زمین سطل زباله نیست / علی اکبر محبی*

سرویس ایلام - چه کسی باید شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران را آموزش و مجاب کند که زمین سطل زباله نیست؟

به گزارش خبرگزاری کردپرس، روز دوم اردیبهشت مصادف با بیست و دوم آوریل روز جهانی زمین پاک نام گذاری شده است. شعار امسال احیاء زمین، افزایش بهره وری برای توسعه پایدار انتخاب شده است. این روز فرصتی برای یادآوری مسئولیت های فردی و اجتماعی یکا یک شهروندان ،مسئولان ،صاحبان کسب و کار ،دانشجویان و دانش آموزان و همه ساکنان سرزمین منحصر به فرد ایران است.

زمینی که زیر پاهای ما گسترده شده ،زمینی که از زمان آدم و هوا تا به حال پذیرای بشر بوده و نسل های آتی را نیز همراهی می کند . اما امروز در پی نا مهربانی انسان گرفتار آسیب جدی به حیات وحش ،جنگل ها ، کوه ها ،و منابع آب شده است .از میان عوامل آلاینده زمین شاید مهمترین و گسترده ترین و مخرب ترین آنها پسماند های انسانی و صنعتی و زباله های بیمارستانی به عنوان پسماند های خطر ناک است.بنابر این برای کمک به تنها ترین زیستگاه انسان و دیگر جانداران موجود روی آن باید جدی تر از همیشه خطر آلاینده ها و تهدیدات نابودکننده شرایط زندگی در کره خاکی را باور کنیم و با رعایت قوانین طبیعت به بهبود حال زمین کمک کنیم.

اگر زمین اهمیت دارد این همه زباله و شیرابه و پسماند صنعتی و........بر روی زمین چه کار می کنند .چه کسی باید شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران را آموزش و مجاب کند که زمین سطل زباله نیست .وظیفه وزارت کشور در دولت محیط زیستی تا کنون چی بوده که زمین پر از زباله است.آموزش و فرهنگ سازی کجای کار سازمان و وزارت کشور بوده است. باید خیلی تلاش می شد تا صرفه جویی در مصرف کاغذ ،آب و برق ،گاز و سوخت های فسیلی و...به یک فرهنگ غالب تبدیل می شد.

باید در طول سنوات گذشته تلاش مداوم و مستمر برای کاهش تولید زباله و تفکیک تر و خشک و قابل باز یافت آن می شد.چه تلاشی برای جلوگیری از تولید و مصرف سیگار انجام گرفته که در درون فیلتر سیگار سم مهلکی وجود دارد که برای زمین ، پرندگان و سایر موجودات بسیار خطر ناک است وزارت صمت چگونه بر تولید و مصرف سیگار و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی این مخربان زمین نظارت می کنند و اصولا در راستای حفاظت از زمین در اجرای پروژه های صنعتی ،خدماتی و عمرانی چقدر دغدغه دارند.

صدا و سیما چه مقدار از برنامه ها و بودجه کلان خود که پول این ملت است در جهت فرهنگ سازی و حفاظت از زمین و محیط زیست به کار می گیرد. ارگانها، نهاد ها و سازمان های بهره بردار از زمین مانند محیط زیست ،منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی و امور آب در راستای جلو گیری از تخریب زمین چه فعالیت های چشمگیری انجام داده اند. البته NGO های محیط زیستی و منابع طبیعی با همه بی مهری هایی که نسبت به آنها می شود نباید دست از حفاظت و جلوگیری از تخریب زمین بردارند .پس مشکلاتی که برای زمین و انسان و سایر موجودات که روی آن زندگی می کنند نشان از عدم برنامه ریزی علمی و دلسوزانه ای است که در سنوات گذشته تا به حال بر زمین گذشته است.

روز زمین پاک را گرامی می داریم تا نامهربانی ها و حتی ستمگری های نوع بشر در حق زمین را یاد آوری نماییم.

* دبیر شورای شبکه محیط زیست و منابع طبیعی

کد خبر 8424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha