قاب رسانه های ایلام را کوچک نکنیم / یاسر بابایی

سرویس ایلام - ما از اخبار و زوایای متعدد آنها، روایت مد نظر خودمان و یا سفارش دهندگان روایت ها را منتشر می‌کنیم و این حرکتی ضد توسعه است که اخبار واقعی را به محاق می‌برد.

آنچه در رسانه های جمعی امروز که ترکیبی از وبگاه های کوچک و بزرگ در بستر اینترنت و فضاهای مجازی مبتنی بر اپلیکیشن هاست بیشتر به چشم می آید، تغییر نادرست «جایگاه خبر» به «جایگاه نظر» و به هم خوردن مرز بین این دو حیطه است.

در کتاب «رسانه‌های مغرض» اثر «شریل اتکیسون» روزنامه نگار آمریکایی آمده است که در یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ اعلام شده که ۷۸ درصد مردم آمریکا معتقدند «خبرنگاران سیاسی به جای این که زوایای مختلف یک اتفاق را بررسی کنند در پی انعکاس نظر شخصی خود هستند تا روایت خاص خویش را به بهانه اتفاق های خبری جا بیندازند» و از همه اینها بدتر، رسانه‌ها به جای اطلاع رسانی به «ابزاری برای تخریب» تبدیل شده اند.

این آفت به نحوی در استان کوچک ایلام نیز قابل مشاهده است؛ استانی که تعداد رسانه‌ها در آن چندان زیاد نیست که نتوان از خروجی آن ها به یک جمع بندی رسید، به جز معدودی از رسانه‌های دارای دغدغه و پیشرو، قاب رسانه های استان ایلام بسیار کوچک شده است و حجم عظیمی از مطالب منتشر شده تولیدی در ماه‌های اخیر به حوزه انتصابات و مچ‌گیری از برخی مدیران و یا حمایت از برخی دیگر از مدیران تبدیل شده است. رسانه ها انگار به محل عتاب و خطاب‌های شخصی تبدیل شده‌اند و مطالبه گری آنها سودجویانه و گزینشی شده است. وظیفه مسئله یابی و حل مسئله در اغلب رسانه های استان به محاق فراموشی رفته است‌ و آش آنقدر شور شده که از یک طرف شاهد مجیزگویی از عملکرد داشته و نداشته و ثبت وعده های مسئولان به عنوان عملکرد، و از یک طرف شاهد تخریب و تهمت و افترا و نشر اکاذیب و وارد کردن دروغ نسبت به برخی دیگر از مسئولان هستیم.

رسانه ای که مسئله محور نباشد و نتواند به اتاق فکر تصمیم‌سازی تبدیل شود، سطح خود را تا حد یک بنگاه اقتصادی کم درآمد تنزل می دهد و نه تنها کمکی به حل مشکلات مردم نمی کند بلکه با تعریف و تمجید بی‌جا و یا تخریب های ناروا، همان مسئولینی که احیاناً قصد خدمت داشته باشند را نیز از مسیر درست منحرف و دلسرد خواهند کرد و این شامل نمایندگان مجلس، استاندار، ائمه جمعه، مسئولین قضایی، انتظامی، مدیران کل و حتی مدیران میانی هم می‌شود و این تمجیدهای بی‌محل و یا تخریب‌های بی ملاحظه، فرصت و انرژی خدمت را از آنها سلب خواهد کرد.

به عنوان مثال لزومی ندارد که در یادداشت های اختصاصی، استاندار، نمایندگان مجلس، امامان جمعه، فرمانداران و مدیران کل را به خاطر وظایفشان تمجید کنیم و به جای آن باید در خصوص فعالیت ها، اقدامات، درستی یا نادرستی تصمیماتشان و آثار کنونی و آینده این تصمیمات مطلب تولید شود که این بهترین پشتیبانی از استاندار یا هر مسئول دیگر است نه انتشار یادداشت هایی که شاید خود آنها نیز به نگاشتنشان راضی نباشند. مشاهده شده که یک مدیر میانی در یک جلسه عمومی در پایتخت شرکت کرده ولی بسیاری از صاحبان رسانه در استان به پوشش وسیع این حضور در فضای مجازی استان پرداخته‌اند که شاید خود آن مدیر هم راضی به این کار نبوده است.

ما از اخبار و زوایای متعدد آنها، روایت مد نظر خودمان و یا سفارش دهندگان روایت ها را منتشر می‌کنیم و این حرکتی ضد توسعه است که اخبار واقعی را به محاق می‌برد و متاسفانه اخباری که مردم به واکاوی و صحت‌سنجی آنها توسط رسانه‌های داخلی نیاز دارند، به خاطر این بی‌ملاحظه‌گی‌ها اغلب از رسانه های زاویه دار با ما در خارج از مرزهای این کشور سر در می آورند که دیگر روایت ما نیست و به سود سفارش دهندگان دست به دلار و یورو و ریال، بر ضد مردم ما تولید و بازنشر می شوند.

کد خبر 32530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha