مصائب همه جانبه ی زندگی در نقطه صفر مرزی / مشکلات عدیده روستای مرزی زیتون شهرستان دهلران

سرویس ایلام - تا یکسال پیش ما در این روستا حتی آب لوله کشی هم نداشتیم و تنها سهمی که از امکانات اولیه زندگی داشته ایم یک مدرسه ی عشایری و همین پنلهای خورشیدی بوده که مدام همراه با زندگی های عشایری مان آنها را در این کوه و دشتها جابجا کرده ایم.ما افراد مرز نشینی هستیم که بخاطر پاسداری از مرزهای غربی کشورمان ایران باید سهم بیشتری از امکانات نظام داشته باشیم در صورتی که از ابتدایی ترین امکانات زندگی محروم هستیم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، این بخشی از روایتهای یکی از اهالی ساکن در زیتون است که همانند دیگر اهالی روستا زندگی خانواده اش به دشواری و از طریق دام پروری سیار به صورت کوچ رو و ییلاق و قشلاق می گذرد.
روستای زیتون از توابع شهرستان دهلران از روستاهایی است که از امکانات اولیه و ضروری زندگی همچون راه روستایی مناسب، برق،گاز، مسکن و زمینه های اشتغال برخوردار نیست و تاکنون اقدامات چندانی در این راستا صورت نگرفته است و تنها امکاناتی که این روستا دارد آب لوله کشی است که آنهم یکسال است از آن برخوردار شده اند.
این روستا در حدفاصل شهرستانهای مهران و دهلران و در نوار مرزی ایران و عراق قرار داشته که با حدود 23 خانوار جمعیت شغل اغلب مردم از گذشته تاکنون دامداری سنتی بوده که این شغل هم بخاطر گرمسیری بودن منطقه و خشکسالی های پیوسته چندان درآمدی برای اهالی منطقه ندارد.
در زمینه مسکن نیز عشایر این روستا وضعیت مناسبی نداشته و اغلب آنها در اتاقک های کوچک زندگی می کنند. اینکه چرا تاکنون مشکلات ضروری این روستا مورد بررسی قرار نگرفته بماند اما اکنون با روی کار آمدن فرماندار جدید و ویژه دهلران و در سفر وی به این روستا که به همراه امام جمعه دهلران، مدیر مسکن و امور مهندسی ساختمان کمینه امداد استان و مدیران ادارات شهرستان دهلران صورت گرفت مشکلات این روستا مورد بررسی قرار گرفت.
پس از بازدید فرماندار ویژه دهلران و دیگر مسئولان از این روستا نشستی با حضور تعدادی از اهالی روستا برگزار شد که پس از صحبتهای تعدادی از اهالی این روستا و برشمردن مشکلات عدیده ای که دارند امام جمعه دهلران در سخنانی بر ضرورت ارائه خدمات به مردم زیتون تاکید کرد و گفت:در خصوص راه، برق و طرح هادی روستا و ارائه تسهیلات اشتغالزایی که از ضروریات زندگی این مردم است باید چاره اندیشی شود.
سیدمحسن موسوی خواستار تشکیل کمیته ای برای پیگیری مشکلات این روستا و مصوبات این نشست شد و افزود: کار جهادی برای این عشایر در جهت رفع مشکلات آنان مد نظر مسئولان و متولیان باشد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران نیز در این دیدار به خدمات نظام و دولت در دورترین روستاهای شهرستان اشاره و گفت: تامین جاده دسترسی و احداث منبع ذخیره آب و لوله کشی و احداث مدرسه از مهمترین خدمات نظام در این منطقه است.

صادقی به پنل های خورشیدی تامین روشنایی این منطقه اشاره و افزود: موضوع تامین برق و خط انتقال برق، تهیه و اجرای طرح هادی، ساخت مسکن و ارائه تسهیلات اشتغال به مردم با توجه به سابقه کاشت زیتون و گل نرگس در منطقه و تامین جاده دسترسی مناسب از اهم مطالبات این مردم است که باید به جد پیگیری شوند.
وی گفت: تا کنون ارائه خدمات به مردم زیتون به صورت مشترک و از طریق شهرستان های مهران و دهلران بوده و امروز نیز ما بعنوان خدمتگزار مردم از این منطقه بازدید و پیگیر موضوعات تقسیمات کشوری آن برای تعین تکلیف جغرافیای این روستا و قرار گرفتن در حوزه شهرستان دهلران یا شهرستان مهران برای تسریع در خدمات رسانی به مردم این منطقه هستیم.
زینی وند مدیر مسکن و ساختمان کمیته امداد استان ایلام نیز در این نشست با اشاره به مشکلات مسکن و اشتغال اهالی این روستا گفت: از جمعیت 20 یا 23 خانوار این روستا تعداد 17 خانوار تحت حمایت کمیته امداد هستند و کمیته امداد امسال در چندین مرحله علاوه بر پرداخت مستمری ماهیانه اقدام به توزیع آرد،لوازم زندگی و بسته های معیشتی کرده است.
وی ادامه داد: در زمینه اشتغال نیز تاکنون برای چند خانواده پونده اشتغال زایی و پرداخت تسهیلات تشکیل شده و برای دیگر خانواده های تحت حمایت نیز در صورت درخواست خانواده ها کمیته امداد آماده پرداخت تسهیلات اشتغال است.
زینی وند در زمیته مشکلات مسکن این اهالی گفت: چنانچه زیرساختهای اولیه از جمله اجرای طرح هادی ، برق و دیگر امکانات ضروری از جمله داشتن زمین مناسب در این روستا فراهم شود کمیته امداد آمادگی دارد در زمینه ساخت مسکن خانواده های مددجوی این روستا اقدام نماید.

محمد بیگی مدیر اداره برق دهلران نیز گفت: برای برق رسانی به منطقه زیتون بالغ بر ۱۵۰ میلبارد ریال نیاز است که در صورت تأمین اعتبار ، عملیات خطوط انتقال برق به این روستا آغاز خواهد شد.
علیکرمی مدیر بناید مسکن دهلران هم گفت : حدود 500 میلیون ریال برای تهیه طرح هادی و ۱۰ میلیارد ریال هم برای اجرای طرح هادی نیاز می باشد.
اسکندری مدیر امور عشایر دهلران هم گفت:تهیه منبع ذخیزه آب و لوله کشی بطول یک هزار و ۴۰۰ متر از اقدامات اداره کل عشایری استان به مردم زیتون است.

گزارش: حشمت اله کرمی نژاد

کد خبر 24990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha