یار آشنا؛ در بيان مقام هنری مرحوم «اكرام محمدبيگی»

سرویس ایلام - شاعر و کارگردان ایلامی در یادداشتی به بیان در بيان مقام هنری مرحوم «اكرام محمدبيگی» هنرمند هوره خوان ایلامی پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، نورمراد رضایی در این یادداشت می نویسد: زنده یاد اکرام محمد بیگی متولد 1319 شمسي در روستای «پارده»ي حاج بختیار واقع در منطقه‌ي ارکوازی، از اساتيد و اعاظم هوره‌خواني در ایلام است که نام و صدايش فراتر از زادبوم خود در استان‌هاي كوردنشين غرب كشور پيچيده است و خاصه، اهل فن او را به نيكي و نيكويي مي‌شناسند.
استاد اکرام محمد بیگی علاوه بر صدای خوش و تسلط بالا بر مقام‌های مختلف و ابداع و نوآوری در اجرا در انتخاب ابیات فاخر و استوار كه عمدتاً برگرفته از ادبيات شفاهي مردم ايلام و گستره‌ي زباني كُردي جنوبي است، دقت بسيار به خرج مي‌داده و آنچه برمي‌گزيده همه عالي و عاري از ابتذال كلامي بوده است.
هوره‌خوانان يا همان «هووره‌چڕه‌يل» عموماً، و مرحوم محمد‌بيگي خاصتاً حافظه‌اي شگفت در نقل و روايت اشعار و ابيات و مقام‌ها و الحان و ايقاعات مختلف داشته‌اند و به نظر نمي‌رسد اين توانايي در حفظ و انتقال مفاهيم و مقامات تكرار شدني باشد. او علاوه بر آنچه از استادان و پيشينيان خود فراگرفته، خود نيز ظرايف و آناتي به اين الحان و ايقاعات افزوده و مخصوصاً در مقام اجرا به مقتضاي حال به زيبايي عمل كرده و بر شيوايي كلام و آهنگ افزوده است. به گواهي اهل فن، هرچه كه گفته و اجرا كرده درسنامه‌ها و سرمشق‌هايي براي هوره‌خوانان و مقام‌دانان بوده و البته هست.
آقاي علي‌محمد ارسلاني، در كتاب وزين «هوره‌هاي ايلامي» به تفصيل و نازكي در باب هوره و هوره‌خوان‌ها و اشعاري كه برمي‌گزيده‌اند سخن گفته است كه علاقه‌مندان مي‌توانند به اين كتاب كه انتشارات زانا چاپ و منتشر كرده و در دسترس نيز هست، مراجعه نمايند، اما عجالتاً در اين مختصر، به برخی از ابیات فولکلوري که اکرام محمد بیگی در مقام های مختلف هوره آن‌ها را گزینش و خوانده است، به شرح ذيل اشاره مي‌شود:

دەس برد لە تەرتیف شاماران زەنگ
تا بۊنێ وه نیش کی مەکەروو ڵەنگ

شرین وەو دەسەێ زڵف دێزەوە
وەو مەسی چاوان شەڕاوێزەوە

م گیرِ کەمەن ِ ئەژدەر وە دووشێ
رەینی چەوەێل خوەێ بردە هوشێ

قەومەێڵ کی چۊ خوەم ئەزرەت مەناسە
ئەزرەتمەنئ دۊر باڵاێ بناسە

دشمن فەنا بووگ تەڵەو بوو حاسل
ئامین ئەزرتان نەمینێ لە دڵ

ئەڕا نیەنووڕری وەێ بەرگمەوە
ێە کزەێ تونە وەێ جەرگمەوە

تیرێ دە تەرکەش رها کرد دە شەس
داگە دە جەرگم خوەێ وە دەس قەس

لەورە وە نازەو لا ئەڵکەێگەوە
قول وەلا دە هۊر مەلا بێگەوە

لەورە وە نازەو نگا کرد وە قین
چۊ قەترەێ ئاوێ رشیام وە زەمین

منی وە کەڵ وە نشاتە وە
کەس خەێرێ نێەۊنێ وە گووناتەوە

عومرم زندەگیم زەوقم نەفەسم
عەێشم نشاتم ئومێدم کەسم

سینەت ئاوێزان هالەێ بێ زواڵ
ئارەسان پەێ بەخت شەمامان کاڵ

م هەگ نام تو وە بەد بەردە بووم
چو مەدهوش دە فام وێم وێردە بووم

چین مەقراز خێز، سیەێ سەر وە لوول
سەراوێز کردەن چۊ حەڵقەێ مەفتۊل

هەێ ئاو هەێ ئاگر ،هەێ ئاگر هەێ ئاو
ئەێ ئاو وە دەسەێل ئاگر ها دە ناو

سینەت سۊرەت بەنِ نەقاشان چین
سووفێەێل یەک یەک خارج کەێ لە دین

پەنج تیر پەل پەل ، پەنج پەێکانِ پەێ
واران وە جەسەم هەر پەنج پەێەڵ پەێ

استاد اكرام محمدبيگي در سال 1375 و در حالي كه هنوز 56 سال داشت و اگر مي‌ماند مي‌توانست منشا آفرينش بيشتري باشد، در پي سكته‌ي قلبي جان‌به جان‌آفرين تسليم نمود و در آرامگاه بقعه‌ي حاج‌بختيار اركوازي آرام گرفت و شايسته مي‌نمايد كه مسئولان فرهنگي تلاشي درخور براي تقدير از مقام فرهنگي ايشان داشته باشند.

کد خبر 39140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha