایرانی به صورت انحصاری و غیرانحصاری در پلتفرم فیلم‌نت، مستند «سرپَتی‌ها» از جمعه ۱۳ مرداد ماه نمایش خود را در این پلتفرم آغاز کرد.

در خلاصه مستند «سرپتی‌ها» آمده است: بعد از ترور یارمحمد خان کرمانشاهی در ۱۳ مهر ۱۲۹۱ خورشیدی  نام و خاطره مشروطه خواهان کرمانشاهی رفته رفته فراموش شد. تمام تلاش های نظری و فکری برای یادآوری آن مجاهدت‌ها موثر نیفتاد تا اینکه یک گروه مستندسازی به سراغ اسناد و عکس های به جامانده از مشروطه خواهان کرمانشاه رفتند تا از تلاش های آن‌ها غبارزدایی کنند. روایتی از یک بخش تاریخ فراموش شده ایران.

این مستند با نگاهی تحلیلی به رویدادهای مشروطه، در پی یافتن نقش کرمانشاه در تاریخ مشروطه ایران است. نام فیلم از رمز آخرین عملیات مشروطه‌خواهان در کرمانشاه برداشته شده که منجر به شهادت یارمحمد خان کرمانشاهی شده و در زبان کردی به معنای «سر برهنه» است.

مراحل تحقیق و تولید این فیلم مستند از اواخر سال ۱۳۹۹ آغاز شده و تا اواسط ۱۴۰۱ ادامه داشته است.

در این فیلم با زمینه شکل‌گیری انقلاب مشروطه در کرمانشاه، نقش ایلات و علت فراموش شدن نقش کرمانشاه در تاریخ تحولات انقلاب مشروطه آشنا می‌شویم. حاتم قادری، سعید لیلاز، فیاض زاهد، ابراهیم توفیق، محمد علی سلطانی، اردشیر کشاورز، روح‌الله بهرامی، علیرضا گودرزی، محمدحسین شیریان، اردشیر پشنگ و هرمز بیگلری از جمله کسانی هستند که در این فیلم حضور دارند

کد خبر 2759197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha