ظاهر سارایی: حفظ زبان و فرهنگ،  اعتماد به نفس جامعه را بالا می برد

سرویس ایلام - استاد ظاهر سارایی در محفل گراميداشت روز تولدش که با حضور جمعي از فعالان عرصه فرهنگ و هنر در شهر ايلام برگزار شد، عنوان کرد: همه جهان را وطن خود می‌دانم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، «ظاهر سارایی» در پاسخ به دیدگاه ها و نظرات حاضرین در این مراسم بیان داشت: همه ما در مقابل مردم و جامعه مسئول هستیم. هر فردی در هر جایگاهی بایستی به نحو مطلوب منشاء اثرات مفید باشد تا در دل مردم جای گیرد.

استاد سارایی با تاکید گفت: همه جهان را وطن خود می دانم و به زبان خاصی تعصب ندارم اما کاملا مشخص است که تمام انسان ها برای خانواده خویش اهتمام دارند، بنده نیز مستثنی نبوده و برای زبان و فرهنگ سرزمینم تلاش کردم.

وی خاطر نشان کرد: اگر در عمر فعالیت فرهنگی و علمی توفیقاتی به دست آمده قطعا با حمایت، همراهی و پشتیبانی اهالی فرهنگ و هنر و در نهایت با لطف و محبت مردم بوده است.

شاعر و نویسنده نام آشنای ایلامی اضافه کرد: حفظ زبان و فرهنگ علاوه بر ایجاد وحدت و همدلی، اعتماد به نفس جامعه را نیز افزایش می دهد. وی ساختار اجتماعی و فرهنگی استان ایلام را بسیار مسنجم و یکپارچه دانست و خاطرنشان کرد؛ استان ما یک «ایل بزرگ» است که هیچگاه رویدادهای زودگذر بر این انسجام اثر سوء بر جای نخواهد گذاشت.

ظاهر سارایی عوامل برگزاری این محفل را نجیب و با اصالت قلمداد کرد و اشاره داشت؛ انسان های نجیب و با اصالت زبان قدرشناسی و قدردانی در وجودشان به نیکی نهادینه شده است. وی از همه حاضرین تقدیر و تشکر کرد.

**بزرگان فرهنگ و هنر عامل انسجام جامعه

«دکتر محمد علی اکبری» در محفل تکریم استاد ظاهر سارایی اظهار داشت: «ظاهر» اسم با مسمایی است که پیچیدگی و ایهام ندارد. با شفافیت پیام خود را منتقل می کند. خسیس نیست. سخاوتمندانه هرچه تجربه دارد هدیه می کند. آثارش مردمی و برای همه افراد جامعه است. قطعا این میزان شفافیت هزینه دارد اما اثر هم می گذارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر با اشاره به شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه امروز و نقش نخبگان و فرهیختگان در شکل گیری رفتارها و روابط بین همه شهروندان اضافه کرد: فضای اجتماعی و فرهنگی استان ایلام تشکیل شده از ایلات بزرگ که به مانند جزایر مستقل عمل می کنند. حلقه اتصال این جزایر به همدیگر توسط انسان های فرهیخته با سرمایه اجتماعی بالا صورت می گیرد.

او گفت: خوشبختانه در درون همه ایلات ما این سرمایه های ارزشمند فراوان بوده که باعث یکپارچکی اجتماعی و فرهنگی استان شده اند.

دکتر علی اکبر ادامه داد: «ظاهر سارایی» یکی از این حلقه های اتصال است. وی با ابراز نگرانی گفت: هرچند وقت یکبار به دلایل متعددی تلاش های برای کم کردن اثر این حلقه ها صورت می گیرد اما چون سرمایه اجتماعی حلقه های اتصال قدرتمند و ریشه روابط بسیار مستحکم بوده تاکنون نتوانسته اند توفیقاتی حاصل کنند.

استاد تمام دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: امروزه بیش از هر زمان دیگری در درون زندگی شهری به وجود انسان های با سرمایه اجتماعی بالا نیاز فراوان داریم. ایجاد فهم مشترک در زندگی شهری توسط حلقه های اتصال راحت‌تر صورت می گیرد.

وی ادامه داد: بدون تردید قدردان سرمایه های اجتماعی جامعه خاصه قدردان تلاش های استاد سارایی در عرصه فرهنگ و ادب که آثار آن در رفتارهای اجتماعی جامعه کاملا محسوس و مشخص می باشد، خواهیم بود.

**خوشحالم در عصری زندگی می کنم که عصر ظاهر سارایی است

«محمدعلی قاسمی» در محفل تکریم استاد سارایی بیان داشت: این جلسه نکوداشت روز تولد استاد سارایی به دلیل مردمی بودن، حاکم بودن فضای صمیمیت و مهربانی و اجرای خودجوش توسط چند جوان هنرمند، بسیار شیرین، خاطره انگیز و دلچسب است.

محمدعلی قاسمی در مورد شخصیت استاد سارایی گفت: ظاهر شخصیتی جهان شمول دارد. مشی و شیوه او بر سادگی و بی آلایشی است. وی ادامه داد: هر کسی ظرفیت عزیز مردم شدن را ندارد. اما ظاهر سارایی امروز عزیز مردم است. چون در دل مردم جای گرفته و ماندگار شده است.

قاسمی خاطر نشان کرد: رسیدن ظاهر سارایی به این نقطه و جایگاه ارزشمند مردمی به سادگی نبوده است. وی افزود: تلاش های استاد سارایی زبان کوردی ایلامی را به خارج از جغرافیای استان ایلام منتقل کرد و امروز ما به این سرمایه افتخار می کنیم.

این شاعر و نویسنده نام آشنا گفت: دهه ۶۰ دوران فراموش نشدنی شعر و ادبیات ایلام است و نقش ظاهر سارایی در خلق آثار ادبی بی بدیل است. محمدعلی قاسمی اظهار داشت خوشحالم در عصری زندگی می کنم که عصر ظاهر سارایی است.

**ظاهر سارایی مرد اولین ها

استاد دانشگاه ایلام نقطه عطف زندگی فرهنگی خود را در انجمن ادبی دانشگاه ایلام با حضور ظاهر سارایی دانست.

بهروز سپیدنامه اظهار داشت: شخصیت استاد سارایی در ابعاد فرهنگی، علمی و رفتاری بی بدیل است. صبوری، سختکوشی و اهل مطالعه، شاخص های برجسته استاد سارایی دانست.

استاد جامعه شناسی دانشگاه ایلام اضافه کرد: «غزل ثانیه‌ها» در دهه هفتاد زبان گفتار ایجاد کرد و میانگین شعر ایلام را به نحو چشمگیری ارتقاء بخشید.

سپیدنامه خاطر نشان کرد: در حوزه ادبیات کُردی آثار استاد سارایی نه تنها باعث معرفی زبان کوردی ایلامی به غرب کشور بلکه آوازه زبانی ایلامی به خارج از مرزهای کشور رساند.

وی با اشاره به اجرای اولین ها توسط ظاهر سارایی ادامه داد: تصویب اولین پایان نامه شعر کوردی با موضوع «غلامرضاخان ارکوازی» شاعر نام آشنای ایلامی، تنها از عهده ظاهر برمی آمد. اولین رسم الخط کوردی کاربردی، اولین دستور زبان کوردی توسط استاد سارایی شکل گرفت. مثنوی ارزشمند و اثر بی مانند «دنیا تم و دنیا توز» ماندگارترین اثر استاد در هر برهه زمانی خاص کاربرد دارد و به وسیله مردم زمزمه و تکرار می شود.

دکتر سپیدنامه خاطر نشان کرد: تلاش های فراوانی برای مصادره غلامرضاخان ارکوازی توسط افرادی خارج از جغرافیای ایلام صورت گرفت اما برگزاری کنگره غلامرضا خان ارکوازی و انتشار کتاب «شاعر قله های مه آلود» توسط استاد سارایی این میراث معنوی ارزشمند و این گنجینه ادبی در سرزمین اصلی‌اش برای همیشه تاریخ ماندگار شد.

**تولدهای زندگی را تکرار کنیم

«حسن افشار» پیشکسوت فرهنگی استان در محفل تکریم استاد ظاهر سارایی، تقارن این مراسم با سالرزو میلاد با سعادت امام هادی النقی (ع) را اتفاق بسیار ارزشمند و مبارک دانست و اضافه کرد: امروز روز خوش یُمن اهالی فرهنگ و هنر استان است که بایستی قدر بداریم و به همدیگر شادباش گوییم.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه ادبی کوشک اضافه کرد: تکریم و یادآوری اقدامات خوب افراد در زمان حیات آن فرد رفتار بسیار نیکو و حسنه‌ای است که بایستی فرهنگ سازی شود.

افشار به مبحث حکمت و خلقت انسان اشاره و بیان داشت: همه انسان ها یکبار متولد و یکبار هم از این دنیای فانی سفر می کنند اما می توان با اثرگذاری مثبت در جامعه و با خلق آثار، تولدها را تکرار کرد. وی گفت: استاد سارایی از جمله ادیبان و شاعران توانایی هست که تاکنون با آثار فاخرش، تولد چندین باره داشته است.

**طرح های شهری نیازمند پیوست فرهنگی

شهردار چوار به عنوان یکی از حاضرین در محفل تکریم استاد سارایی گفت: شاگردی استاد سارایی در شروع دوران راهنمایی در مدرسه کمیل گله جار افتخار بزرگی است که همیشه به آن می بالد. جهانگیر چراغی با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ و هنر و نقش آن در مدیریت شهری اضافه کرد: هر زمان که طرح های عمرانی و زیرساختی با چاشنی فرهنگ و هنر آمیخته باشند، ماندگاری و اثربخشی آنها در جامعه بیشتر خودنمایی می شود. وی گفت: شهروندان به راحتی با سازه و ابنیه برگرفته از فرهنگ و هنر آن منطقه انس گرفته و تعامل رفتاری بهتری شکل می گیرد.

چراغی اضافه کرد: در مدیریت شهری توجه مطلق به بخش سخت افزاری و عمران جواب نمی دهد. لازم است همه پروژه ها و طرح های توسعه‌ای و زیرساختی پیوست فرهنگی داشته باشند. شهردار چوار تلاش های استاد ظاهر سارایی برای زنده کردن نام «غلامرضا خان ارکوازی» ستودنی و بی بدیل دانست.

وی به همین بهانه مراتب سپاس و قدردانی مردم شهرستان چوار به عنوان خواستگاه اصلی غلامرضا خان ارکوازی به حضور استاد سارایی اعلام داشت.

گزارش از: مهدی کاکاخانی

کد خبر 14202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha